AKP’li yıllarda 30 milyar dolar ‘gizemli para’ girişi oldu

AKP’li yıllarda 30 milyar dolar
‘gizemli para’ girişi oldu

AKP döneminde gelen “gizemli para” miktarının 29.4 milyar dolar olduğu bildirildi.

AKP döneminde gelen “gizemli para” miktarının 29.4 milyar dolar olduğu bildirildi. CHP Milletvekili, eski Hazineci Faik Öztrak, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde cari açığın finansmanında ciddi bir bozulma yaşandığını ifade etti.

Ülkeye normal yollarla gelen dış kaynağın 2014’te 41.6 milyar dolardan 2015’te 10.7 milyar dolara düştüğünü belirten Öztrak, “Buna karşın, kaynağı belirli olmayan para giriş/çıkışının izlendiği net hata noksan hesabından 2015 yılında ülkemize 9.7 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para girişi olmuştur. Bu, tüm Cumhuriyet tarihinde tek bir yılda ülkeye en yüksek kaynağı belirsiz para girişidir.” dedi. Öztrak, tüm AKP iktidarlarında ülkeye gelen kaynağı belirsiz para toplamının 29.4 milyar dolara ulaştığını, bunun 20 milyar dolarının ise son beş yılda gerçekleştiğini vurguladı.

REZERVLERDE BÜYÜK ERİME

Döviz rezervlerindeki 11.8 milyar dolarlık erimeye de dikkat çeken Öztrak, 2015’te cari açığın yüzde 37’sinin mevcut rezervler kullanılarak kapatıldığını kaydederek, “Bu, kriz yılı olan 2001’den bu yana, karşı karşıya kalınan en büyük rezerv erimesidir” ifadesini kullandı.
Öztrak, Başbakan Yardımcısı Şimşek’e şu soruları yöneltti: “2015’te Cumhuriyet tarihi rekoru kıran kaynağı belirsiz para girişinin nedenleri nelerdir? 2015’te kaynağı belirsiz para girişinde rekor kırılmasının ardında Gümrük Bakanlığı’nın 15 Nisan 2015 tarihli yurda nakit para girişini kolaylaştıran genelgesinin bir rolü var mıdır? Özellikle son beş yılda ülkeye bu kadar büyük miktarlarda kaynağı belirsiz para girişi olmuşken bunun nedenleri konusunda neden doyurucu bir çalışma yapılmamıştır? Kaynağı belirsiz para girişleri konusunda kamuoyuna açıklanmak üzere ilerleyen günlerde bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz?”

AKP’DEN ÖNCE ‘SIFIR’DI

2015 yılına ait cari açık rakamlarını değerlendiren Öztrak, AKP’den önceki 22 yıllık dönemde (1980-2002) toplamda “sıfır” olan kaynağı belirsiz para girişinin, AKP iktidarları döneminde (2003-2015) 30 milyar dolara dayandığına dikkat çekti. Öztrak, özellikle son 5 yılda büyük artış gösteren gizemli para girişlerinin açıklanması gerektiğini vurguladı. (Aydınlık, 13.2.16)

================================

Dostlar,

AKP iktidarı 2003 yılı bütçesinden başlayarak 2016 dahil 14 bütçe yaptı.
Yeni adı ile merkezi yönetim bütçesi..
2016 bütçesi 572 milyar TL dolayında..
Özelleştirme girdileri 60 milyar $ dolayında..
Üstüne üstlük 30 milyar $ da “net hata – noksan” adlı, teknik – mali (akçal) terimle
halktan gerçek anlamı saklanan girdi… İstenirse engellenebilecek olan ama hükümetlerin cari açığın karşılanmasına (finansmanına) katkısı nedeniyle göz yumdukları girdiler..

Bu paralararın, “aman gelsin de kim getirirse getirsin..” mantığıyla getireni sorulmadığı gibi, nerelerde harcandığı da izlen(e)memektedir. MASAK ve GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) devre dışıdır. Ancak, kaynağı belirsiz bu yurtdışı paralarla salt kayıt dışı ya da bir miktarı kayıt içi ekonomik ekonomik etkinlik yapılmakla kalınmaz. Bu “deli – serseri para” ile siyasetin finansmanı da yapılır.. Siyasal partiler desteklenebilir, yandaş medya kurulabilir, terör finanse edilebilir, gladyo – mafya örgütlenmelerinin giderleri karşılanabilir.. 30 Milyar $, hepsi 2015 yılı içinde girmese de, büyüklüğü bakımından günümüz kuru ile yaklaşık 90 milyar TL demektir ve 2015 Türkiye bütçesinin neredeyse 1/6’sıdır. Her türlü yasa ve ahlak dışı işlerin giderlerinin karşılanabileceği bu paralar ile toplum ahlakı bozulduğu gibi siyaset kurumu da yozlaşır. Bu paralar ile ülkelerde darbeler bile yaptırılabilir ya da desteklenebilir.

14. yılına giren AKP iktidarında olan biten acı olaylar,
– siyasetin olabildiğine kirlenmesi,
– doruğa çıkan yolsuzluklar,
– 4 Bakan hakkında rüşvet suçlamaları ve istifa etmek zorunda kalmaları,
– gelir dağılımında yaşanan ağır bozulmalar,
– özellikle iktidara yakın birilerinin hızla ve nedensiz varsıllaşması (hukuksal deyimiyle
sebepsiz iktisap ve zenginleşme) …
– Sayıştay ve ardından TBMM denetiminden kaçırılan Bütçe Kesin Hesapları..

nasıl açıklanabilir??

Günümüzde her şeyde saydamlık ve hesap verilebilirlik asıl iken bu bilerek saklama – gizleme nedendir?? Özelllikle AKP iktidarlarında.. Bu kabul edilemez süreç mutlaka sınırlanmalı, hatta engellenmeli ve tüm mali hareketler kayıt altına alınmalıdır. AKP iktidarı, pek çok suçun yanı sıra, bu “net hata noksan kalemi” (ülkeye giren kaynağı ve getireni belirsiz para) üzerinden doğrudan ve bu parayla finanse edilen hukuk dışı pek çok eylemin – işlemin doğrudan ya da dolaylı ağır mali sorumluluğu altındadır.

Gün ola harman ola…

Eski Hazine Müsteşarı, CHP milletvekili Sayın Prof. Faik Öztrak’ın soru önergesine AKP Hükümetinin ilgili Bakanının vereceği yanıt önemlidir..

Sevgi ve saygı ile.
14 Şubat 2016, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“AKP’li yıllarda 30 milyar dolar ‘gizemli para’ girişi oldu” için bir yorum

  1. 30 milyar $ (kara para) girdiyse, kısa bir süre sonra, girdiği gibi, hatta biraz da fazlasıyla (aklanarak) çıkmıştır. Ekonomiyi döndüren Paranın kendisi değil, paranın hareketidir; aynen bir derenin suyunun değirmeni döndürdüğü gibi… Türkiye’de ekonominin yarı yarıya “kayıt dışı” olduğunu Maliye bakanlığı itiraf ediyor zaten. æ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir