Kılıçdaroğlu Adli Yıl Açılışına neden katılmıyor?

Kılıçdaroğlu o açılışa neden katılmıyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adli yıl
açılış törenine katılmamasına ilişkin CHP milletvekillerine
açıklama gönderildi

(AS : Bizim açıklamamız yazının altındadır..)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adli yıl açılış törenine katılmamasına ilişkin CHP milletvekillerine açıklama gönderildi. CHP Grup Yönetimi’nin gönderdiği “Adli yıl açılışına neden katılmıyoruz?” başlıklı açıklamada, “Adli yıl açılışı bu yıl önceden planlanan yerin aksine Cumhurbaşkanlığı Sarayına alındı. Genel Başkanımız bu açılışa katılmayacak. Çünkü…” denilerek 6 madde sıralandı.

İşte Kılıçdaroğlu’nun adli yıl açılış törenine katılmamasının gerekçeleri:

1- Yargı yılı açılışının, Anayasada yürütmenin başı olarak tarif edilen Cumhurbaşkanlığının “himayesine” alınması, kuvvetler ayrılığı ilkesine ve yargı bağımsızlığına kesin olarak aykırıdır.

2- Yargı gölge kabul etmez. Yürütmenin himayesi hiçbir şekilde kabul edilemez.

3- Sarayın yapımı ve maliyetindeki şüpheler sorun olmaya devam ediyor. Hala maliyeti bilinmiyor, halka açıklanmış değil. Yargı kararları çiğnenerek, ihlal edilerek yapımı tamamlanmış bir Sarayda yargı yılı açılışı bizatihi yargıya saygısızlıktır.

4- Yargı geleneği ve etiği, yürütme hakimiyeti görüntüsü altında toplanmaya izin vermez. Tarihimizin hiçbir döneminde böyle bir uygulama örneği yoktur. Kurumların geleneklerini yok etmek kurumları yok etmekle eşdeğerdir.

5- Yargı bağımsızlığı, saygınlığı ve evrensel değerlerini korumak için bu görüntüye karşı çıkmak şarttır.

6- Önceden belirlenen otel şartlarının güvenlik riski yaratacağı iddiasının gerçekle ve inandırıcılıkla ilgisi yoktur. Bu Türkiye’de otellerde kalanların da güven içinde olmadığının ikrarı demektir.

Gerçek dışı ve inandırıcı olmayan gerekçelerle yargının saygınlığını zedeleyecek böyle bir toplantıya katılmak bu kurumsal tahribata ortak olmak olacaktır. Bu nedenle Sayın Genel Başkanımız bu yıl adli yıl açılış törenine katılmayacaktır.
(http://odatv.com/kilicdaroglu-o-acilisa-neden-katilmiyor-3108161200.html)

=========================================

Dostlar,

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da, TBB Başkanı Sayın Prof. Dr. Metin Feyzioğlu da ilkesel olarak doğru adım armışlardır. Sunulan gerekçeler yerindedir, doğrudur ve haklıdır.

Hele 3. maddede vurgulanan gerekçe en çok yargıçlara dokunmalı değil mi?? Yargı kararlarını hiçe sayan bir Devlet yöneticisinin üstelik “Külliye” diye Osmanlı özentisi sarayına gitmek niyedir? Koskoca Yargıtay’ın uygun salonu yok mudur?? Bu yıla dek RTE’nin Külliyesi mi vardı Adli Yıl açılışı için mekan olarak kullanılan?? Sorular uzatılabilir..

Ancak planın omurgası narsisitik kişiliğin yansılamalarıdır..
Sürekli böbürlenme, poh pohlanma gereksinimi, okşanmaya – övgüye doymayan bir ego (benlik), her şeye egemen olma, ilgi odağı ve merkezde olma, dinmeyen konuşma gereksinimi, muhataplarını ikincil ve değersiz görme… uzatmayalım, davranışın dinamikleri bunlardır başlıca. Tabii bir de, hukuksal statüsünün hala “kaçak” olduğu ileri sürülen Sarayı meşrulaştırmak. Duygu ve konjonktür sömürüsünden da kaçınmadan.. Haydi 15 Temmuz sonrası ülkenin bekası için bu özveri ve sorumluluk gösterildi, Kaçak Saray’a gidildi.. Bu neden istismar edilir ki??

Türkiye bu tabloyu ve bu yöneticileri hak etmiyor..

Sevgi ve saygı ile.
01 Eylül 2016, Datça

Prof. Dr. Ahmet SALTIK
Halk Sağlığı – Toplum Hekimliği Uzmanı
AÜTF Halk Sağlığı AbD
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir