Ankara Tabip Odası : “Sağlıkta Şiddete ve Ölümlere Alışmayacağız”

 

“Sağlıkta Şiddete ve Ölümlere Alışmayacağız”

Aksaray’ın Eskil ilçesi Bozcamahmut köyü Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışan aile hekimi Dr. Hüseyin Ağır, görevi başında daha önce aynı ASM’de çalışan hemşirenin emekli polis eşi tarafından 29 Mart 2017 tarihinde kurşunlanarak öldürüldü.

Dr. Hüseyin Ağır’ın öldürüldüğü günün haftası olan 5 Nisan 2017 Çarşamba günü ülke genelinde ‘Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete ve ölümlere alışmayacağız, susmayacağız’ etkinlikleri gerçekleştirildi. Ankara’da 10.30’da, aile sağlığı merkezleri bahçesinde sağlık çalışanlarının katılımıyla başlayan anma etkinlikleri, 12.30’da Türkiye Halk Sağlığı Kurumu önünde yapılan basın açıklamasıyla devam etti.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu önünde gerçekleştirilen

  • “Dr. Hüseyin Ağır Öldürüldü! Sağlıkta Şiddete ve Ölümlere Alışmayacağız”

    başlıklı basın açıklamasına Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Dr. Mine Önal, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Zafer Çelik, Dr. Onur Naci Karahancı ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör ile sağlık emekçileri katıldı.

Dr. Zafer Çelik tarafından okunan açıklamada Türkiye’de her gün 31 sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığına dikkat çekildi. Dr. Zafer Çelik sağlıkta şiddetin en önemli nedeni olarak sağlık ortamının para kazanılan bir hizmet sektörü haline dönüşmesini gösterdi.

Sağlık çalışanlarına şiddetin son bulması için her türlü mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini hatırlatan Dr. Çelik “Şiddet Yasa Tasarısı’nın bir an önce yasalaşmasını talep ediyoruz.
Dr. Hüseyin Ağır’ı kaybetmenin üzüntüsünü yürekten hissediyor, ailesine ve meslektaşlarımıza bir kez daha başsağlığı diliyoruz” sözlerini kaydetti.

Sağlıkta Şiddete HAYIR! Pankartı açan sağlık çalışanları sık sık “Sağlıkta Şiddet Sona ersin!” sloganı attılar.

Dr. Selma Güngör de sağlıkta şiddetin son bulması için hükümetin sağlığı piyasalaştıran politikalardan vazgeçmesi gerektiğini ifade etti. Türk Tabipleri Birliği’nin yasa tasarısı hazırladığını belirten Dr. Güngör, Meclisi, bu konu hakkında toplanmaya ve bu tasarıyı yasalaştırmaya çağırdı. (http://www.ato.org.tr/news/show/177, 05/04/2017)

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.
======================================
Dostlar,

Bir hekim meslektaşımız daha öldürüldü ne yazık ki..
Ülkemizin AKP – RTE tarafından içine sürüklendiği yapay ve akıl dışı girdap nedeniyle en temel insancıl yükümlülüklerimizi bile zaman zaman yerine getiremediğimizi acıyla ayrımsıyoruz.

AKP – RTE’nin tek başına güçlü iktidarının 15. yılında ülkemizde hekimlerin bile can güvenliği kalmamıştır. Bu doktorlar da acaba terör örgüt  üyesi – iltisaklı – bağlantılı… oldukları için necip milletimiz durumdan görev çıkararak kestirmeden “infaz” görevi mi yapmaktadır?!

Öyle ya, 150 dolayında gazeteci terör örgütüyle bağlantılı, iltisaklı, üye ya da destekçi olma suçlaması ile yıllardır hapiste.. Cumhuriyet Gazetesi’nin 19-20 emekçisi 5 ayı aşkındır kodeste (Silivri zindanlarında), savcı FETÖ’den yargılanan biri ve iddianame daha 2-3 gün önce mahkemeye verildi. Peşin infaz yapılıyor adeta çok ağır koşullarda.. Sanki ağır ceza hükmü verilmiş ve kesinleşmişçesine. İçeride tutulanlar “tutuklu” değil de “ağır hükümlü” gibi..

21 basın çalışanını tutuksuz yargılanmak üzere salıveren ağır ceza mahkemesi heyeti, HSYK tarafından derhal, salıvermenin “maksatlı” olduğu söylentileri nedeniyle görevden alınıyor..

Biz bu filmi 2007-8’de bir kez daha gördük. Ülkenin 26. Genelkurmay Başkanı bile “terörist” ilan edilip yıllarca hapse atıldı.. Bu basın davalarının da “kumpas” olduğu yakında anlaşılır.
Bu nasıl bir ülke ki; siyasal iktidar kâh ona kâh buna kumpas kurmakla meşgul ve iktidarını böyle sürdürüyor, giderek pekiştiriyor ve hiç ama hiç gitmemeye çabalıyor!

Bu ne makûs talihtir!?

Artık kırılmalıdır.. İlk adım 16 Nisan 2017 günüdür.
Bu halk, bunca aşağılanmayı – kahrı – köleleştirmeyi – zulmü – faşizmi.. hak etmiyor ise
16 Nisan 2017 Pazar günü halkoylaması (dikkat; seçim değil; anayasa değişikliği için halkoylaması!) olanağını akıllıca kullanıp AKP – RTE’den kurtulma fırsatına çevirmelidir.

Sevgi ve saygı ile. 7 Nisan 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com


Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir