Tunceli’deki “Toplu Mezar” İddiası

Tunceli’deki “Toplu Mezar” İddiası

Tunceli‘nin Hozat ilçesinde “Dersim olayları” sırasında öldürüldüğü ileri sürülen 24 kişiye ait toplu mezar bulunduğu iddiaları üzerine savcılık talimatıyla 2015 yılında yapılan kazı çalışmalarıyla çıkartılan ve DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilen kemikler, işlemlerin sona ermesinin ardından akrabalarına teslim edildi.

Ailelerin avukatı Cihan Söylemez, gazetecilere, Haziran 2014’te söz konusu alanda anıt mezar yapmak için çalışma yürüten ailelerin, insan kemiklerine rastlamaları üzerine, Hozat Cumhuriyet Başsavcılığına başvurduklarını anımsattı.

Başvuru sonrasında Hozat Cumhuriyet Başsavcılığının 14-15 Nisan 2015 tarihlerinde adli tıp uzmanları eşliğinde kazı çalışması yaptırdığını belirten Söylemez, şöyle konuştu:

 • “Bu Türkiye Cumhuriyeti tarafından yargısal boyutuyla yapılan ilk resmi kazıydı. Bu resmi kazı sırasında, orada çok sayıda insana ait kafatası, insan kemiği ortaya çıktı. Bu insan kemiklerinin bir kısmının çocuklara ait olduğu anlaşıldı. Aynı zamanda takılar, mühürler olmak üzere çeşitli araç gereçler de orada çıktı. Bugün adli tıp işlemleri sonuçlandı ve insan kemikleri aileye iade edildi. Bizim söyleyeceğimiz şu : Devletin Dersim meselesine, artık bunu bir politik malzeme olmaktan çıkararak samimi şekilde yaklaşması. Ailelerin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu dilekçeleri, savcılıktaki istemleri de göz önüne alarak bu soruşturmaları bağımsız, adil, hakkaniyete uygun şekilde sonuçlandırması, hiç değilse ailelerin bu yarasını bir nebze de olsa azalması için kendilerine yardımcı olunması. Bu sürecin tümüyle politize edilmemesi bizim için çok önemliydi. Baştan sona bunun için uğraşmıştık ve sürecin bir şekilde sağlıklı yürüdüğünü düşündük.”Söylemez, hukuksal sürecin henüz tamamlanmadığını, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüğünü bildirdi.Kemikler yeniden toprağa verilecek

  Dersim olayları sırasında öldürüldüğü iddia edilen Turabi Baran’ın torunu Hüseyin Baran da kazı çalışması esnasında açığa çıkan kemik ve kişisel eşyalara incelenmek üzere el konulduğunu dile getirdi. Avukatla bugün Hozat Cumhuriyet Başsavcılığına gittiklerini anlatan Baran, “Başsavcılık bize içinde insan kemikleri olan 6 torba kemik teslim etti. Kemikleri dini vecibelerimizi yerine getirerek toprağa vereceğiz.” dedi.

  Olay

  Hüseyin Baran ve akrabaları, 1937-38 yıllarında Dersim olayları sırasında yaşamını yitiren aile bireylerine Hozat ilçesine bağlı Karabakır köyü Sekesure mevkisinde anıt mezar yapmak için yürütülen çalışmalar esnasında insan kemiklerine rastlanması üzerine, Hozat Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmuştu. Cumhuriyet Başsavcılığınca 14-15 Nisan 2015’te bölgede, Cumhuriyet Savcısı, olay yeri inceleme ekipleri ve Adli Tıp Kurumu uzmanları gözetiminde kazı çalışmaları başlatılmıştı.

  Kazı çalışmasında bütünlük arz eden 13 kafatası, yüzlerce kemik parçası, boş mermi kovanları, cep aynaları, üzerinde “Hasan” ve “Halil” yazılı 2 mühür bulunmuştu. Kemikler, DNA tespiti ve incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilmişti.
  (http://www.haberler.com/tunceli-deki-toplu-mezar-iddiasi-8354535-haberi/, 13.4.16)

  =======================================================

  Evet dostlar,

  Çooook hazin bir insanlık dramı yaşanmıştır 1938 Tunceli olaylarında..
  Kuru ile birlikte yaş da yakılmıştır.
  Çok sayıda masum insan canından olmuştur.
  Devlet, silah ve güç kullanma tekelini her zaman ama her zaman HUKUK DEVLETİ sınırları içinde kalarak kullanmak zorundadır.
  Tunceli’de 1937-38’de onbini aşkın insan yitiği söz konusudur. Bizim aile büyüklerimiz de dahil. Olay elbette yansız biçimde soruşturulmalı ve gerçek suçlular ortaya konmalıdır.
  Bu bağlamda sitemizde geçmişte de yazmıştık birkaç kez.. (Başkaca yazılar da var..)
  Örn. şu yazımıza bakılmasıne öneririz :

  Dersim Tartışmaları.. / Tunceli-Dersim Debates..
  (http://ahmetsaltik.net/2014/11/25/dersim-tartismalari-tunceli-dersim-debates/, 30.11.2011)

  Sevgi ve saygı ile.
  15 Nisan 2016, Ankara

  Dr. Ahmet SALTIK
  www.ahmetsaltik.net
  profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir