Necdet Özel o davayı kaybetti

Necdet Özel o davayı kaybetti

Eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Nusret Güner, Twitter’dan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e ‘hakaret’ ettiği iddiası ile hakkında açılan davadan beraat etti. (YURT Gaztesi, 13 Ekim 2015)

Balyoz davasında yaşanan tutuklamalara tepki için istifa eden Eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Nusret Güner, bugün Ankara’da yargıç karşısına çıktı. Güner, Donanma Komutanlığı’ndan istifa edip emekli olduktan sonra, 1 Haziran 2014’te kişisel Twitter hesabından Beyaz Fırtına Tatbikatı’na katılan dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nu eleştirmişti. Genelkurmay Adli Müşavirliği’nin suç duyurusu üzerine emekli Oramiral Nusret Güner’e, ‘kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’ suçlaması ile 7 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. O davanın ilk duruşması bugün Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Görülen duruşmada mahkeme Nusret Güner’in beraatine karar verdi. O TWEET Nusret Güner, davaya neden olan 1 Haziran 2014’te paylaştığı mesajlarda şöyle yazmıştı:

“Gnkur. Bşk. Amiral üniforması ile Beyaz Fırtına Tatbikatı için donanma’da! İyi ki, o lekesiz, bembeyaz, kutsal üniformayı zamanında çıkarmışım. Donanma’nın albay ve amirallerinin %80’ini tasfiye edenler, buna ses çıkarmayanlar utanmadan Donanma’ya geliyor utanmayanlar da O’nu karşılıyor. Genelkurmay Başkanı ve Başbakan olsam, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral B. Bostanoğlu’nun görevini 2 yıl daha uzatırım. Ah ikbal hırsı ah! Deniz K. Komutanı olsaydım, hapse giren silah arkadaşları özellikle denizciler için kılını kıpırdatmayan N. Özel Donanma’ya adımını atamazdı. Amiral üniforması içinde N. Özel ile donanma harikalar yaratıyor. Demek ki hapse girenler ve istifa edenler safra imiş. Dik duramayanlar, oramirale yasak koyan N. Özel’i amiral üniformasıyla Donanma’da ağırlıyor. Vefasızlık böyle bir şey. İftiharla sunar: Balyoz yiyen denizciler için kılını kıpırdatmayan Komutan, denizci üniformasıyla Donanma’da.” (YURT Gazetesi)

==================================

Dostlar,

Karara çok sevindiğimizi belirmeliyiz..
Bir yiğit Donanma komutanı çıkmış (45. Donanma Komutanı), Balyoz vb. davalarda
kurban alınan (komplo ile tutuklanan) subaylar için görevinden onur istifası yapmıştı..

Sonra, Genelkurmay Başkanı Özel, E. Oramiral Nusret Güner’in Orduevlerine girişini yasaklamıştı. Değinilen tweet üzerine de hakaret davası açtırmıştı..

Önceki Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in 28. Genelkurmay Başkanı olarak 30 Ağustos 2011 kabulünde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü 2 büklüm “minnetle eğilerek” selamlayışını hiç unutamıyoruz.. Sonrasında, 27. Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve 3 Kuvvet Komutanı (Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay), Silivri Mahkemesi’nin kapısından tanıklıkları kabul edilmeyerek geri çevrilince onurlarıyla istifa etmişlerdi (29 Temmuz 2011). Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel ise “özel” olarak istifa etmemiş, Genelkurmay Başkanlığına getirilmiş ve bu görevi 4 uzun yıl yürütmüştü;
TSK’ya AKP- FG kumpaslarının ABD güdümünde sürdürüldüğü 4 uzun kritik yıl boyunca..
2_buklum_selam_veriyor

Sayın Güner’in ön savunmasına sitemizde geçtiğimiz günlerde (08.10.2015) yer vermiştik :

http://ahmetsaltik.net/tag/e-ora-nusret-gunerin-savunmasi/

E. Ora. Güner dik duruşunu sürdürdü.. Mahkemeden aklanmasını (beratını) istemedi.. Gerekçe olarak da hem suçlu olmadığını hem de mahkemeye güvenmediğini belirtti..

Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararı temyize açık..

Sevgi ve saygı ile.
13.10.2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir