EĞİTİM-İŞ : “BÜTÜN OKULLAR İMAM HATİP OLACAK” DİYEN ŞAHIS DERHAL GÖREVDEN ALINMALIDIR!

logo

“BÜTÜN OKULLAR İMAM HATİP OLACAK” DİYEN ŞAHIS DERHAL GÖREVDEN ALINMALIDIR!

(AS: Bizim katkımız yazının altındadır..)

Kabataş Erkek Lisesi Müdür Yardımcısı Şakir VOYVOT’un bir dernek toplasında “Neyi bekliyoruz? Artık bütün okullarımızın imam hatip lisesi gibi olma zamanı geldi.” şeklindeki açıklaması basına yansımış ve kamuoyunda ciddi bir infial uyandırmıştır. Öte yandan adı geçen zat bir kamu görevlisi olmasına karşın, bir derneğin toplantısına katılarak;

 • İsmet İnönü Milli Selamet Partisi %11 oy aldığı zaman ‘Biz bunları bitirdik diyorduk, demek ki en az 15 sene daha ezmemiz lazım, bitmemişler’ demişti. Şimdi oradan çok daha öte noktalara gelindi. Artık bu memlekette neyi bekliyoruz, neyi ümit ediyoruz, diyoruz ki artık bütün okullarımızın imam hatip lisesi gibi olma zamanı geldi. Bunu söyleyebiliyoruz di mi? Halbuki bir zamanlar imam hatip okulu diye bir şey yoktu. Bir tane açtılar, insanlar korkudan gidip kayıt yaptıramıyordu. Şimdi elhamdülillah dağı taşı dolduracağız. Bunu kim yapacak? Hükümetten de beklemeyin. İmam hatiplere sahip çıkmak yine bizim görevimiz. O binayı açmak bir şey ifade etmiyor. İmam hatip lisesi öğretmeniyim. İçinde okutulan kitaplar bence aynı kitaplar. Yanına bir Kuranı Kerim dersi konmuş. Onun içnden şuuru vermek, okul saatinde yetmiyor. Vakıflarla oluyor yine. Her imam hatibin kapısında bir Anadolu gençlik çalışması olacak. Okulda bakıyorum çocuklarımıza, Anadolu Gençlik teşkilatımızı kurduk elhamdülillah. O teşkilattaki çocukların mescide devam oranı imam hatiplilerin mescide devam oranı arada 10 kat fark var.”

şeklinde siyasi içerikli açıklamalar yaptığı haberlerde yer almıştır.

“Bütün okullar imam hatip olacak” yönündeki açıklama, mevcut iktidar zihniyetindeki “dindar (AS: ve kindar) nesil yetiştirme politikasının” dışa vurumu olarak görülmeli ve özellikle proje okullarına yönelik güncel çabanın da ne denli vahim bir boyutta olduğu anlaşılmalıdır.

Ayrıca yönetici sıfatı bulunan bu zatın, görevi buymuş gibi, devlete bağlı okullarda; “Anadolu Gençlik Teşkilatı” adında, amacı belirsiz, Milli Eğitim Sisteminde yeri olmayan bir teşkilat kurduğundan, okullarda bu teşkilatın örgütlenerek çalışmalar yapması gerektiğinden bahisle buradaki çocukların mescide gitme oranının artmasıyla övünmesi de ayrı bir gaflettir.

Kamu görevlisi ve aynı zamanda yöneticilik sıfatı olan bu kişinin adı geçen teşkilat, vakıf, dernekleri devlete bağlı okullarda örgütlediği beyanı ve görevi ve yetkisi kapsamında bunlara destek vermesiyle gerek Devlet Memurları Kanunu’nun kamu görevlisinin siyasal ve ideolojik faaliyetlere katılmasına ve dini, siyasi ayrımcılık yapılmasına ilişkin hükümlerini ihlal ettiği gerekse de TCK 257. maddesi kapsamında görevi kötüye kullanma suçunu işlediği ortadadır.

Bu zatın bir gün daha Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda görevde yapması sakıncalıdır. Görevden alınması konusunda Bakanlığa şikayetimiz iletilmiştir ve ayrıca bu kişi hakkında Savcılığa suç duyurusunda da bulunulacaktır. Eğitim-İş olarak sürecin sonuna dek izleyicisi
olacağız.

EĞİTİM-İŞ MERKEZ YÖNETİM KURULU 

http://www.egitimis.org.tr/guncel/sendika-haberleri/butun-okullar-imam-hatip-olacak-diyen-sahis-derhal-gorevden-alinmalidir-2155/#.WBDxK_l95o8

=========================================
Dostlar,

AKP ve güdümleyicisi dış üst akıl iktidarı tam kapasite sahaya sürüyor..
Cuhuriyetin temel değerlerine ilişkin saldırı, yurdun her cm2’sinde veyaşamın hemen tüm alanlarında sistemli bir biçimde sürdürülmekte.

Ciddi bir psikolojik kuşatma, yıldırma ve teslim alma yordamı (stratejisi) izlenmekte.

Devletin tüm olanakları ile, “laik – demokratik – sosyal hukuk devleti” başkalaştırılmaya, yozlaştırılmaya, deyim yerinde ise hala “yumuşatılmaya” devam ediliyor.

Pervasızca ve ölçüsüzce, gözü kara; OHAL bulanklığı içinde, kurgulu olarak..
Tahrik edercesine, meydan okurcasına..
Şimdi “proje okulları” kumpasının durdurulmasını AKP – RTE’den istemenin anlamı var mı??

Encamı hayrola diyelim AKP – RTE’nin,,
2023’e yaklaşırken, politik kumarda risk alma iştahının gemlenemediğini görüyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti’ne rest çekildiği söylenebilir. Yaratılan siyasal kaos ciddi ve ağurdur.

 • Ancak, birazcık tarih bilinci olan, ruleti kazananın AKP – RTE olamayacağını görebiliyor.Ülke OHAL rejimi altında inletilirken, siyasal iktidarın vargücüyle OHAL ilanını gerktiren sorunlarla boğuşmak ve bir an önce OHAL’i kaldırmak için çabalaması gerekirken, gündeme BAŞKANLIK konusu yine kurgu olarak oturtulmuştur..Dileriz, MHP’nin dış dinamiklerin de itkisiyle sahnelediği büyük oyunu AKP-RTE farkeder!

  Sevgi ve saygı ile.
  26 Ekim 2016, Ankara

  Dr. Ahmet SALTIK
  EĞİTİM-İŞ Üyesi
  www.ahmetsaltik.net
  profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir