CHP’li Prof. Öztrak : ‘Tek adam rejimi küçültür milletin ekmeğini’

CHP’li Öztrak’tan ekonomi raporu:

Tek adam rejimi küçültür milletin ekmeğini

Büyüme yavaşladı; borçlar, işsizlik ve enflasyon tavan yaptı

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, ‘Tek adam rejimi, küçültür milletin ekmeğini’ adlı raporunda Türkiye’de büyümenin yavaşladığı, vatandaşın gelirinin eridiği, borçların tavan yaptığı, işsizliğin ve enflasyonun yeniden çift haneye çıktığı bu dönemde, ülkeye giren kaynağı belirsiz paranın ise büyük artış gösterdiğini kaydetti.

http://yarinhaber.net/guncel/51664/chpli-oztraktan-ekonomi-raporu-buyume-yavasladi-borclar-issizlik-ve-enflasyon-tavan-yapti, 03 Nisan 2017, YARIN

(AS. Bizim kapsamlı katkımız yazının altındadır..)

Öztrak’ın hazırladığı ‘Tek adam rejimi, küçültür milletin ekmeğini’ başlıklı raporda, Türkiye’nin çok partili yaşama geçtiği 1946 ile Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduğu 2014 arasındaki parlamenter sistem döneminde iş başına gelen 47 hükümetle ekonominin ortalama büyüme hızının %5.2 olduğu hatırlatıldı.

Raporda, ‘fiili tek adam yönetimi’ uygulanan 2015 ve 2016’da ise ekonominin ortalama büyüme hızının %4.5’e düştüğü kaydedildi. Bu dönemde ihracat gelirinin 15.1 milyar dolar eriyerek 142.6 milyar dolara, turizm gelirinin de 11 milyar dolar eriyerek 18.7 milyar dolara indiği belirtildi.

Rapora göre, parlamenter sistemli 68 yıl boyunca yıllık ortalama 13.6 milyar dolar artan milli gelir, son 2 yılda toplamda 78 milyar dolar geriledi. Böylece 2014’te 12112 dolar olan kişi başı gelir, 2016’da 10807 dolara düştü.

Fiili ‘tek adam yönetimi’ her bir vatandaşın cebinden bin 305 doları çekip aldı.
Üstelik, TÜİK’in en son verilerine göre, 2016’da kişi başına milli gelir 10 bin doların da altına düştü.

‘Tek adam rejimi, küçültür milletin ekmeğini’

İşsiz sayısı 3.7 milyon!

Raporda şu ifadeler yer aldı :

“Fiili ‘tek adam’ yönetiminde geçen son iki yılda %10’un üzerine çıkan işsizlik oranıyla beraber, işsiz sayısı 763 bin kişi artarak 3.7 milyon sınırını aştı.

Aynı dönemde enflasyon da çift haneli oranlarda gezmeye başladı. Nohut, mercimek, zeytinyağı, yumurta gibi gıdalardaki fiyat artışı vatandaşın cebini yaktı. Sofraya konan her 1 kg. etin 316 gramı fiili tek adamlık hevesine kaptırıldı. Akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle vatandaşlar, otomobillerinin deposunu doldurmak için iki yıl önceye göre %23 daha çok ödedi.

Dış borcun milli gelir içindeki payı fiili tek adam yönetiminde 4 puandan fazla artarak %47.2’ye çıktı. Ailelerin, şirketlerin ve kamunun borçlarının toplamı ise Türkiye’nin milli gelirini geçti. Şirketlerin net döviz borcu tek adam yönetiminde 22 milyar dolar artarak 200 milyar doları aştı.

Dolar kurundaki olağanüstü artış, şirketlere büyük fatura çıkardı. Başkanlık tartışmalarının gündeme getirildiği 11 Ekim 2016’da 3.06 TL olan dolar kuru Mart 2017 sonunda 3.64 TL’ye çıkınca, şirketlerin kur farkı zararı 117 milyar TL’ye ulaştı.

1- 2 yılda büyüme geriledi. İhracat 15.1, turizm 11 milyar dolarlık darbe aldı.
2- Kişi başına gelir 12 112 dolardan 10 807 dolara düştü.
3- Her vatandaşın cebinden 1305 dolar uçtu.
4- İşsiz sayısı 3.7 milyonu aştı. İşsizler ordusuna katılanların sayısı 763 bini buldu.
5- Enflasyon %11’e dayandı. Benzin yüzde 23 pahalandı.
6- Borç milli geliri geçti, dolar fırladı. Toplam dış borç milli geliri geçti. Şirketlerin borcu tavan yaptı.
7- 2 yılda 21.4 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para ekonomiye girdi.”

TÜİK’in büyüme rakamları kimin için:
Enflasyon son 8 yılın zirvesinde

TÜİK 2016 büyüme rakamları:
Tarım ve hizmet sektörü geriledi, ekonomi sırtını inşaata dayadı

İşsizliği tane tane anlattılar
==================================

Dostlar,

Değerli ekonomist, CHP Tekirdağ Milltvekili Prof. Dr. Faik Öztrak‘ın çalışması çok belgeseldir (dokümanterdir) ve uygun zamanlamalıdır. AKP – RTE’nin ekonomide üfledikleri balonların ne denli yanlış, gerçek dışı ve yanıltıcı – aldatıcı olduğu ibretle izlenmektedir. Türkiye, küresel sistemin yarı sömürgesinden öteye sürüklenmiştir.

 • AKP, bir proje parti olarak kendisine yüklenen uluslararası misyonun gereklerini yerine getirmiştir ve sonuna erdirmek istiyor. Bu da Anayasa değişkiliği = TEK ADAMLA olacak!3 Kasım 2002 seçimlerine 3 Y ile girdiler : Yoksulluk,  Yolsuzluk, Yasaklar…
  İktidara geldiklerinde “100 gün programı” yaptılar.. 14,5 yıl sonra gelinen yer tam bir enkazdır!
  Her 3 Y bakımından Türkiye, 15 yıl öncesini arar durumdadır.
  Tam bir yönetsel, siyasal – ekonomik – hukuksal – diplomatik – sosyal psikolojik yıkım ve fiyaskodur ortada olan.. Meydanlarda bu hesabı veren var mı? Bağır – çağır, azarla – hakaret et!
  Üstelik ülke ve ulus bütünlüğü, iç ve dış barış ile uluslararası ilişkiler ağır tehdit altındadır.Bu tablonun biricik sorumlusu AKP – RTE iktidarıdır ve ona oy veren yurttaşlardır.
  Artık bu ürkünç (vahim) hatadan dönmenin zamanı gelmiş ve de geçmektedir.
 • Erdoğan tam bir totaliter rejim istemektedir ve sonu mutlaka faşist diktatörlüğe gider.
  Bunca yetki, 21. yy’da hiçbir demokratik – hukuk devletinde 1 kişiye asla ve kat’a verilemez!Son pişmanlık yarar sağlamaz.. 16 Nisan’da Ulusumuz kendisine dayatılan anayasa tuzağına mutlaka ama mutlaka HAYIR diyerek “bağsız koşulsuz egemenliğine” sahip çıkmalıdır.
 • Tek adam rejimi küçültür milletin ekmeğini‘.. küçültmüştür, küçültecektir EVET denirse.

Bu süreçte, yaşı 80’e dayanan Sayın Deniz Baykal, son derece ciddi bir çaba harcıyor..
Olağanüstü başarılı konuşmalar yapıyor..  Aynı günde birkaç yerde üstelik..
Deyim yerinde ise gırtlağını yırtarcasına, hançeresini patlatırcasına, var gücüyle ve tüm benliğiyle. Hiçbir şey beklemeden! Yılların engin deneyimi ile ülkesi için çırpınıyor adeta!
Çok uyarıcı iletiler veriyor halkımıza, O’nu çoook dikkatle, özenle dinlemek, dinletmek gerek..
Kendisine bu inanılmaz çabası için gerçekten büyük bir saygı ve şükran duyuyoruz.

Sevgi ve saygı ile. 04 Nisan 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net   profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“CHP’li Prof. Öztrak : ‘Tek adam rejimi küçültür milletin ekmeğini’” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir