Açlık grevine destek eylemine müdahale

Açlık grevine destek eylemine müdahale

Açlık grevine destek eylemine müdahale
22.5.2017, AYDINLIK

Gözaltına alınan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça‘ya destek olmak için Yüksel Caddesi’nde toplanan gruba polis müdahale etti, 4’ü kadın 11 kişi gözaltına alındı.

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için açlık grevi yapan araştırma görevlisi Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça‘nın, terörle mücadele ekiplerinin evlerine baskın yaparak, gözaltına alınmalarını protesto etmek için bir araya gelen gruba polis müdahale etti.

Ankara’nın Çankaya İlçesi’ndeki Yüksel Caddesi’nde, protesto için bir araya gelen gruptan 4’ü kadın 11 kişi gözaltına alındı. Polis ekipleri, alana kimseyi yaklaştırmazken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ile HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar da İnsan Hakları Heykeli önünde oturma eylemi başlattı.
====================================
Dostlar, 

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile
ihraç edildikleri işlerine dönmek için açlık grevi yapan araştırma görevlisi Nuriye Gülmen
ve öğretmen Semih Özakça, eylemlerinin 75. gününde “bunu” da yaşadılar devr-i AKP’de!

Gözaltına direnen eş ve avukatlar da gözaltında..

Zerrece insancıl duygudaşlık (hemhal olma, empati) kalmadı ülkemizde..
Bir iktidar temsilcisi / görevli bürokrat olay yerine gelse, dostane tutum gösterip hal hatır sorsa ve “derdiniz ne, sizin için ne yapabiliriz?” sorularını sorsa kıyamet mi kopar??

Bu 2 çaresiz insan,

isyanlarını haykırmak üzere
,
meşru direniş haklarını kullanmak üzere
ölümü göze alırken,

açlık grevinin 75. gününde, kalıcı nörolojik sorunlar (Wernicke-Korsakoff sendromu başta olmak üzere) yaşarsa nasıl telafi edilecektir? Kim(ler) sorumlu olacaktır bu sonuçtan? Bu kayıtsızlık, 2 insanı yavaş yavaş ve göz göregöre ölüme mahkum etmek / ölüme göndermek demek değil de ne demektir? İdam cezasının kaldırılmış olmasının ne anlamı var bu bağlamda?

TTB’nin (Türk Tabipleri Birliği) ve WMA (Dünya Tabipleri Birliği) etik bildirilerine göre kendi seçimi ile açlık grevi yapan insanlar, özerkliklerine saygı gereği zorla beslen(e)meyeceklerdir. Ancak bilinç yitimi gelişirse ve o aşama için de önceden engelleyici bildirimleri yok ise beslenme desteği verilebilecektir. Bu gün sitemizde Uluslararası Af Örgütü’nden çarpıcı OHAL raporu: Amaç partiye sadık kadrolar yaratmakbaşlıklı yazımızda da vurguladık;

  • Ne yapacaksınız, zorla mı besleyeceksiniz ulusal ve uluslararası hukuku bir kez daha çiğneyerek? Serum mu taktıracaksınız zorla zindanların karanlık revirlerinde??

AKP iktidarını;
– insancıl,
– hukuka saygılı çözümlere
– ACİL OLARAK,
– ivedilikle,
– derhal…
– bir kez daha

çağırıyoruz.. Tane tane, alt alta sıralayarak, tarihe sorumluluk notu düşerek..

Bir can yitiği ve / veya kalıcı sağlık sorunu oluşmadan.. Lütfen ve hemen!

Sevgi ve saygı ile. 22 Mayıs 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir