2016 yılında 1 Mayıs nasıl kutlanmalı

2016 yılında 1 Mayıs nasıl kutlanmalı?

portresi

Yıldırım KOÇ
AYDINLIK, 25.04.2016
(AS: Bizim katkılarımız yazının altındadır..)

1 Mayıs’ın kutlanmasında tüm ülkeler ve tüm zamanlar için geçerli bir reçete yoktur. Her ülke, işçi sınıfının güncel sorunlarını dikkate alarak, en geniş katılımlı bir gövde gösterisi yapmaya çalışır. 2016 yılında Türkiye’de işçi sınıfının öncelikli sorunları ne? 2016 yılında işçi sınıfının öncelikli sorunları ve hedefi iki grup halinde toplanabilir :

Birinci ve öncelikli sorun, emperyalizmin Türkiye’ye ve Türk milletine yönelik saldırısının püskürtülmesidir.
İkincisi, sermayenin ve AKP’nin işçi sınıfına yönelik saldırısının püskürtülmesidir.

EMPERYALİZMLE MÜCADELE

Emperyalizmin Türkiye’ye yönelttiği saldırıda günümüzde iki güncel görev,

– bölücü terör örgütü ve
– Fethullahçı terör örgütüyle mücadeledir.

Bölücü terör örgütü, ırkçı bir politika izlemektedir. İşçi sınıfı hareketinin en büyük düşmanlarından biri, ırkçılıktır. Bölücü terör örgütünün sendikal alandaki yandaşları, işçi sınıfını ırk temelinde bölerek, işçi sınıfının emperyalizme ve sermayedar sınıfa karşı mücadelesine büyük darbe indirmektedir.

Fethullahçı terör örgütü de insanları inançlarına göre sınıflandırarak ve bölerek, işçi sınıfının çıkarlarına zarar vermektedir.

Her iki terör örgütü, emperyalizmin çıkarları ve talimatları doğrultusunda, Türkiye’de bir iç savaş yaratma ve Türkiye’yi parçalama çabası içindedir. Bu saldırıdan en çok zarar görecekler arasında, nüfusumuzun yüzde %70’inden çoğunu oluşturan ücretliler ve ayrıca emekliler gelmektedir. Bu nedenle günümüzde işçi sınıfının çıkarlarını savunmak, her iki terör örgütüyle de mücadeleyi gerektirir.

1 Mayıs, işçi sınıfının birlik günüdür; ancak bu birlik, ancak işçi sınıfının ve ülkenin çıkarlarını savunanlarla oluşturulabilir. Türkiye’nin ve işçi sınıfının düşmanı emperyalistlerin işbirlikçileriyle, terör örgütlerinin yandaşlarıyla birlik olmaz.

SERMAYE VE AKP İLE MÜCADELE

Sermaye ve AKP günümüzde işçi sınıfına yönelik yeni saldırılar peşindedir.
Kıdem tazminatı fonu gündemdedir. Belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaştırılması ise kıdem tazminatını tümüyle ortadan kaldıracaktır.
Kamudaki taşeron işçilerinin özel sözleşmeli personel statüsüne geçirilmesi girişimi, işçilerin birçok hakkını yok edecektir.
Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisinin verilmesi, işçi simsarlığını kurumsallaştıracak, işçilerin sendikal haklarını kullanmalarının önünde önemli bir engel oluşturacaktır.

  • 1 Mayıs, sermayenin ve AKP’nin bu saldırılarına karşı en geniş birlikteliğin oluşturulduğu gün olmalıdır.

Günümüzde Türkiye’de ücretlilerin sayısı 18 milyonu aştı. İşçi statüsünde çalışanlar da yaklaşık 14,5 milyon dolayında. Ancak 1 Mayıs kutlamalarına katılanların sayısı çok sınırlı kalacak. Bunun sorumlularından biri, 1 Mayıs’ı, özellikle bölücü terör örgütünün hendeklere gömüldüğü koşullarda, güvenlik güçleriyle çatışma alanı olarak görenlerdir.

  • 1 Mayıs’ın amacı çatışma değil, güç gösterisidir.

Özellikle PKK’nın kentlerden ve kırsal bölgelerden ve Fethullahçı terör örgütünün bürokrasiden, silahlı kuvvetlerden ve işverenlerden temizlenmekte olduğu bir süreçte, işçilerle güvenlik güçlerini karşı karşıya getiren bir 1 Mayıs kutlaması son derece yanlıştır. Özellikle işçi katılımının çok çok sınırlı kaldığı koşullardaki 1 Mayıs kutlamaları, dayak yemenin bir fazilet ve başarı gibi sunulduğu bir biçimde gerçekleştirilmemelidir.

1 Mayıs; emperyalizme, emperyalistlerin ülkemizdeki uzantısı PKK’ya ve Fethullahçı terör örgütüne, sermayeye ve AKP’ye karşı bir gün biçiminde kutlandığında anlamlıdır ve yararlıdır.

===============================================

Dostlar,

Sevgili dostumuz Sayın Yıldırım Koç, emek – emekçi hakları ve sorunları ile sendikal konularda ülkemizin en yetkin uzmanlarının başında gelir. Kendisinin yazdıklarından, konuştuklarından hep ama hep çok değerli bilgiler edinmekteyiz.

AYDINLIK‘ta yazdığı makaleler emek örgütleri için adeta ders niteliğindedir. Büyük bir özenle ve sürekli olarak izlenmeli, paylaşılmalı, emekçilerce yaygın olarak okunması ve tartışılması sağlanmalıdır. Bu yazı da, ülkemizde son günlerde küresel – yerel sermaye ittifakının AKP üzerinden emekçi kesimlere abanması nedeniyle ağırlaşan sorunlar bağlamında stratejik bağlamda yol gösteridicir. Yineleme pahasına şu önemli alıntıyla bağlayalım :

  • Birinci ve öncelikli sorun, emperyalizmin Türkiye’ye ve Türk milletine yönelik saldırısının püskürtülmesidir.
  • İkincisi, sermayenin ve AKP’nin işçi sınıfına yönelik saldırısının püskürtülmesidir.
  • 1 Mayıs; emperyalizme, emperyalistlerin ülkemizdeki uzantısı PKK’ya ve Fethullahçı terör örgütüne, sermayeye ve AKP’ye karşı bir gün biçiminde kutlandığında anlamlıdır ve yararlıdır.

Teşekkürler değerli Koç ve kolay gelsin emekçi yoldaşlarımız!
Birkaç saat önce yayımladığımız aşağıdaki yazımıza da bakılmasını öneririz..

Sendikalardan hükümete kıdem tazminatı uyarısı

Sevgi ve saygı ile.
27 Nisan 2016, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir