Başbuğ: Böyle siyaset yapılırsa şehit haberlerini duymaya devam ederiz..

Başbuğ: yle siyaset yapılırsa
şehit haberlerini duymaya devam ederiz

portre
Başbuğ: O onu çekiştirir, o diğerini çekiştirir ve o onun aleyhine siyaset yaparsa, üzülerek söylüyorum, biz şehit haberlerini duymaya daha çok devam ederiz.


Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, milli konuların iç siyaset malzemesi yapılmasını önlemede asli görevin siyasal iktidarda olduğunu söyledi. Başbuğ, “O onu çekiştirir, o diğerini çekiştirir ve o onun aleyhine siyaset yaparsa, üzülerek söylüyorum biz şehit haberlerini duymaya daha çok devam ederiz.” dedi.

Bolu’da Abant İzzet Baysal Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu tarafından düzenlenen ’Suriye’deki Gelişmeler ve Türkiye’ konulu konferansa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Öğrenciler, Kültür Merkezi önünde tek tek aranarak salona alındı. Salon tümüyle dolunca kimi öğrenciler aralardaki merdivenlere oturdu. Başbuğ, Türkiye’nin Suriye ile ilişkilerini normale çevirmesi gerektiğini söyledi. Başğuğ, şöyle konuştu:

 • “Türkiye Cumhuriyeti devletinin yapması gereken en önemli konu Suriye ile aynı hedefleri amaçlayan, burada Rusya ve İran öne çıkıyor, bunlarla ilişkilerimizi geliştirmemiz ve açmamız lazım. Suriye merkezi hükümetiyle ilişkilerimizi normale çevirmemiz lazım. Elbette bu resimde ABD’yi de unutmayacaksınız. ABD ile ortak hareket etmek için bütün çabamızı göstermemiz lazım. Bunlar olmazsa ne Suriye’deki oluşumlar olumlu noktada gider ne de Türkiye’de yaşadığımız acı olayların sonu gelir.”

‘TÜRKİYE OLARAK KAOSTAYIZ’

Başbuğ, terör konusunda asıl sorunun siyasal iktidarlarda olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

 • “Asıl sorun siyasal iktidarlarda. Milli konuları, milli sorunları iç siyaset malzemesi yapmayacaksınız. İşin özü bu. Türkiye olarak maalesef bir kaostayız. İnsan olarak hepimiz üzülüyoruz. Yazıktır. Niye? Milli konularımızın iç siyaset malzemesi haline dönüştürülmesidir bunun altında yatan sorun. Burada bana göre birinci sorumluluk siyasal iktidarda. İç siyaset malzemesi yaptığınız an, o kendi açısından bakacak diğeri kendi açısından bakacak ve parçalanacaksınız. Bölünmüşlük ortaya çıkar. Milli sorunlarda bölünürseniz bu kötü bir olay. Çıkamayız işin içinden. Burada en dikkatli olması gereken siyasal iktidarlardır. Siyasal iktidar bu konuda adım attıktan sonra muhalefet iç siyasete çekiyorsa konuyu ona da yüklenin.”

  Siyasal iktidarın gerektiği zaman öz eleştiri yapması gerektiğini ifade eden Başbuğ,
  şöyle devam etti:

  – “Bugünden yarına nasıl çıkacağız buna odaklanalım. Geçmişin tartışmasına girersek otomatikman iç siyasete gireriz. O tartışmayı zamana bırakalım. Onun uygun zamanı değil. Mücadelenin yolu birlikten, bütünlükten gider. Hele böyle terör gibi bir belayla karşı karşıyaysanız. Burada asli görev siyasal iktidardadır, hükümettedir. İç siyaset malzemesi
  ne yapın, ne yaptırmaya yol açın. Gerektiği zaman öz eleştiri de yapın. Siz bunu yapın,
  Türk toplumunun % yüzünü arkanızda görürsünüz. Şu anki iktidar seçimle gelmiş hukuka ve anayasaya göre halkın seçtiği bir hükümettir. Bu hükümet bu devleti idare edecek. Başka bir hükümet yok ki. Sizden başka hükümet çıkartamazsınız, realiteleri görmeniz lazım. O halde hükümet bu adımı atacak. Toplum da bütün gücüyle yüzde 100 olarak elbette terörle mücadelede hükümetin arkasında olacak. Bunun başka yolu yok. O onu çekiştirir, o diğerini çekiştirir ve
  o onun aleyhine siyaset yaparsa üzülerek söylüyorum biz şehit haberlerini duymaya daha çok devam ederiz.”
  (DHA, Nisan 8, 2016)

  ===============================

  Dostlar,

  Sayın Başbuğ Paşa iyi güzel söylüyor da, AKP – RTE’den gerçekten bu olgun, sorumlu davranışı bekleyebiliyo mu??

  Karaman’da 45 çocuğun Ensar Vakfı yurdunda din öğretmeni tarafından ırzına geçilmesi olayında nasıl bir vicdansız gündem saptırması yaptıklarını ibretle ve onların yerine utanarak izliyoruz.. Kılıçdaroğlu’nun son derece yerinde sözlerini inanılmaz bir pişkinlikle çarpıtarak mağduru oynamaya çabalamaktalar… İğrenç suçlardan bile nerdeyse mağduriyet çıkaracaklar! Türkiye’nin bu iktidarla yoluna devam etmesi olanak dışıdır. Halkın gerçekleri görerek AKP iktidarını istifaya zorlaması ve ulusalcı bir koalisyonu başa getirmesinden başka yol yok!

  Sevgi ve saygı ile.
  8 Nisan 2016, Ankara

  Dr. Ahmet SALTIK
  www.ahmetsaltik.net
  profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir