KESK İhraç Kararlarına Karşı Oturma Eyleminde

KESK İhraç Kararlarına Karşı Oturma Eyleminde

Özge Aslan’ın Eylül’de, KHK kararıyla görevden çıkarılmış. Aralık ayında ise göreve iadesi gerçekleşmiş ve üç aylık görev maaşını almış. Ancak 7 Şubat 686 sayılı KHK ile tekrar meslekten ihraç edilmiş.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), ihraç edilen kamu personeli kararlarına karşı oturma eylemi yapıyor. Bakırköy Özgürlük Meydan’ında her cumartesi toplanan KESK, dün 4. oturma eylemini gerçekleştirdi.

7 Şubat’ta (2017) açıklanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2585’i Milli Eğitim Bakanlığı’na, 330’u üniversitelerden olmak üzere 4464 kamu personeli
ihraç edildi. OHAL ilan edilmesinden itibaren, KHK  kararlarıyla 33055 eğitim emekçisinin görevine son verildi. 4811 akademisyen mesleğinden ihraç edildi.

“İktidarın arka bahçesi değiliz”

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen 3. No’lu Şube Müdürü Hüseyin Tosun,
“Bizleri ihraçlarla baskı ve tehditlerle sindirmeye çalışanlar büyük bir yanılgı içindeler. Eğitimin, iktidarın dünya görüşü doğrultusunda biçimlendirilmesine, okullarımızın ve üniversitelerimizin iktidarın arka bahçesi olmasına izin verilmeyecektir. İktidara değil, halka hizmet eden eğitim emekçilerinin mücadelesine devam edeceğiz.” dedi.

İade edildi, yeniden ihraç edildi

Öğretmenlerden Özge Aslan’ın ise tuhaf bir öyküsü var. Küçükçekmece İsmet Aktar Meslek Lisesi Matematik öğretmeni olan Aslan, Eylülde, KHK kararıyla görevden çıkarılmış. Aralık ayında (2016) göreve iadesi gerçekleşmiş ve üç aylık görev maaşını almış. Ancak 7 Şubat 686 sayılı KHK ile tekrar meslekten ihraç edilmiş. Anlatırken gülümseyen Aslan, “Madem göreve iade edildim neden tekrar ihraç edildim” diyerek, tekrar görevine iade edileceğini, mücadelesinin peşinde olduğunu söyledi.

“Mesleğimizi, haklarımızı geri alacağız”

686 sayılı KHK ile görevine son verilen 15 yıllık bir kadın öğretmen “Kendi emeğimizle öğretmenlik mesleğini kazandık ve meslekte onurumuzdan vazgeçmedik. KHK kararları ile bizim gibi emekçileri işten çıkararak onlara diz çökmemizi istiyorlar. Emeğimizin hakkını savunacağız ve mesleğimizi kazanacağız” dedi.

Kendisi gibi öğretmen eşiyle birlikte KHK kararıyla işten çıkarılan bir erkek öğretmen “Bizimle birlikte aynı zorluğu yaşayan öğrencilerimiz var, okula gitmek istemiyorlar. Sadece bizler değil, onlar da mağdur oldular, öğrenci için bir tane öğretmen vardır. Bunu ellerinden aldılar. Veliler de, okula gitmeyen çocukları sebebiyle zorluk yaşamaktadır” açıklamasını yaptı. (NÖ/NV,
http://bianet.org/bianet/toplum/183556-kesk-ihrac-kararlarina-karsi-oturma-eyleminde)

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir