CHP’li Oran’dan ekonomik kriz uyarısı

CHP’li Oran’dan ekonomik kriz uyarısı

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Eylül’de ekonomik krizin “geliyorum” dediğini belirterek, hükümete “Yeni senaryoya hazır mısınız?” diye sordu.

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Eylül’de ekonomik krizin “geliyorum” dediğini belirterek, hükümete “Yeni senaryoya hazır mısınız” diye sordu.

Umut Oran yaptığı açıklamada, artan siyasal belirsizliğin ekonomiyi vurduğunu bildirdi. Bıçak sırtındaki dengelerin tümden bozulduğunu kaydeden Oran,

“Ancak ekonomide asıl büyük deprem riski, FED’in faiz artırım kararının beklendiği izleyen dönemde… AKP, tepe üstü çakılan ekonomiye, büyüyen kriz riskine kayıtsız ve şimdi en kritik sürece, usulen kurulan bir seçim hükümeti ile giriyoruz. Yaklaşan büyük depreme karşı Türkiye ekonomisi adeta Allah’a emanet” dedi.

ASIL DEPREM RİSKİ EYLÜL’DE…

Seçimden bu yana TL karşısında %10 değerlenen Doların dış borç yükünde kişi başına 1.500 liraya yakın ek yük getirdiğini vurgulayan Oran, “Dolardaki her 1 kuruşluk artış, Türkiye’nin toplam dış borç yükünü yaklaşık 4 milyar TL artırıyor. Dolar kurunda yılbaşından bu yana kümülatif (AS: birikimli, yığışımlı) artış ise % 26’ya ulaştı. Türkiye’nin dış borcunun TL cinsi karşılığı 2014 sonunda 938 milyar lira ediyordu, 30 Ağustos 2015 kuruyla 1 trilyon 151 milyar liraya denk geliyor. Yılbaşından bu yana toplam dış borç yükü 213 milyar; kişi başına borç yaklaşık 2.745 lira büyüdü.” diye konuştu.

ABD Merkez Bankası FED’in sürekli ertelediği faiz artırımını Eylül ayındaki toplantısında gerçekleştirmesinin büyük olasılık olduğunu belirten Oran, şunları söyledi:

FED’in faiz artırımına gitmesi, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerden sermaye kaçışı anlamına geliyor. Bu da zaten artık doğrudan yabancı sermaye ve sıcak para girişlerinin hızla azaldığı gelişmekte olan ülkeler için felaket senaryosu oluşturuyor. Türkiye, risk primi en yüksek 10 ülke arasında yer alıyor.

Türkiye’nin önümüzdeki bir yıl içinde kısa vadeli dış borçlarını çevirmek ve cari açığını finanse etmek için yaklaşık 220-230 milyar dolarlık dış kaynağa ihtiyacı bulunuyor.

FED’in faiz artırımına gitmesi durumunda dış sermaye hareketlerinin tamamen (AS: tümden) aleyhe dönmesi kaçınılmaz. Bu faktör (AS: etmen), Türkiye’nin borç çevirememe riskini artırıyor. FED sonrası (AS: FED’in faiz artırımı sonrası)

– dövizde yaşanacak güçlü bir yükseliş dalgası,
– enflasyonu azdıracak,
– faizleri aşırı yükseltecek,
– yatırımları tümden durduracak,
– tüketimi daraltacak,
– işsizliği patlatacaktır.

Bu senaryoda, ne yazık ki, döviz açığı bulunan şirketlerde yaprak dökümü yaşanabilir ve binlerce insanımız işinden olabilir. Dolarda yaşanacak sıçrama, ekonomimizde, tahribatı uzun süre giderilemeyecek ciddi bir krize yol açabilir.”

KRİTİK SÜREÇTE EKONOMİ KİME EMANET?

Türkiye’nin bu sürece, usulen kurdurulan bir “seçim hükümeti” ile girdiğini ifade eden Oran, yeni hükümete “en kötü senaryoya hazır olup olmadıklarını” sordu. Oran şu görüşleri savundu:

“Bu en kritik sürece bir seçim hükümeti ile girilmesi, yaklaşan büyük depreme karşı Türkiye’yi savunmasız kılıyor. Oysa en kötü senaryo henüz yaşanmadı. Asıl kıyamet önümüzdeki dönemde kopacak. Ekonomide, etkileri uzun yıllar sürecek ağır bir kriz adeta ‘geliyorum’ diyor.

Yaklaşan kriz tehlikesi;
– Ülkede siyasal istikrarı yok edip, güvenlik sorunu ve kaosu büyüten,
– Başkanlık inadından vazgeçmeyen Erdoğan ile
O’nun emrindeki AKP’nin umurunda bile değil.
– Ekonomide tepe aşağı gidiş, bunları siyasal hırslarından caydırmıyor.
Bir kişinin siyasal hırsı için ülke ekonomisi ateşe atılıyor.”

================================

Dostlar,

Sayın Umut Oran, neredeyse tek başına bir Parti gibi çalışıyor.. Son derece çalışkan, birikimli ve donanımlı bir politikacı.. (Saint-Benoit Lisesi, ve Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Fakültesi). Fakat nedense 7 Haziran seçiminde partisi CHP O’nu vekil adayı göstermedi. Ama Sn. Oran küsüp darılmadı ve yoğun çalışmasını sürdürüyor. Yukarıya aldığımız son derece ciddi uyarıları neden CHP’den kurumsal eleştiri olarak gelmesindi ki?? Belki daha etkili olurdu??

Sn. Oran web sitesinden sesleniyor (http://www.umutoran.com/) :

Risk Büyük FED’i Bekleme Çözüm Üret

Risk Büyük FED’i Bekleme Çözüm Üret

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran, seçim hükümetinin 17 Eylül’de yapılacak FED toplantısını beklemeden hemen bugün harekete geçerek acilen 3 adımı atması gerektiğini, çünkü halen var olan 9 büyük risk nedeniyle aslında ülkenin 1994, 1998, 2001 ve 2008 krizlerinden çok daha kötü durumda olduğu uyarısını yaptı.

Umut Oran Basın Açıklaması 05.9.2015 

RİSK BÜYÜK FEDİ’İ BEKLEME ÇÖZÜM ÜRET 

ÜLKENİN FITRATINDA KRİZ YOK,
FED TOPLANTISINA 12 GÜN VAR BEKLEME HAREKETE GEÇ
ACİL ATILACAK ÜÇ ADIM BELLİ

Küresel piyasalarda çalkantı sürerken, içeride piyasalar FED’in 17 Eylül’de faiz artırımı konusunda karar vereceği toplantıya odaklanmış bulunuyor. FEDd, yine erteleme yoluna gitmeyip bu kez faizi artırırsa Türkiye ekonomisinde dış finans kaynaklı ciddi bir sarsıntı yaşanma riski bulunuyor. Bu kritik süreçte iki aylığına kurulmuş seçim hükümeti ile yönetilen Türkiye’de iç-dış güvenlik sorunu ve siyasal belirsizlik sürerken, acil önlemlerin gerektiği ekonomi alanı adeta kaderine terk...

*****

Sn. Oran’a çabaları için teşekkür ediyoruz. CHP’nin de gereğini yapmasını..

Sevgi ve saygı ile.
14.09.2015, Datça

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir