PUTİN’İN TÜRKİYE-IŞİD İDDİASI BÜYÜYOR !

PUTİN’İN TÜRKİYE-IŞİD İDDİASI BÜYÜYOR !

Putin'in Türkiye-IŞİD iddiasını büyüyor !

Rusya Devlet Başkanı Putin,
IŞİD denetiminde petrolün gece gündüz Türkiye’ye taşındığını iddia etti.

Rus lider, Moskova’da Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile bir araya geldikten sonra basın açıklaması yaptı. Putin, IŞİD’in denetiminde elde edilen petrolün Türkiye’ye gittiği yönündeki savını yineledi. Putin,

“Teröristlerin Suriye topraklarında elde ettiği petrolün sevkiyatından bahsediyoruz. Özellikle bu bölge, herhangi bir başka bölge değil.
Havadan bu araçların nere gittiğini görüyoruz.
Araçlar gece gündüz Türkiye’ye gidiyor.”
dedi.

‘ARAÇLAR UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURUYOR’

G20 zirvesinde araçların havadan çekilen fotoğraflarını sunduğunu aktaran Putin, resimlerin 5 bin metre yükseklikte Rus pilotlar tarafından çekildiğini söyledi. Putin, “Petrol taşıyan araçlar uzun kuyruklar oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

‘TANKERLER DOLU GİDİP, BOŞ GELİYOR’

İddiasını devam ettiren Putin, “Biz havadan görüyoruz. Oraya (Türkiye’ye) devamlı dolu tankerler gidip, boş dönüyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye hükümeti bu petrolü yakıp yok ediyorsa, neden biz yanan petrolün dumanını görmüyoruz?” diyen Putin, ancak böyle birşey olmadığını savundu. Putin, “Eğer üst düzey yöneticiler bundan habersiz iseler araştırsınlar. Bazı kaçakçılıklar olabilir ama bu sorunu çözsünler.” çağrısında bulundu.

Putin, “Türkiye yönetimi petrol kaçakçılığından habersiz olabilir. Pek inandırıcı olmasa da teorik olarak bu mümkün.” şeklinde konuştu. (Cihan haber ajansı)

=================================

Dostlar,

AKP – RTE‘nin 14. yılına giren en hafif deyimiyle basiretsiz yönetimi, Türkiye’ye giderek büyüyen çok yönlü faturalar yüklemekte.. Ekonomik, psikolojik, diplomatik, hukuksal, ahlaki…

Bu fatura artık kaldırılamaz aşamaya geldi.
MİT’e ait TIR’ların Suriye’de Esat karşıtı iç savaş yürüten Batı’nın maşası silahlı isyancılara silah ve mühimmat taşıması savları Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi‘ne taşındı. (Bkz. http://ahmetsaltik.net/2015/07/30/mit-tirlari-laheyde/)
Mahkeme bu başvuruyu incelemekte.

Şimdiki suçlama çok daha ciddi!

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Türkiye’nin, BM tarafından terör örgütü ilan edilmiş ve içinde ABD – Rusya – Fransa.. gibi ülkelerin de bulunduğu bir uluslararası koalisyon gücünce vurulmakta olan IŞİD’in Irak topraklarından yasa dışı, Irak’ın ülkesinde egemenlik tekelini kırarak  çıkarttığı petrolü satın aldığını ya da transit geçişine izin verdiğini ısrarla ve kanıtlar sunarak ileri sürmekte.

Erdoğan ise, 27.11.2015 günü muhtarlarla 15. toplantısında her zamanki gibi hamasetle, bağırıp – çağırarak yalanlamakta.. Bu tarzı olsa olsa artık Türkiye’deki Erdoğan – AKP fanatikleri yutar! Putin, elindeki fotoğrafları G20’de herkese sunuyor.. Bunu çürütecek kanıtınız var mı??

Bu gidişler Türkiye, BM tarafından terör örgütü ilan edilmiş IŞİD‘e destek veren ülke durumuna düşer. Terör destekçisi ülke Türkiye! Bunun bedeli çok ağır olur! BM’nin politik – ekonomik yaptırımları en başta gelmek üzere.. NATO’dan çıkarılmak (gerçi hayırlı olur..), AB’den iyice dışlanmak ve yalnızlaştırılmak gibi.. Dahası, RTE – AKP bu bağlamda kör inatlarını sürdürürlerse Türkiye’nin de uluslararası koalisyon güçlerince vurulması!

Bütün bu gerilim ortamı, beklenene göre halkı AKP – RTE çevresinde kilitler…
Asıl sorunlar geri düzlemlere itilir..
Klasik otokratik – totaliter yönetimlerin bildik taktikleri..

Türkiye’nin yurtsever birikimi, bu kabul edilemez çirkin oyunları bozmaya yetecektir.

Sevgi ve saygı ile.
28 Kasım 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir