CHP’den açıklama : Kanun Hükmünde Kararnameler ve Adli Yıl Açılışı

CHP Halkla İlişkiler

Kanun Hükmünde Kararnameler ve Adli Yıl Açılışı

(AS : Bizim katkılarımız yazının altındadır..)

Kanun Hükmünde Kararnameler demokratik usullerin dışında kalan süreçlerdir.
“Yasama ayağıma dolanıyor” şeklinde konuşan bir Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında, kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde karar alınacak olması, muhalefeti ve demokrasiye inananları endişelendirmektedir; endişelendirmelidir de.

Türkiye, Olağanüstü Hali ve Olağanüstü Hal döneminin Kanun Hükmünde Kararnamelerini tartışırken geçtiğimiz hafta Kaçak Saray’da yargıçların Cumhurbaşkanı’nı ayakta alkışladığı bir Adlî Yıl Açılışı yapılmıştır.

Kanun Hükmünde Kararnameler konulu çalışmamız ile Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adlî Yıl açılış törenine katılmama gerekçelerini içeren yazı ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Saygı ve Sevgilerimle, 10 Eylül 2016

Yasemin Öney Cankurtaran
CHP Genel Başkan Yardımcısı
Tanıtım ve Halkla İlişkiler

EK EK 1 : Adli Yıl Açılışı

EK EK 2 : Kanun Hükmünde Kararnameler

=============================================

Dostlar,

Biraz hatta epey gecikerek de olsa CHP’den 2 önemli konuda açıklama ulaştı.
İlki, CHP Genel Başkanı Sayın K. Kılıçdaroğlu‘nun kaçak sarayda 1 Eylül 2016 günü yapılan adli yıl açılış törenine katılmama gerekçeleri.. Son derece yerinde bize göre de..

İkincisi ise OHAL Kararnameleri ile ilgili bir teknik hukuksal çalışma..
Bu da oldukça değerli, uzmanlara hazırlatıldığı belli olan 14 sayfalık kapsamlı bir rapor..

Biz bu sorunu ilk OHAL Kararnamesi çıktıktan sonra başlayarak web sitemizde işledik. Bu metinlerin Anayasal Yargı Denetimine götürme yollarını kapsamlı yazdık ve nerdeyse 10 gün sitemizin manşetinde tuttuk. (ohal_kararnamelerinin_anayasal_yargiya_tasinmasi)

CHP ise sanırız kimi siyasal kaygılarla, AKP – RTE’nin olası ceberrut saldırılarını dikate alarak daha başında bu hukuk dışı – anayasaya açıkça aykırı ve amacı belli sözde hukuk silahını Anayasa Mahkemesine taşımadı. TBMM’de görüşülüp yasalaştıktan sonra götürmeyi düşündü. Ancak ülkemiz OHAL rejimi altında AKP – RTE tarafından inletilirken, TBMM uydurma ve kurgu bir gerekçe ile, çalınan minarenin kılıfı örneği “tatile” (!), gerçekte bir tür zorunlu sürgüne yollanarak devre dışı bırakıldı. TBMM İçtüzüğü açıkça çiğnendi, çünkü 128. madde, bu OHAL Kararnamelerinin RG’de yayımlandıktan sonra en geç 30 gün içinde TBMM’de görüşülmesini buyuruyor. 30 günlük süre, 20 Temmuz’u izleyen günlerde çıkarılan OHAL Kararnameleri için geçti.. 1 Ekim’e dek sonrakiler için de geçmiş olacak.

Daha da önemlisi, Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye yürürlüklü olmayışı! Yüksek Mahkeme kimi hükümleri veya tümünü iptal etse bile, yapılıp edilenler aynen kalacak! AKP de zaten buna yatırım yapıyor ve Anayasaya karşı hile / hülle yöntemini kullanıyor. Bu OHAL Kararnameleri ülkemizde öylesine kökten ve kapsamlı yıkımlar doğurdu ki, pek çoğunun uzun yıllar giderimi (telafisi) olanaklı olamayacak.. Hızlı davranmak gerekirdi. Anayasa Mahkemesi’nin önceki içtihatları umut verici ve net idi.. CHP, siyasal faturadan çekindi ve bu yolun kullanımını erteledi.. Bizce çok yanlış oldu..

Hiçbir hak – hukuk dinlemeyen pervasız bir siyasal iktidar ve 28 kişilik bir oligarşik kadro ile nasıl başedilecektir? Yalınkılıç OHAL Kararnameleri ile Türkiye adeta doğranıyor..

Bu felaketi durdurmanın bir yolu hızla bulunmalı..
Hukuk Fakültelerimiz ne buyururlar hukuk devleti katledilirken?
Yüksek Yargı neden ağzını açmaz yok sayılırken??

Bu vesile ile CHP’nin kuruluşunun 93. yılını içtenlikle kutlarız..

CHP'nin kuruluşunun 93. yılında anıtkabirde ile ilgili görsel sonucu

Sevgi, saygı ve derin kaygı ile.
10 Eylül 2016, Datça

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir