Halkın Sağlığı Ciddiye Alınmalı; Yönetimi Ehil Ellere – Halk Sağlığı Uzmanlarına Bırakılmalıdır!

Halkın Sağlığı Ciddiye Alınmalı;
Yönetimi Ehil Ellere – Halk Sağlığı Uzmanlarına Bırakılmalıdır!

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğüne Halk Sağlığı Müdürü olarak, 04.01.2017 tarihli Bakanlık oluru ile, 2012 yılında tıp fakültesinden mezun olan ve kısa meslek yaşantısının neredeyse tamamında çeşitli düzeylerde yöneticilik yaptığı halde, hekimlik yapmamış olan ve
saha deneyimi olmayan bir pratisyen hekim atandı. İstanbul Halk Sağlığı Müdürü’nün
ilk icraatlarından biri de İstanbul’da halk sağlığı müdür yardımcısı olarak çalışan tek Halk Sağlığı Uzmanının görevine son vermek oldu.

İstanbul ili Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne yapılan atamalar/görevlendirmeler ne yazık ki bu konuda tek örnek değildir. Mimarlık Fakültesi mezunu olup Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü, Açık Öğretim Fakültesi önlisans mezunu olup Çalışan Sağlığı Şube Müdürlüğü
görevini yürüten sağlık yöneticilerinin bile olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Sağlık Bakanlığına bağlı gerek merkez gerekse taşra örgütünde yönetici kadrolarına yapılan atamalarda halk sağlığı uzmanları ve mesleksel /alan / saha birikimi ve deneyimi olan
sağlık çalışanlarının varlığı çoğu kez gözardı edilerek, siyasal tercihlerin ürünü olan yaraşırlığa (liyakata) aykırı atamalar / görevlendirmeler gerçekleştirilmektedir.

Bu tür atama ve görevlendirmelerin sağlık hizmetlerinin yönetimi, üretimi ve sağlık göstergeleri üzerindeki etkilerine ilişkin endişe duymamak olanaklı değildir.

Halk Sağlığı Uzmanları toplumun sağlık sorunlarını ve gereksinimlerini bilen, bu sorunların nedenlerini bilimsel yöntemler kullanarak saptayabilen, Halk Sağlığı politikaları geliştirerek çözümler üretebilen, Halk Sağlığı programlarının denetim ve değerlendirmelerini yaparak
bu programların yürütülmesinde ve her türlü sağlık hizmeti aşamasında yöneticilik yapan profesyonellerdir, uzman hekimlerdir.

Halk Sağlığı Uzmanları, sağlık yönetimi konusunda gerekli ve yeterli bilgi ve donanıma
sahip olup, her kademede sağlık yönetimine hazırdır!
Tıp Fakültesini bitirip hekim olduktan sonra 4 yıl Tıpta Uzmanlık Eğitimi = İhtisas yaparak uzman hekimlerdir.
Halkın sağlığı ciddiye alınmalı,
sağlık yönetimi kadroları bu işin eğitimini almış, ehil ellere bırakılmalıdır !

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği
09 Ocak 2017, Ankara
===================================
Dostlar,

Ülkemiz AKP – RTE eliyle felaketten felakete sürüklenmekte.
Dün TBMM’de yaşananlar, insanlık tarihinin utandırıcı sayfaları olarak kayda geçmiştir.
AKP’nin fedai Sağlık Bakanı Anayasa değişikliği oylamasında kabine girmeden açık oy kullanmakta ve kendisini Anayasaya aykırı davranışı nedeniyle uyaran anamuhalefet vekillerine de efelenerek,
– Sana mı soracağım, evet suç işliyorum…

diyebilmektedir. Başbakan yardımcısı Canikli işaret fişeğini daha önce atmış ve
gizli oy kullanmak istemeyen vekile Anayasal engel olmadığını buyurmuştu.
Birkaç öncü iyi olurdu 315 kişilik boş kağıda anayasa değişikliğine imza atan “blok” için..  Başıboş bırakmaya gelmez ne de olsa. İpleri salmamak gerek..

Sağlık Bakanı Akdağ da terfi eder ve Cumhurbaşkanı yardımcısı olur belki de..
Yüksel eyy Prof. Akdağ.. senin için yükselmenin hududu yol.. Dünyada örneği görülmedik biçimde Anayasa değişikliği içine konan (= AKP – MHP’li vekillere o tarihe dek vekillik garantisi, rüşveti ve şantajı!) 3 Kasım 2019 seçim tarihine dek de Türkiye’nin en uzun süre Sağlık Bakanlığı yapan “zat-ı muhterem” olarak bir kez daha tarihe geçer..

*****
Sağlık Bakanı TBMM’de anayasayı çiğneyerek şov yaparkan, sağlık sistemi çatırdamakta,
SGK muazzam açıklarla boğuşarak prim = ek vergi karşısında bile sağlık güvencesini giderek daraltmakta ve yönetimde zerrece YARAŞIRLIK = liyakat (meritokrasi) ayaklar altına alınmaktadır.

HSUDER, TTB ile işbirliği yaparak bu atamalar için İdari Yargıda iptal davası açmalıdır.
Böylesine ve bu düzeyde saçmalık ve keyfilik olamaz, dayatılamaz..
İdare, işlem ve eylemlerinde bilimsel veriler – kurallarla da bağlıdır; bu bağlamda epey yüksek yargı kararı vardır. TMMOB’nin açtığı benzer bir davada şantiye şefi atanan teknikerin ataması, mühendis varlığında hukuka aykırı bulunarak iptal edilmiştir..

Prof. Dr. Ahmet SALTIK
Halk Sağlığı – Toplum Hekimliği Uzmanı
AÜTF Halk Sağlığı AbD – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
www.ahmetsaltik.net   profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Halkın Sağlığı Ciddiye Alınmalı; Yönetimi Ehil Ellere – Halk Sağlığı Uzmanlarına Bırakılmalıdır!” için bir yorum

  1. Halk sağlığını yok sayan ,özgür bireylerin hakkını elinden alan , laikliği, yargıyı elimizden alan bir demokrasi anlayışla hayır diyoruz.Yazık Türkiye bu haleme gelecekti,Bizden sonraki nesil bu tabloyu yaşayacak.Üzgün ve huzursuzum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir