LAİK CUMHURİYETİN ÖRNEK AYDINI PROF. ŞERAFETTİN TURAN’I YİTİRMENİN ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDEYİZ!

LAİK CUMHURİYETİN ÖRNEK AYDINI
PROF. ŞERAFETTİN TURAN’I
YİTİRMENİN ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDEYİZ!

LAİK CUMHURİYETİN
ÖRNEK AYDINI

PROF. DR. ŞERAFETTİN TURAN’I YİTİRMENİN ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDEYİZ!

Atatürk’ün kurduğu Türk Dil Kurumu‘nun seçilmiş son başkanı, DTCF’nin dekanlarından, ölümsüz Kültür Bakanımız Ahmet Taner Kışlalı‘nın müsteşarı, Dil Derneği’nin Onursal Başkanı, öğretmenimiz Prof. Dr. Şerafettin Turan’ı yitirmenin üzüntüsü içindeyiz.

Prof. Turan laik cumhuriyetimiz için, bilim için, sanat için, ödünsüz bir Cumhuriyet aydını olarak yaşamı boyunca savaşım verdi. Binlerce öğrenci yetiştirdi, görkemli yapıtlarıyla Devrim Tarihimizi, Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü anlattı. Bilgisi ve birikimiyle, yurt ve yurttaş sevgisiyle hiçbir zaman karamsar olmadı;  12 Mart, 12 Eylül darbeleri karşısında dik duruşunu korudu; bizlerin dik duruşuna, haksızlıklara direnmesine öncü oldu. Arkasında bıraktığı düşünceleri, ilkeleri, yapıtları sonsuza dek yolumuzu aydınlatacak.

Prof. Dr. Şerafettin Turan’ın açtığı yoldan ayrılmayacak, O’nu unutmayacağız!

* * *

Prof. Dr. Şerafettin Turan için 16 Ekim 2015 Cuma günü DTCF’de saat 10.00’da tören yapılacak. Öğretmenimizi, Kocatepe Camisindeki öğle namazından sonra Gölbaşı Gömütlüğünde çok sevdiği yurt toprağına emanet edeceğiz!

Ailesine, yakınlarına, bütün aydınlanmacılara başsağlığı diliyoruz!

DİL DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir