Nuriye Gülmen: Açlığımızın 69. gününü Filistinli tutsaklara adıyoruz

Nuriye Gülmen:
Açlığımızın 69. gününü Filistinli tutsaklara adıyoruz

KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça eylemlerinin 189., açlık grevinin 69. gününü İsrail hapishanelerinde açlık grevinde olan Filistinli tutsaklara adadı. Bugün (16 Mayıs) saat 18.30’da açlık grevindeki Filistinli tutsakların eşleriyle alanda canlı bir bağlantı yapılacak.

KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen, öğretmen Semih Özakça ile eylemlerinin 189., açlık grevinin 69. gününü (16 Mayıs) İsrail hapishanelerinde açlık grevinde olan Filistinli tutsaklara adadıklarını açıkladı.

Nuriye Gülmen, Twitter hesabında yayımladığı videoda şöyle konuştu :

– Merhaba, bugün direnişimizin 189., açlık grevimizin 69. günü.
Bizim için çok anlamlı ve özel bir gün. Açlığımızın 69. gününü Filistin’de açlık grevinde olan tutsaklara adıyoruz. Aslında onlarla aynı açlığı paylaşıyoruz. Zalimler aynı, onlara zulmedenlerle bize zulmedenler, bizi işimizden atanlar aynı. Onlar aynı soydan geliyorlar.
Biz de aynı soydan geliyoruz. Biz dünya halklarını temsil ediyoruz. Bugün onlarla açlığımızı paylaştığımız için gurur duyuyoruz. Akşam saat 18.30’da Filistin heyeti bizimle olacak ve alandan canlı bağlantı yapacağız. Tutsak Ahmed Saadat’ın eşi ve tutsak olan El-Fetih liderinin eşi ve Leyla Halid canlı bağlantıyla aramızda olacak.
Herkesi bu kez hem devam eden saldırılara karşı bizimle dayanışmak,
Yüksel direnişini sahiplenmek için, hem de Filistinli tutsaklara ses olmak için alana davet ediyoruz.
=============================
Dostlar,

KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça‘nın
açlık grevi 17 Mayıs 2017’de 70. gününe girdi.

Bu süre kritik derecede uzundur ve beyinde Wernicke-Korsakoff sendromu denilen kalıcı zedelenmelere neden olabilir.

70 gündür açlık grevi yapan bu 2 OHAL KHK’sı mağduru kamu çalışanı, yaşamlarını tehlikeye sokmuşlardır. Bildiğimiz ölçüde yalnızca şekerli – tuzlu sıvı ve B vitaminleri (özellikle B1-Thiamine) almaktadırlar. Ne yazık ki, Başbakanlığa birkaç yüz metre uzaktaki bu ölümcül eylemleri 2 ay boyunca Başbakan Binali Yıldırım tarafında duyulmamıştır!? Bu doğru ise, Başbakan’ın basın danışmaları insanlık suçu işlemişlerdir ve hak ettikleri yaptırımı görmelidirler.

Dün OHAL Komisyonu üyelerinin belirlendiği basında yer aldı.
Bu Kurul “der – hal” durumun kritikliği, ölüm -kalıcı engellilik riski nedeniyle Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakçanın durumunu görüşmeli ve hızla karara bağlayarak bu insanları görevine iade etmeli, soruşturma sürecekse bu 2 ağır mağdur insan görevde iken yürütülmelidir.

Durum acil ve vahimdir.. 
İnsani sorumlulukla göreve çağırıyoruz..

40 yıllık hekim olarak…

Sevgi, saygı ve derin acı ile. 17 Mayıs 2017, Ankara

Prof. Dr. Ahmet SALTIK
Halk Sağlığı – Toplum Hekimliği Uzmanı
AÜTF Halk Sağlığı AbD
Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net    profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir