Mülkiyeliler Birliği GENİŞLETİLMİŞ YÜKSEK DANIŞMA KURULU Toplandı

Mülkiyeliler Birliği

TÜM KURULLARIN KATILIMIYLA GENİŞLETİLMİŞ YÜKSEK DANIŞMA KURULU TOPLANDI


Darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hale dayanılarak çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye’den toplam 34 akademisyenin ihraç edilmesi üzerine, Mülkiyeliler Birliği’nin seçilmiş kurullarının katılımıyla Genişletilmiş Yüksek Danışma Kurulu toplantısı yapıldı. Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi’nde 11 Şubat 2017 Cumartesi günü yapılan toplantıya yoğun katılım oldu. Toplantıda, ihraçlara karşı neler yapılacağı konuşuldu. Söz alan Mülkiyeliler önerilerini dile getirdi.

Toplantıda acil olarak bir hukuk komisyonu kurulması kararlaştırıldı. Komisyon bu hafta çalışmalarına başlayacak. Komisyon, ihraç edilen akademisyenlere hukuksal destek sunarken, bütün dava süreçlerini de takip edecek.

Genişletilmiş Yüksek Danışma Kurulunda, ihraç edilen akademisyenlere nasıl maddi destek sağlanabileceğine ilişkin hususların araştırılmasına karar verildi.

Bunların dışında, ihraç edilen akademisyenlerin akademik faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli koşulların ve ortamın yaratılması için gerekenler de değerlendirildi.

Toplantıda, kurullar adına kamuoyuna bir duyuru yapılması da kararlaştırıldı.

ETKİNLİĞİN DİĞER FOTOĞRAFLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
=================================
Dostlar,

“Mülkiyeli” şapkamızla, “derin bir empati ile” biz de toplantıda idik.

4 saate yakın sıcak tartışmalar – değerlendirmeler yapıldı.
Açıklamada da belirtildiği üzere 2 ana girişimin ivedilikle yaşama geçirilmesi kararlaştırıldı.
Mülkiyeliler Birliği Yönetimi ve oluşturulan uzman kurul birlikte çalışacaklar.
Dayanışma gerçekten göğüs kabartacak düzey ve nitelikteydi.
1859’dan bu yana 157. yılını yaşayan kadim Mülkiye, elbette bu saldırıyı da atlatacak.
Yalnız Türkiye’nin değil dünyanın da övünç duyduğu bilim – eğitim kurumlarından olan
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi – Mülkiye’ye, aklı başında hiç kimsenin
kasten zarar vermeye çalışacağını düşünemiyoruz.

Bir şeyi de hayal ediyoruz : Üniversite yönetimi ve tıbbiyeden meslektaşımız rektör Erkan İBİŞ’in Mülkiye ile övünç duyduğunu – duyması gerektiğini, onu koruyup – geliştireceğini / böylesine sorumlulukla davranmak dışında seçeneği bulunmadığını gördüğünü

Türkiye bu OHAL – sıkıyönetim dönemlerini çoook gördü, -biz de gördük- ama yoluna da devam etti tüm çelmelere karşın. Artık yeterince deneyimli bir demokratik cumhuriyetimiz var, olmalı.

Herkes büyük bir sorumluluk ve ciddiyet içinde, enine boyuna düşünerek ve aklı başında davranmalı. Ülkemize, insanımıza, kurumlarımıza hiçbir biçimde zarar vermemeliyiz. Hele giderimi olanaksız zararlar.. Hele hukukun üstünlüğünü görmezden gelen kin ve intikam hesapları.. Bunlara artık günümüz Türkiye’sinde yer yok..

Bir şey daha unutulmamalı : SBF’nin 5 bine yakın lisans – lisans üstü öğrencisi büyük emeklerle, çoook yüksek puanlarla o arlak kurumda eğitim alma hakkı elde ettiler. Onların bu hakkına da elbette hürmet etmek gerek.

AKP içinde de bu son 686 sayılı OHAL KHK’sı ile yapılanlar (görevden atmalar) adalet duygusunu zedeledi, vicdanlar yaralandı.

Kimse topu / sorumluluğu birbirine atmadan atılan hatalı adımdan dönülmeli, yaralar hızla sarılmalıdır. Bu, başta AKP, herkes için iyi – hayırlı olacaktır. Hatadan dönmek erdemdir ve bir “kemalat” (olgunluk) örneğidir. Türkiye yönetiminde tek başına 15. yılında olan AKP,
bu erdemden uzak düşemez, düşmemelidir.

Sevgi, saygı, kaygı ama UMUT ile.
08 Şubat 2017, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
Ankara Üniv. Tıp Fak.Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net   profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir