12 İmam ve 12 maddelik Barış Bildirgesi

12 İmam ve 12 maddelik Barış Bildirgesi

portresi

 

Süleyman KILIÇ
YURT Gazetesi, 18.8.16

(AS: Bizim katkımız yazının altındadır.)

Uluslararası Hacıbektaş-ı Veli anma törenleri bu sene başka bir güzeldi.
Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut ve Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu, Kartal Cem Evi Başkanı İsmail Saçlı’nın da aralarında bulunduğu Alevi önderleri ile birlikte Hacıbektaş’a geldik. Unutamayacağımız iki gün geçirdik. İyi ki gelmişiz, arındık.
Bir gün önce de Kayseri’deydik. Kayseri izlenimlerimi aktarmıştım.
Bu yılki anmalarda önemli farklılıklar vardı. Binlerce insanın katıldığı anmalarda ‘barış ve kardeşlik’ ruhu, dili hâkimdi.
100-120 Alevi önderi ilk defa bir araya gelerek, Alevilerin isteklerini ve beklentilerini 12 İmam ritüeline uygun olarak 12 başlıkta topladı. Bu bildirgeye aşağıda tekrar değineceğiz. Siyaset de çok seviyeliydi. Başbakan Binali Yıldırım, isminin Alevi dostları tarafından konulduğunu partisinin TBMM Grup toplantısındaki konuşmasında kürsüden açıklayarak, ‘sevecen ve kucaklayıcı‘ tavrını bir kez daha gösterdi.
Aynı saatlerde ‘Türkiye Laiktir, laik kalacak’ ve ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ sloganı ve alkış tufanı arasında adeta ‘el ele, kol kola’ giren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı‘nın hoşgörü hatta sevgi yumağı olması kardeşlik katsayısını ve duygusunu artıran en önemli unsurdu.
Hele hele Nabi Avcı’nın laiklik’ ile ilgili hassasiyetin gür sloganlara dönüşmesine karşılık ‘mesaj alınmıştır’ cevabı çok olumlu karşılandı.
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bir anlamda ev sahibi sıfatıyla, atılan ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ sloganlarının ‘ikimiz için söylüyorlar’ demesi ve Bakan Avcı için de kullanıldığını ifade etmesi şık bir jestti.
Salon siyasete bir kez daha Atatürk ve Laiklik dersi vermişti.
Siyaset de bu mesajı almıştı.
*****
Sonra Alevi kurumlarının 12 maddelik, barış bildirgesi okundu.
Aleviler için çok büyük anlam ifade eden 12 İmam’ın varlığını simgeleyen bildirinin her maddesi slogan ve alkışlarla dinlendi.
Bu bildiri bir gün önce ilk defa düzenlenen Alevi önderleri toplantısında hazırlanmıştı.
Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Salmanpakoğlu bu imkânı sunmuştu. 100-120 Alevi önderi ilk önce, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu, Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut ve Kartal Cem Evi Başkanı İsmail Saçlı’nın ‘başarılı yönetimi’ ile sorunları masaya yatırdı.
Alevilerin gerçekten büyük sorunları var. Bu toplantıda  tek tek ele alındı.
Öncelikle devletin inanç hizmetleri ile ilgili ihmalleri ve sorunları  üstünde çok duruldu.
İsmail Pehlivanoğlu ‘tarihten bugüne’ isimli  ikinci oturumu yönetti.
Sendikacı Yaşar Seymen’in konuşması ilginçti.
Seymen de İsmail Pehlivanoğlu da 5-6 Ağustos tarihleri arasında yapılmak istenen alternatif anma toplantısında yaşananları isim vermeden sert bir şekilde eleştirdi.
Aleviler ‘öz eleştiri’ mekanizmasını da sağlıklı çalıştırıyor.
Alternatif toplantı ile ilgili en haklı eleştiriyi de cem ibadethanesine silahlı korumalarla giren kişiler aldı.
12 maddelik Barış ve Değerlendirme Bildirgesi’nde en önemli sorunlar ve çözümleri yer aldı. İşte cem evlerinin ibadethane sayılması ve darbe ve teröre de karşı çıkılan 12 maddelik  sonuç bildirgesi:

1-   Cem evlerimiz ibadethanemizdir. Bu konuda yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz.
2-   AİHM kararları uygulanmalıdır.
3-   Alevi inancının ihtiyaçlarını karşılamak için genel bütçeden pay ayrılmalıdır ve tüm inançlara eşit davranılmalıdır.
4-   Devlet zorunlu din dersleri adı altında verdiği eğitimle asimilasyon politikalarından vazgeçmeli ve  devlet eliyle Alevi köylerine cami yapma politikasından vazgeçmelidir.
5-   Kamuda personel alımlarında ayrımcılık yapılmamalı liyakate göre işlem yapılmalıdır.
6-   Devlet, mezhep ve cemaat anlayışına göre değil, laik demokratik bir Anayasa’ya göre yönetilmelidir.
7-   Devlet tüm inançlara eşit mesafede durmalı inançları ve inanç merkezlerini tarif etmemelidir.
8-   Bizler Alevi kurumları olarak her türlü darbe ve teröre karşıyız.
9-   Alevilerin dergâhları sahiplerine iade edilmelidir. Ancak tekke ve zaviyeleri kapatan yasa korunmalıdır.
10- Alevi yerleşkelerine mülteci kampı yapılmaktan vazgeçilmelidir.
11- Devlet televizyonlarında Alevi inançlarına yer verilmelidir.
12- Muharrem ayında Aşure Günü resmi tatil olmalıdır.

=====================================
Dostlar,

Bu gelişmeler çok sevindirici. YURT Gazetesinin değerli yazarlarından Sayın Süleyman Kılıç‘a da konuyu köşesine taşıdığı için teşekkür borçluyuz. Umarız AKP – RTE bunca yıl devlet sorumluluğu ve “badire”den sonra biraz daha olgunlaşsın. Ancak somut adımlar atılmadan -ki 14 yıldır göremiyoruz, oyalama inat ve ısrarla sürdürülüyor- iyimser olmak için bir neden de yok!

Dahası, örn. zorunlu din derslerinin kaldırılması ve Cemevlerinin iabadethane statüsüne kavuşturumasına ilişkin AKP iktidarının temyizinden sonra kesinleşmiş 1’den çok AİHM kararı varken, AKP iktidarı bu bağlayıcı (Anayasa md. 90 /son) uluslararası mahkeme kararlarının gereğini inat ve ısrarla yerine getirmiş değil. İHL dayatması, 4+4+4 ucubesi, dinci vakıflar, tekke – türbe – zaviyeler, tarikatlar ülkemizde kol geziyor. Aman ha aman, yersiz rehavete kapılıp sonra da Erdoğan’ın diline sakız ettiği biçimde  “AKP tarafından kandırıldık” konumuna düşmeyelim..

Laik – demokratik – özgürlükçü – insan haklarına dayalı (saygılı’dan öte!)*.. bir düzen istiyoruz ülkemizde.. Hepsi bu.. ve elbette uğruna savaşıma (mücadeleye) ara verilmeden devam edilecektir. AKP – RTE gerçekten içtenlikli ise, somut adımlar atmalıdırlar, hemen, yarın!

Sevgi ve saygı ile.
20 Ağustos 2016, Tekirdağ

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

  • 1961 Anaysasasında Cumhuriyetimizin niteliklerimden ilki “insan haklarına dayalı” idi. 1982 Anaysasasında “dayalı” sözcüğü yerine “saygılı” nitemi (sıfatı) kondu..

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir