CHP’li Selin Sayek Böke’ye canlı yayın sırasında ölüm tehdidi

CHP’li Selin Sayek Böke’ye
canlı yayın sırasında ölüm tehdidi

CHP’li Selin Sayek Böke’ye “suikast” ihbarı… CNN Türk’teki canlı yayın sırasında kanalı arayan bir kişi “Yaşamına son verilecek, evine gidemeyecek” tehdidinde bulundu. Polis eşliğinde İstanbul’dan uçağa bindirilen Böke’yi, Ankara’da özel kuvvetlerden çok sayıda polis karşıladı.

[Haber görseli]

(AS: Bizim katkımız yazının altındadır..)

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, önceki gece katıldığı televizyon yayınında, “suikast ihbarı” ile sarsıldı. CNN Türk‘te Şirin Payzın’ın konuğu olan ve referandum sürecine ilişkin partisinin kampanyası ve “neden hayır dediğini” anlatan Böke, yayındayken kanala, “suikast ihbarı” geldiği ortaya çıktı. Canlı yayına katılan Böke’nin ihbardan, yayının sona erdiği 01.00 dolayında haberi oldu. Edinilen bilgiye göre kanal yetkilileri ve Payzın, gelen ihbarı anımsatarak, “yaşamsal tehlike bulunduğu”nu bu nedenle polis gelene kadar, kanal binasında kalmasını rica ettiler. Böke, bir süre sonra CNN Türk binasına gelen polis ekipleri eşliğinde buradan ayrıldı ve uçağa koruma ekiplerinin nezaretinde uçağa bindi.

ROBOKOP GİYSİLİ ÖZEL TİM KARŞILADI

Ankara’ya indiğinde ise Böke’yi Esenboğa havalanında, robokop giysili özel tim görevlisi kalabalık bir polis ekibi karşıladı. Güvenlik görevlileri, Böke’ye, hakkındaki ihbarın ciddi olduğunu belirtirken, benzer ihbarın emniyete de yapıldığı ve bunun üzerine polisin teyakkuza geçtiği bilgisini paylaştı.

POLİS VE CHP’Lİ YÖNETİCİLER EŞLİĞİNDE EVİNE GETİRİLDİ

Olayın CHP yetkilileri tarafından da öğrenilmesi üzerine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da Böke’yi havaalanında karşıladı. Böke, polis ve CHP yöneticileri eşliğinde Ankara’daki evine kadar getirildi. Güvenlik görevlileri, apartmana girerek, binada geniş çaplı bir arama ve inceleme yaptıktan sonra Böke’yi evine bıraktı.

CHP KAYNAKLARINDAN AÇIKLAMA

CHP kaynakları, programda Böke’nin “hayır kampanyasının eşit koşullarda yapılamadığı
ve kendileri dahil hayır için çalışanların zor koşullarda çalışma yürüttüğü” yönündeki açıklamalarından sonra geldiği bilgisini paylaştı. Sayek’in programda

  • “hayır demenin bu ülkede ölüm tehdidini göze almayı gerektiği”ne de dikkat çekmişti.CHP kaynakları, “Böke’nin açıklamalarından rahatsız olanlar sanki, ‘zorluk yaşamak
    öyle olmaz, böyle olur mesajı verdi” değerlendirmesini yaptılar.

EMNİYET ARAŞTIRIYOR

Böke’ye yönelik suikast tehdidiyle ilgili Emniyet birimlerinin çok yönlü araştırma yaptığı bildirildi.
(http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/682342/CHP_li_Selin_Sayek_Boke_ye_canli_yayin_sirasinda_olum_tehdidi.html, Cumhuriyet, 22.2.17)
=======================================
Dostlar,

Bu gerilimi böylesine tehlikeli biçimde tırmandırmak ülkemize yarar getirmez.
AKP iktidarı derhal bu eylemi – eylemciyi kesin ve kararlı bir dille ve içtenlikle kınamalıdır. Erdoğan, Cumhurun başı olarak net bir tavır alarak bu tür girişimlere – provokasyonlara asla
izin vermeyeceklerini açıklamalı, özellikle kendi parti tabanını serinkanlı – sağduyulu – olgun – hoşgörülü davranmaya çağırmalıdır.

AKP – RTE halkoylaması kampanyalarında, “evet” oylarını – AKP tabanını pekiştirmek (tahkim etmek, konsolidasyon) için ötekileştirici – kutuplaştırıcı dil – söylem asla kullanmamalıdır.
AKP Propagandasını demokratik – uzlaşmacı eksende tüm toplumu kucaklayarak yürütmelidir.

Erdoğan için ne söylesek – yazsak boşuna (nafile) ne yazık ki..  
Devlet kaynakları ve Cumhurbaşkanlığı dokunulmazlık zırhı ile Anayasadaki tarafsızlık yeminini çiğneyerek kampanya yürütmesi kabul edilebilir bir davranış değildir,,
Hukuka uygun da değildir. Bunu yapmamalıdır ama boşuna söylüyor ve yazıyoruz..

Bu arada Erdoğan’a hakaret suçlamaları ile gece yarısı evleri basılarak emniyette sabahlatmalar ve “uygun” sulh ceza yargıçlıkları önünde tutuklanarak yargılatmalar artıyor..
Telefonla – resmi yazıyla Emniyete – Savcılığa çağrılsalar daha uygun olmaz mı? Öte yandan AİHM’nin sayısız kararına karşın, Erdoğan’a eleştirileri düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında iken örtük olarak (zımnen) kaldırılmış TCK md. 299’u ısrarla uygulatmak Türkiye’ye hiç ama hiç yakışmıyor.

Büyük gözdağı!

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Sayın Doç. Dr. Selin Sayek Böke’ye ölüm tehdidini kamuoyu önünde basın – yayın organlarını kullanarak yapan kişi, bakalım tutuklanacak mıdır?? Tehdidin ciddi olduğunu Emniyet kabul ediyor ve önlem alıyor.. Dolayısıyla basın yoluyla açık ve ciddi ölüm tehdidi yapan bu kişi tutuklanmazsa, bu suçu işleyebilir! CMK’da tutuklama nedeni oluşmuştur (md. 100-101).
Hukuk devleti her durumda korunmalıdır. Yasalar karşısında herkes eşit olmalıdır.  

CHP’ye ve Sayın Böke’ye geçmiş olsun diyoruz..
Bütün Türkiye’yi kışkırtmalara gelmeden, asla suç işlemeden halkoylamasına dönük uygar, eşit, yasalara uygun, adil bir kampanya yürütme çağrısı yapıyoruz.

  • Halkoylamasının sonucu elbette çok önemlidir. Türkiye için yaşamsaldır.

Ancak sonuç ne çıkarsa çıksın bu ülkede kardeşçe birlikte yaşamak zorundayız..
Halkımızın sağduyusu ile “HAYIR” oylarının baskın çıkacağı görülüyor. AKP – RTE
bu sonucu da içine sindirmeli, oylamanın meşruluğuna gölge düşürecek en küçük girişim içinde olmamalıdır. Kamuoyunda algı yönetimine dönük hukuk dışı hiçbir girişim kesinlikle
söz konusu edilmemelidir
. Türkiye’ye yakışır bir oylama yapılmalıdır.

Sevgi ve saygı ile. 22 Şubat 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net     profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir