Meme kanserinde farkındalık zinciri ve Tamoksifen

Dostlar,

Kırk yıllık genel cerrah, nitelikli ve dürüst hekim, Türkiye Tıp Kurumu başkanı meslektaşımız Dr. Mehmet Altınok, kısa bir ileti göndermiş.. Dr. Altınok kanser ve özellikle meme cerrahisinde yetkinleşmiş bir uzman olarak ciddi bir uyarıda bulunuyor.. Paylaşmak istiyoruz.

Sevgi ve saygı ile. 04 Mayıs 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com
=======================
Meme kanserinde farkındalık zinciri,
Kurdelesi pembe değil,
Kırmızı, kırmızı alarm zira…
****

Tamoksifen, 40 yıldır meme kanserinde güvenle kullanılıyor, tedavide yararı açık biçimde kanıtlanmış durumda. Kemik erimesi yapmaması pahalı alternatiflerine göre büyük avantaj. Diğer yan etkileri ucuzluğu nedeniyle çok abartılıyor, oysaki dikkatli bir izlem yapılırsa sorun yok. Patent süresi uzun yıllar önce dolduğu ve bu nedenle birçok jeneriği piyasaya sürüldüğü için çok ucuz. Aylık tedavi maliyeti 13 TL, günlük tedavi maliyeti de 43 kuruş. İlaç firmalarının pazarlaması açısından kârlı değil, firmaların istedikleri zamların yapılmasının hiçbir önemi yok, ancak Bakanlık kabul etmiyor. Firmalar ilacı piyasa sürmekte ayak diretiyor, hastalar açısından ilacın temini kabusa dönüşüyor. Sıkıntı açıkça ortadayken Bakanlık ilacın temini için etkili bir müdahalede bulunmuyor. Bulunmayan pek çok ilaçta da aynı sorun yaşanıyor. Söz gelimi barsak tıkanmasına doğru giden şiddetli kabızlıkta su ve elektrolit çekmemesi nedeniyle alternatiflerine göre büyük avantajı olan Sokol Likid Vazelin 4 TL olduğu için piyasadan buharlaştırılmış durumda. Kıyıda köşede kalmış eczane raflarında tek tük bulabilirseniz ne ala, depolarda ve eczanelerde yok. Böyle onlarca hatta daha fazla örnek verebiliriz. Tamoksifen’den başlayalım dedik. (04.05.2017)

Dr. Mehmet Altınok
Tıp Kurumu Başkanı

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir