Dinçer Demirkent : Mülkiye imamını rahat bırakın!

Dinçer Demirkent
Dinçer Demirkent
dincerdemirkent@gmail.com  4 Mayıs, 2017

Mülkiye imamını rahat bırakın!

Efendiler, Mülkiye imamını rahat bırakın. O sizin yerleştirdiğiniz imamlara benzemez. Badem bıyıkları yoktur. Sinsi sinsi iş çevirip kayırmacılık yapmaz, kimseyi fişlemez, arkasına aldığı cemaat ve devlet gücüyle insanların yıllarca çalışarak kazandıkları hakları hırsızlıkla gasp etmez.

İmamlarla uğraşmak bizim işimizdi halbuki. Sizin can yoldaşlarınızdı cemaatin imamları. Ama bizim bulunduğumuz yerde rahat edemezlerdi. Çünkü bulunduğumuz kurumda liyakati, çalışmayı, kamunun, halkın çıkarlarını esas aldık. Cemaat imamlarınız, yandaşlarının, ortaklarının çıkarı uğruna açık açık kontenjan belirlerlerdi. Hangi cemaatin, hangi kurumda kaç kontenjanı olduğunu herkes bilirdi. Bakanlıklar tarikat ve cemaatlerin devlet kurumlarına sokacağı personel için kontenjan belirleme borsası olmuştu. KPSS’de hırsızlık var dediğimizde yok dedi müstakbel başkan. Yargıyı Fethullah Gülen Cemaati’ne teslim ediyor dediğimizde demokratikleşiyoruz dedi. Mülakatlar kalksın, liyakat gelsin dediğimizde olur mu öyle şey dedi. Devletin bütün kurumlarına imamlar yerleştirmiştiniz kendi ellerinizle. Devletin temel organlarının; yargının, yasamanın, yürütmenin imamları vardı. Merkez teşkilatının, taşra teşkilatının, yerel yönetimlerin, ordunun, üniversitenin, her yerin imamları… Mülkiye’ye sokamadınız imamlarınızı. Onlar da Akit’ten Vahdet’e, bize saldırdı. Terörist diye tutukladığınız emniyet amirleriyle fakültemizi zapt etmeye çalıştınız. Olmadı. Çare yok diyeceğim, ama buldunuz. Allah’ın lütfunu fırsat bilip OHAL ilan ettiniz. İşleyen bir hukuk devletinde sadece bir kağıt parçası sayılabilecek KHK’larla Mülkiye’yi tasfiye etmeye kalktınız. Cemaatin imamlarının yapamadığını yaptınız. Bravo.

İKİ KÜLTÜR

Şimdi kendi ellerinizle devlet kurumlarının, mülakat komisyonlarının tepelerine yerleştirdiğiniz imamları görevden alıyor, tutukluyorsunuz. Televizyon programlarında üç yıl önce göklere sığdıramadığınız isimlerin yediği haltları sayıyorsunuz, o zaman bilmiyormuş gibi.

Efendiler, Mülkiye imamını rahat bırakın. O sizin yerleştirdiğiniz imamlara benzemez. Badem bıyıkları yoktur. Sinsi sinsi iş çevirip kayırmacılık yapmaz, kimseyi fişlemez, arkasına aldığı cemaat ve devlet gücüyle insanların yıllarca çalışarak kazandıkları hakları hırsızlıkla gasp etmez.

 

Günlerdir, bugün gerçekleşecek olan İnek Bayramı’nda din düşmanlığı yapılıyor diye kara propaganda yapıyorsunuz. Ensar’da tecavüze ses çıkarmayanlar, Kur’an kurslarındaki tacizleri görmezden gelenler, on iki yaşındaki çocukla ilişkisi olan büyüklerine arka çıkanlar, evet pusulasının fotoğrafını çekip müdürlerine gönderenler, geldikleri her yere başkalarının haklarını yiyerek gelenler. Evet, evet sizler. Hayatlarında, derinliğe, estetiğe, düşünceye, farklılığa karşı provokasyon çıkarma gayretinden başka ameli olmayan sizler.

Mülkiye imamı, sizin bildiğiniz imamlardan değildir. O kelimenin sahih anlamıyla önde durandır. İnek Bayramı’nın açılışını, ‘İnek Duası’nı okuyarak yapar. İki gün süren eleştiri ve mizah festivalinin, ayakların baş olduğu bir Dynosiosçu kurgunun açılışıdır bu. Sizin kurum kurum topladığınız cemaat imamlarının aklına bile gelmez amirlerinin, müdürlerinin yüzüne karşı eleştiride bulunmak. Ama bu festivalde hiç kimseye hakaret edilmezken herkes kıyasıya eleştirilir. Rektör, dekan, öğretim üyeleri, öğrenciler, siyasal iktidar. Fakat cinsiyetçilik yasaktır, nefret suçu işlenmez. Kimsenin dini ile mezhebi ile alay edilmez. Bir de iyi bileceksiniz, mezhebinden dolayı insan yakanların destekçisi olunmaz, olanlara mevki makam verilmez. İnek Bayramı, üniversiteyi gerçek anlamda üniversite yapan kurumsal geleneklerden biridir.

Efendiler, üniversite ilginç bir yerdir, ama pek beğendiğiniz mafya dizilerindeki, komplo programlarındaki gibi değil. Düşünce yoğundur, eleştiri yoğundur; şiddet değil. Bakın yaptıklarınız nelere mal olacak biliyor musunuz? Bir kısmınız biliyor, bilerek yapıyor. Ama bilmeyenler için iki fotoğrafla anlatayım.

İKİ FOTOĞRAF

mulkiye-silah

Bu fotoğraf, bir Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisinin açık twitter hesabında yer almaktadır ve sendika sorumlusu olarak yaptığım sürekli uyarıların ardından üniversite yönetimi soruşturma başlatıldığını söylemesine rağmen hâlâ durduğu yerde durmaktadır. Kendisine yöneltilen en zayıf eleştirileri bile mahkemeye veren Rektör İbiş, bu fotoğrafı her nasılsa kaldıramamıştır. Aylar önce çekilmiş bu fotoğraftaki namlu, Mülkiye’ye yöneltilmiştir. Tetikçi gazetelerde yazanlar, bu silahı hep birlikte tuttuklarının farkına varmalıdırlar.

inek-bayrami-ic

Bu fotoğraf, İnek Bayramı’nın açılışı olan ‘İnek Duası’nın ardından gerçekleştirilen yürüyüşe aittir. Bu yürüyüşte önceleri, geleneksel olarak Ziraat Fakültesi’nden gelen inek yürütülürdü. Fakat Mülkiye öğrencileri, ineğin kalabalıktan ürktüğünün farkına vardılar; kampüste yaşayan her canlıya duyulan saygıyı ona da göstererek fotoğrafta görülen maketi kullanmaya başladılar.

Hangi kültürün, üniversiteye ve ülkeye hakim olmasını istersiniz gerçekten?

ÇOK GÖRMEYİN

Siyasal İslamcı iktidar, her ormana termik santral, her boşluğa TOKİ yapmak; her farklılığa beton dökmek istiyor. Onun, kraldan çok kralcıları, kalemşörleri, sabah programcıları mizaha, eleştiriye, düşünceye tahammül edemiyor. Efendiler, Türkiye’de girdikleri sınavlarda en başarılı öğrenciler olan bu çocukları bırakın, şiddeti kışkırtmayın. Şiddetsiz, barışçıl, mizaha ve eğlenmeye dönük iki günü çok görmeyin. Hepiniz silinip gideceksiniz, Cemal Süreya’nın Mülkiye’de yayımladığı ilk şiiri kalacak…

Ayıcılar geçti, mağlup insanlar geçti
Rüyalar darmadağındı Şarkısı-beyaz
Sonra dalgalar geldi dile
Sonra bir mavilik aldı her yerimizi;
Nasıl hatırlıyorsan dünyayı
öyle…
(http://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2017/05/04/mulkiye-imamini-rahat-birakin/)
=======================================
Teşekkürler sevgili Dinçer Demirkent..

Bu da geçer, bu da biter..
Türkiye yoluna devam eder..

SBF – Mülkiye’nin 809 yıllık İNEK BAYRAMI’ndan korkanlara acıyoruz..
Engelleyenleri ise acıyarak kınıyoruz..
*****
Biz özgürlüğün
Güzel günlerin
Savaşçıları 
Aydınlığın
İyiliği
Bize eziyet
Ediyorlar bugün
Ama halkımız
Aynı acıların
Bin katını
Yaşamıyor mu sanki

Biz özgürlüğün
Güzel günlerin
Savaşçıları
Bize eziyet ediyorlar bugün
Ama bu
Şiirimize
Biraz daha çelik
Katılacak demektir
Biraz daha karar
Ve zafer umudu
Kardeşim
Aylardır hapiste
Ve yıllarca sürebilir bu
Çünkü O halkının omuz başına 
Koydu omuzunu

Ataol BEHRAMOĞLU
*******

Sevgi ve saygı ile. 04 Mayıs 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net   profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir