KAMİL ERTÜRK : ÇOCUK GELİNLER.

ÇOCUK GELİNLER…

Kamil Ertürk'ün Profil Fotoğrafı, Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, açık havaKAMİL ERTÜRK
1 Mayıs 2017

🔘 Bolu’da imam nikahıyla evlendirilen 11 yaşındaki kız çocuğunun sekiz aylık hamile olduğu ortaya çıktı.
🔘 Samsun’da otomobil çarptı diye koma halinde hastaneye getirilen 14 yaşındaki kız çocuğunun, imam nikahlı eşi tarafından odunla dövüldüğü, sonra da kaza süsü vermek için motosikletle üzerinden geçildiği anlaşıldı.
🔘 Ordu’da 13 yaşındayken para karşılığında evlendirilen kız çocuğu, sürekli dayak yediği 40 yaşındaki herifin evi terketmesi üzerine, kendi ailesi tarafından kabul edilmedi, henüz 17 yaşındayken üç çocuğuyla ortada kaldı.
🔘 Gaziantep’te özel hastanede 18 yaşında birinin kimliğiyle doğum yaptırılan kız çocuğunun, aslında 12 yaşında olduğu tespit edildi.
🔘 Adana’da 13 yaşındaki kız çocuğuna düğün yapıldı.
🔘 Sakarya’da kuzeniyle evlendirilen 15 yaşındaki kız çocuğu, evden kaçıp polise sığındı.
🔘 Tekirdağ’da bir noterin, 14 yaşındaki kızlarını evlendirmek isteyen ana-babaya muvafakatname verdiği belirlendi.
🔘 Tokat’ta evlendirilen 12 yaşındaki kız çocuğunun dört aylık hamile olduğu anlaşıldı.
🔘 Ağrı’da 16 yaşında evlendirilen kız çocuğu, işkence yapılmış, tuvalette eli kolu bağlanmış halde bulundu.
🔘 İzmir’de 12 yaşında evlendirilen kız çocuğu, sezaryenle doğum yaptı.
🔘 Adana’da imam nikahıyla evlendirilen 16 yaşındaki kız çocuğu, trenin önüne atladı. Korunması Gereken Çocuklar Sempozyumu’nda konuşan Gümüşhane Üniversitesi öğretim üyesi, bizzat yaşadığı hadiseyi anlattı, “yol kenarında bir kız çocuğunu kucağında bebeğiyle ağlarken gördüm, 16 yaşındayken evlendirilmiş, anne olmuş, bebeğinin eli yanmış, ne yapacağını bilmiyor, bebeğiyle birlikte ağlıyordu, aslında orada bir anne ağlamıyordu, iki çocuk ağlıyordu” dedi.
🔘 Kayseri’de para karşılığında evlendirildiği herif tarafından sokağa atılan, kamyonet kasasında yaşayan 15 yaşındaki kız çocuğu, av tüfeğiyle canına kıydı.
🔘 Konya’da 16 yaşındayken evlendirilen kız çocuğu, inşaatın yedinci katından atladı.
🔘 Siirt’te dünyaya geldi, ismi Kader’di, 12 yaşında evlendirildi, 13 yaşında anne oldu, 14 yaşında canına kıydı, adı üstünde kaderi böyleymiş denildi, geçildi.
🔘 12 yaşındayken iki bilezik karşılığında 40 yaşındaki evli herife kuma verildiği ortaya çıkan kız çocuğu “yanına yatmaya korkardım, bana oyuncak almayınca ağlardım” dedi.
🔘 11 yaşındayken 40 yaşındaki herifle evlendirilen kız çocuğu “çocuk doğuramıyor diye dövüldüğünü, üç dört sene kaynanasının koynunda yattığını” söyledi.
🔘 30 yaşında biriyle evlendirilen 13 yaşındaki kız çocuğu, seneler sonra gazete röportajında anlattı: “İlk gece beni tek başıma odaya soktular, korkudan bayıldım, kolonya verdiler, evlendirildiğim kişi odaya geldi, ‘hadi gel seninle evcilik oyunu oynayalım’ dedi, bu cümleyi hayatım boyunca unutmayacağım…”
🔘 12 yaşındayken okulundan alınıp, başlık parası karşılığında 50 yaşındaki adamla evlendirildigi anlaşılan kız çocuğu “derslerim çok iyiydi, rüyamda sürekli mezun olduğumu, diploma aldığımı görüyorum” dedi.
🔘 Henüz 14 yaşındayken 10 bin lira karşılığında, beş çocuk, dokuz torun sahibi 70 yaşındaki herife verilen kız çocuğu, seneler sonra bu konuda araştırma yapan üniversite ekibine anlattı, “annemi asla affetmeyeceğim, hayatımı değiştirme imkanım olsaydı, en önce babamı değiştirirdim” dedi..Kanı bozuk Zihniyete dur demeliyiz.#Çocuk Gelin Olmamalı okumalıdır… (https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1972382746382064&id=100008310725490)
=======================================
Dostlar,

Ne denli acı değil mi? Bir toplum, en az %95’inin Müslüman olduğu hep söylenir..
Son 14,5 yıldır tek başına bir İslamcı (gerçekte dinci!) iktidar AKP ile yönetiliyor..
Çoluk – çocuğun yatılı Kuran kurslarında bile, imamlar bile ırzına geçebiliyor..
Türlü çıkara bulanmış Dincilik iyi siyasal prim yapıyor ne acı ki!

  • Boşanmalar, borçlanmalar, yolsuzluklar, şiddet, intiharlar, işçi cinayetleri, siyasetçi talanları, yoksullaştırma, işsizleştirme, gelir dağılımının bozulması, dolar milyarderlerinin sayısının hızla artışı, imar ve arazi rantları, bürokraside işgal ve yozlaşma, yaraşırlığın (liyakatin) yerini kör yandaşlığın alması, halkoylamasına göz göre göre hile katılması, yargının yandaşlaştırılması, kumpas davalar, faili meçhuller, sağlık ve eğitimin çökertilmesi, sendikasızlaştırma, basın ve ifade özgürlüğünün gaspı, medyanın yandaş kılınması, tüm karşıtların türlü yollarla tasfiyesi, tarikatçılık, TSK’ya darbe, PKK ile açılım, komşulara terör ihracı, AİHM önünde sayısız dava, anayasayı ayaklar altına alma….. ve kadir-i mutlak bir TEK ADAM REJİMİ ile hızla dinci faşizme kayış…Saymakla bitmez…. Bunların hepsi devr-i AKP’de ve 14,5 yılda oldu..
    Bu hızla, tüm yetkileri kendinde toplayan partili Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 3 Kasım 2019 olağan seçimlerine dek 2,5 yılda daha neler neler yapılmaz ki, varın hesap edin..

Eğitimde 4+4+4 sistemi tan bir yıkım oldu.. PISA vb. yarışma sonuçları utandırıcı.
Hiçbir şeyden korkup utanmayan, sıkılmayan birileri ilköğretim kitaplarına, ilk 4 yıl eğitimden sonra okulu terk eden / terk etmek zorunda kalan (bırakılan!) onbinlerce kız öğrenciden yalnızca biri olan Ezgi için;

  • “Ezgi küçük gelin olmayı seçti..” tümcesini koydular…

Birşeyler yapmanın hem de hızla bir çare bulmanın zamanı geldi, geçiyor..
Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar almayı beklemek ne denli akılcı??
CHP, devlet kuran 90 yıllık parti, kritik görevinin gereğini yaparak, tüm “HAYIR” cı insanlarımızı birarada tutmalı.. en azından bir erken seçime hazır kılınmalı kitleler.
3 Kasım 2019’a kalacaksa, çifte seçime (genel seçim + Cumhurbaşkanı seçimi)
yığınları siyasal bilinçlerini bileyerek, aydınlatarak, meşru direnişle taşımalı…

Tarikatlar koalisyonu bu harami bezirgan düzeni artık bitmeli, bitirilmeli;
cebren ve hile dayatılan halkoylaması iptal edilmeli..
Türkiye hızla normalleş(tiril)meli… AKP – RTE ve danışmanları toplumu germemeli
ve Cumhuriyet’ten kin – nefretle hesap sorar intikamcı – kinci tavrı derhal bırakmalı.

4+4+4 kepazeliği mutlaka kaldırılmalı ve 12 yıl kesintisiz laik – akılcı – karma – ücretsiz – uygulamalı – bilimsel – demokratik, çağa uyumlu zorunlu temel eğitime dönülmeli… Evlenme yaşı katı biçimde 18+ olmalı..

Toplumun neden bu denli uçkuruna düşkün ırz düşmanı sefaletine sürüklendiği bilimsel olarak araştırılmalı ve etkin önlemler, yaptırımlar içeren mevzuat düzenlemesi yapılmalı…

Türkiye yapay gündemlerle oyalanıp sürüklenmemeli; sorunlarına odaklanmalı.

Sevgi ve saygı ile. 03 Mayıs 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir