Balyoz ve Ergenekon davalarının avukatından flaş açıklamalar!

Balyoz ve Ergenekon davalarının avukatından
flaş açıklamalar!

Balyoz ve Ergenekon davalarının avukatı Celal Ülgen,
Cemaatin dergisi Aksiyon’a açıklamalarda bulundu.
(YURT Gazetesi, 16 Aralık 2015, (http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/balyoz-ve-ergenekon-davalarinin-avukatindan-flas-aciklamalar-h100854.html)

Balyoz ve Ergenekon davalarının avukatı Celal Ülgen,
Ergenekon ve Balyoz davalarından 17-25 Aralık 2013 Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturmalarına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de bağımsız bir hukuktan bahsetmenin mümkün olmadığını belirten Ülgen,
“Hukukun kendi adalet sistemi içinde çok ince uygulamaları vardır. Ama bizde kaba hukuk uygulaması yapılıyor. Adına hukuk densin ama yeterli incelikleri, estetiği içermesin diye
her şey yapılıyor. Örneğin bir mahkeme karar verdiğinde, “Kararı mahkeme vermiştir,
karar da hukuksaldır.” gibi bir algı söz konusu.

Hâlbuki bu mahkemenin mahkeme olması için yargının bağımsız olması gerekir.”
ifadelerini kullandı.

POLİS İÇİNDEKİ YAPILANMA!

Polis içinde bir yapılanmanın bulunduğuna dikkat çeken Ülgen,

Ergenekon ve Balyoz sürecinde polis içinde bir yapılanma var.
Ve bu yapılanma hem savcıları hem yargıçları yönetiyor demiştim.
Ama böyle bir araştırma yok. Kimse hakkında soruşturma açmadılar.
Ve benim niyetim şu: Polis içinde o günkü iklimden etkilenen ve amirlerinden emir alan polisler olabilir, onları kastetmiyorum. Bile isteye bir ekip kurup üretilmiş delillerle suçsuz ve günahsız insanları tutuklayanların, sorgulayanların sorgulanmasını istiyorum. Ama 2 yıl önce 17-25 Aralık’ta (AS: 2013) karşımıza bir ses kaydı çıktı. Yaşamımın her döneminde illegal kayıtlara karşı çıktım. Ama bu kayıtlar illegal de değil. Bunu Erdoğan yasayla, iktidarla
illegal göstermeye çalışıyor. Ama bu sesi dinleyin. Bu ses olağan dışıdır. Bu seste herhangi bir müdahale var diyemiyorsunuz. Düşünüyorsunuz o zaman.” dedi.

“ULUSALCI GİBİ GÖZÜKÜP AMERİKANCI YAPI VAR”

Devlet içindeki derin yapılanmalara da değinen Ülgen;

Ulusalcı gibi gösterip aslında Amerikancı bir yapı taşıyan bir derin devlet var Türkiye’de.
Bir dönem buna kontrgerilla deniyordu. 12 Mart’larda, 12 Eylül’lerde farklı adlarla anıldı.
Ama bu sonraları biçim, kabuk değiştirerek Amerika’nın daha çok içine sızması ve yönlendirmesiyle, Amerikan çıkarlarını koruyan ve kollayan, ama ulusalcı gibi görünen
bir derin devlet var. Doğan görünümlü Şahin gibi bir şey.” ifadelerini kullandı.

BALYOZ VE ERGENEKON DAVALARINDA ABD’NİN ROLÜ

Balyoz ve Ergenekon Davalarında üretilen sahte delillere de değinen Ülgen, “Bazı şeylerle karşılaştık biz Ergenekon’la ilgili dosyaları incelerken. Türkiye’deki jargonun dışında jargonlar vardı. Mesela, bizde bir evrakı incelemek için denize atarlar. Orada “Okyanusa atalım.” diye bir tabir vardı.” diyen Ülgen şöyle devam etti: Ve bu tabir Amerika’da kullanılır. Bunun gibi şimdi sıralayamayacağım yüzlerce ifade vardı uluslararası güce işaret eden.

 • Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy davalarının kurgusu, biçimlendirilmesi, örgütlenmesi,
  tespit edilen ve varsayılan kişilerle ilişkilerin kurulması tam bir profesyonel casusluk işiydi.

Türkiye’de başından böyle deneyimler geçmemiş kimselerin gerçekleştirmesi mümkün değil. Yalnızca bir Cemaate mal etmek de olanaklı değil.

 • Ergenekon, Balyoz kumpasının arkasında % 80 yabancı bir güç var.
  Bunun kim olduğunu herkes biliyor. Aynı bu güç PKK’ya destek veriyor.
  Aynı güç AKP’ye destek veriyor. Kimi zaman MHP’ye destek veriyor.Bu çok olağanüstü ve çok büyük boyutlarda büyük işlevi olan bir görev.
  Çelişkili tarafların yanında olabiliyor. Kavga eden her iki tarafın yanında olabiliyor.
  Öyle bir güç.
  Cemaate bağlılığını bildiren yargıç ve polisleri ise iktidar bu işte kullandı.“DEVLET SIRRI İFŞA EDİLDİ”
 • “Ses kaydının niteliği ve içeriği önemlidir. Mesela “Devlet sırrı ifşa edildi.” deniyor.
  Acaba o sır ifşa edilmeseydi, devlet sırrı dediğin şey resmen kötülük içeriyordu.
  Devlet sırrı ifşa edildi diyerek o kötülüğü devlet sırrı olarak kabul ediyorsun. Ses kaydında da
  bu böyle. “Kim sızdırdı?” diye sorarak içeriğini ve içeriğindeki melaneti kabul ediyorsun.”diyen Ülgen; Dündar, Gül ve MİT TIR’ları konusuna da değinerek- “Bu generallerin, Can Dündar ve Erdem Gül’ün şu an devletin gizli sırlarını yayımlamaktan tutuklanması gibi. ‘Melanet bendedir ama bunu kim sızdırdı?’ diye soruyorlar.” dedi.

  “ASKER ve CEMAAT ARASINDA İRTİBAT KURMAK MÜMKÜN DEĞİL”
  “Özellikle MİT TIR’larındaki askerlerle ilgili cemaatle ilgi ve irtibat kurmak mümkün değil.”

  diyen Ürgen şöyle devam etti:

 • “Bu kişiler yalnızca ve yalnızca polise ve MİT’e göre kendilerini daha bağımsız ve
  TSK’ya mensup hissettikleri için böyle bir olay meydana geldi. Şimdi böyle bir tavır gelişti.
  ‘Ne olumsuzsa at cemaate!’ Eskiden de ‘Ne olumsuzsa at Ergenekon’a!’ denirdi.
  Şimdi de her şeyi cemaatçiler yapıyor. Yok böyle bir şey.=================================Dostlar,

  Sayın Av. Celal Ülgen dostumuzdur.
  Kendisiyle birçok kez aynı masayı paylaştık
  ADD etkinlikkerinde. Özellikle Tuzla ADD şubemizin AYDINLANMA PANELERİ’nde birlikte konuşmacı olduk.

  Hatta bir Cumhuriyet Bayramı haftasında Ümraniye Cezaevinde mahpuslara birlikte konuşmacı olduk!
  (Cumhuriyetimiz 86 Yaşında : Sonsuza Dek Yaşatacağız. Ümraniye Cezaevi, 22.10.09)

  Yiğit ve birikimli bir yurttaş ve nitelikli bir hukukçudur.
  Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy vb. davalarda mazlum ve masumların sadakatle yanında durmuş, nitelikli emeğini hiçbir karşılık gözetmeden cömertce ve özveri ile sunmuştur.
  Pek çok kumpas kanıtını ortaya koyan O’dur..
  Meslektaşı olan kızı Deniz da babasının yolundadır yıllardır..

  Av. Ülgen, söz konusu kumpas – tertip davaların çökertilmesinde ciddi katkı koymuştur.
  Özellikle Ulusal Kanal’daki TV programlarında konuşmaları dikkatle kaydedilmiştir.

  Bu kez söyledikleri de çok önemli :

  – “Ergenekon ve Balyoz sürecinde polis içinde bir yapılanma var.
  Ve bu yapılanma hem savcıları hem yargıçları yönetiyor..”

 • Ergenekon, Balyoz kumpasının arkasında % 80 yabancı bir güç var.
  Bunun kim olduğunu herkes biliyor. Aynı bu güç PKK’ya destek veriyor.
  Aynı güç AKP’ye destek veriyor. Kimi zaman MHP’ye destek veriyor………Gereksiz yinelemeyelim… Sayın Av. Ülgen’in demeci özenle ve kezlerce okunmalı..
  Üstünde düşünülmeli..  Dersler çıkarılmalı..

  Türkiye’nin AYDINLANMA – DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİNİ çürüten, engelleyen…. olışumların mutlaka dışlanması (tasfiye edilmesi), sorumlularından hesap sorulması ve Türkiye’nin önündeki ayrık otlarının mutlaka temizlenmesi gerek.. AKP’den başlayarak..

  Dostumuz yetkin ceza avukatı Sayın Celal Ülgen’e, ülkemiz için verdiği hukuk savaşımı nedeniyle teşekkür borçlu olduğumuzu düşünüyoruz ve biz kendi adımıza Sn. Ülgen’e şükranlarımızı sunuyoruz.. Mutlaka birkaç on kg kilo vermesini ve sağlıklı – üretken – uzun bir ömür sürmesini diliyoruz..

  Sevgi ve saygı ile.
  17 Aralık 2015, Ankara

  Dr. Ahmet SALTIK
  www.ahmetsaltik.net
  profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet SALTIK’ın kısa özgeçmişi (CV) 1953’te Elazığ'da doğdu (14.11). İlk-ortaokulu Gaziantep'te okudu (1961-68), Van Lisesini 1971’de (birincilikle) bitirdi. NATO bursuyla (birincilikle) İngiltere’de dil eğitimi aldı (1971). Aynı yıl Hacettepe Tıp Fakültesi'ne girdi. 1976'da Londra Tıp Fakültesi’nde staj yaptı. 1977'de İstanbul Tıp Fakültesini bitirerek tıp doktoru oldu. Keban'da 1 yıl SSK hekimliği ve yeraltı maden işletmesi hekimliği yaptı. 1978'de Hacettepe Tıp Fakültesi'nde Halk Sağlığı dalında tıpta uzmanlık eğitimine başladı ve 1981'de İstanbul Tıp Fakültesinde uzman doktor oldu. 1981-82 arasında Elazığ Lepra (Cüzzam) Hastanesi Başhekimliği yaptı. 1982’de Elazığ ve Kocaeli Sağlık Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Elazığ'da 6 yıl kadar muayenehane hekimliği yaptı (1982-88 başı), kağıt ve çimento sanayisinde işyeri hekimliği, yaptı. 1986'da ABD / Texas School of Public Health’te eğitim aldı. (4 ay) 1987'de Elazığ Halk Sağlığı Bölge Laboratuvarı Müdürü oldu. Yerel Fırat Gazetesinde 1 yıl, günlük tıbbi ve politik yazılar yazdı. 1988’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'na Yrd. Doçent olarak atandı ve bu Anabilim Dalı'nı kurdu, 16 yıl yönetti. 9 Ekim 1990'da Doçent, 17 Ocak 1996’da profesör oldu. Edirne Tabip Odası yöneticiliği ve 2 dönem seçimle Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyeliği yaptı (1992-96). Hacettepe Üniv. Sağlık Bilimleri Enst. de Biyoistatistik masteri (tezsiz) yaptı. Mayıs 2004 sonrası Ankara Üniversitesi Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi. 10’u aşkın derneğin kurucusu, yöneticisi ya da üyesi. EĞİTİM-İŞ Sendikası Üyesi. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi başkanı (1996-2000) sonra Onursal Başkanı, ADD Gn. Mrk. Onur Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyelikleri ve Genel Başkan (Baş)Danışmanı, Genel Başkan Yardımcısı (2004-6)... ADD Bilim - Danışma Kurulu yazmanı (2010-14). Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü) bitirdi (2011-16). Türkiye'de tek TIBBİYELİ + MÜLKİYELİ.. Uzmanlık alanında 257 yerli, 48 adet yabancı (toplam 305) bilimsel bildirisi, yayını, kitap ve bölümleri var. Birçok bilimsel tıp dergisinin yayın danışmanı. Cumhuriyet Gazetesi’nde (22 adet), Atatürkçü yayın organlarında 600'e yakın makalesi yer aldı. Google'da yaklaşık 5,5 milyon kez kez site edildi. Kemalizm, Aydınlanma, sağlık hakkı ve politikaları… İş ve Meslek Hastalıkları, Küreselleşme.. gibi konularda Türkiye’nin her yerinde, Kıbrıs’ta, Almanya’da, Belçika’da, Avusturya’da (Üniversitelerde 92, Lise ve İlköğretimde 90+, askeri birlik ve polis okullarında 12+).. toplam 1495 adet -çoğu görsel- konferanslar verdi ve 200’ü aşkın radyo-TV konuşması yaptı (1996 sonrası rakamları). Okuma-yazmayı, tıp eğitimi vermeyi, Türk Halkının hak ettiği eşit ve nitelikli sağlık hizmetlerine erişmesi ve Yüce Atatürk’ün açtığı ışıklı yolda sonsuza dek ilerlemesi için bilimsel akılcılıkla çaba göstermeyi, yaşamının başlıca erekleri ve keyifleri olarak algılıyor. Sağlık Hukuku master eğitimi sürüyor (tez döneminde). Evli, 1 çocuklu. Saygılarımla. 15.01.2017 Prof. Dr. Ahmet SALTIK Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Mülkiyeliler Birliği Üyesi profsaltik@gmail.com www.ahmetsaltik.net facebook.com/profsaltik https://twitter.com/profsaltik İ l e t i ş i m : Telefon : 0312 595 6000 / 8624 (iş) 0312 363 8990'dan (pbx) Cep : 0532 661 8498 Belgegeçer : 0312 319 8236 (Anabilim Dalı) Posta adresi : Ankara Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı AbD, Cebeci Hastanesi, Dikimevi / ANKARA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir