Artık 19’uncu büyük ekonomiyiz!

Artık 19’uncu büyük ekonomiyiz!

Murat MuratoğluMurat MURATOĞLU
SÖZCÜ, 2.4.16
(Bizim kapsamlı irdelelemiz makalenin altındadır..)

Bekleniyordu ama resmi olarak büyüme rakamları açıklanınca tablo da netleşti… Türkiye artık dünyanın 19’uncu büyük ekonomisi… Yıllardır 17’inciyiz, 2023 hedefimiz ilk 10 içine girmek deyip duruyorlardı ya, Türkiye’yi 19’unculuğa düşürmeyi başardılar.

O kadar da %4 büyümüştük hani? Hâlbuki işin içine dolar hesabını kattık, bir baktık %9.9 küçülmüşüz… Maalesef yandaşların ve aslında ekonomi iyi gidiyor ama biz bir halt başaramıyoruz diyen kraldan çok kralcı işadamlarının kendilerini güncellemesi gerekecek. Yapacaklar mı? Sanmam… Çok değil daha 3 yıl önce 2013’te dünyanın 17’nci büyük ekonomisi olan Türkiye, 2014’te Hollanda’nın gerisinde kalarak 18’inciliğe düşmüştü.

Ecevit 16’ncı, Demirel 17’nciydi

Şimdi Hollanda 870 milyar Dolarla (AS: 2015 ulusal geliri) 17’ncilikte… Suudi Arabistan 746 milyar Dolarla bizim sırayı kaptı, 18’inciliğe yükseldi. Biz de 720 milyar Dolar (AS: 2014’e göre yaklaşık 100 milyar Dolar gerileyerek!) ile 19’unculuk payesini aldık. Hâlihazırda ne versen yiyen kalabalık bir güruh söz konusu… Bunların inlerine girdik, hamdolsun yollar yaptık, Türkiye’yi de dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi yaptık desin kalabalık zaten coşuyor… Hayır değil 17, ilk 10’a soktuk dese ona da inanmaya hazır… Sorgulamak fıtratlarına ters! Oysa 1976’da Süleyman Demirel zamanında Türkiye zaten 17. büyük ekonomiymiş… Bülent Ecevit ile 1979 yılında 16. sıraya dek yükselmiş. Sonrasında hep bu düzeylerde konumlanmışız. Meydanlarda bununla övünmek onların akıllarına gelmemiş.

Çin mi büyük? İsviçre mi büyük?

Zaten büyüklüğün bir anlamı yok ki! Dünyanın 2. büyük ekonomisi Çin… Çin işgücünün ucuz olduğu ve nüfusun çok olduğu bir ülke… İnsanlar zor koşullarda düşük ücretlerle çalışıyorlar… Yoksullar… İş sağlığı ve güvenliği yok…

Ya 21. sıradaki İsviçre? 8 milyonluk nüfusu ile kişi başına 85 bin Dolar/yıl gelirleri var.
Başka da bir açıklamaya gerek yok sanırım…
Hangisinde yaşamak istersiniz? İkincide mi yoksa 21. de mi?
Bırakın dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almayı… Siz vatandaşınızın güvenliğini, huzurunu, özgürlüğünü, adaletini sağlayabiliyor musunuz? İnsanların yüzü gülüyor mu? Hırsızlardan hesap sorulabiliyor mu? Vicdanlar rahat mı?
Değilse o zaman ben ne anladım ekonomisi büyük devletten?

========================================

Dostlar,

SÖZCÜ‘nün genç yazarlarından sevgili Muratoğlu’nun yukarıdaki yazısında işlediği tema önemli. Türkiye ekonomisi Dünya sıralamasında aşağılara düşüyor..

BM UNDP tarafından her yıl Kasım’da yayımlanan HDI (Human Development Index), İnsansal Gelişim İndeksi bakımından da geriledik.. 2014 sonunda 69. sırada idik, 2015 sonunda 72. sıraya düştük..

Bloomberg ekonomik verilerine göre ise Dünyanın en berbat 8. ülkesi durumundayız…

8._berbat_ekonomi_Turkiye'nin_Bloomberg

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir