İhraç edilen akademisyenler yılmıyor: İş gider haysiyet kalır

İhraç edilen akademisyenler yılmıyor:
İş gider haysiyet kalır

Yeni kanun hükmünde kararnameyle 330 akademisyenin ihraç edilmesiyle üniversiteler giderek ‘çölleştirilirken’ mesleklerinden atılan akademisyenler umut dolu mesajlar verdi.

Fotoğraf: IMC TV

Dün gece (07.02.2017) RG’de yayımlanan 686 Sayılı KHK’yla 115’i Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nden Türkiye’nin en köklü üniversitelerinde görev yapan tam 330 akademisyen meslekten ihraç edilmişti.

En fazla ihraca maruz kalan Ankara Üniversitesi’nde toplamda 34 ‘barış akademisyeni’ atılmıştı. Ankara Üniversitesi’ni 22 ihraçla Marmara Üniversitesi takip etmiş, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 15, Anadolu Üniversitesi’nden de 18 ‘barış akademisyeni’ KHK’yla ihraç edilmişti.

Uzun süredir devam eden tasfiyelerin son halkasını oluşturan akademisyenlerse mesajlarıyla duruşlarından geri adım atmayacaklarının sinyalini verdi. Tasfiyelerin siyasi olduğunu belirten akademisyenlerin mesajları, akademinin nasıl daha da çölleştirileceğini ortaya koydu.
(http://www.diken.com.tr/ihrac-edilen-akademisyenler-yilmiyor-birileri-bizim-akademik-niteligimizi-sorgulayamaz/, 10.02.2017)

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir