ŞİDDETE UĞRAYAN HEKİMİN HASTAYI RED ETME HAKKINA YARGIDAN ONAY


ŞİDDETE UĞRAYAN HEKİMİN HASTAYI RED ETME HAKKINA YARGIDAN ONAY, AKSİ GÖRÜŞTEKİ İDARENİN HEKİM HAKKINDAKİ SORUŞTURMA İZNİ KARARINA İSE İPTAL !

 ATO_logosu

 

 

Değerli Meslektaşımız,

Görevi başında kendisine hakaret eden bir hastaya bakmayı red etmesi nedeniyle bir uzman hekimimiz hakkında, “görevini ihmal ettiği” gerekçesi ile idarece verilen soruşturma izni, Odamızın sunduğu hukuksal destek ile yapılan itiraz sonucu, Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

Geçici görevlendirme ile Ankara Kızılcahamam Devlet Hastanesi’ne gönderilen kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bir hekimimiz, 2015 yılı Ocak ayında bu hastanede görevi başında bir kadın hastanın aleni (AS: açık) hakaretine maruz kaldı. Bunun üzerine bu hastaya bakmayı reddeden hekimimiz, durumu hastane idaresine de bildirdi. Hastane idaresi ise, “Çalışan Güvenliği” konulu genelge hükümlerini dikkate alıp işletmeksizin, hekimimizin bu hastaya bakmasında ısrarcı oldu ve hekimimiz aleyhinde tutanaklar düzenlendi. Devamında konu, Kızılcahamam Kaymakamlığı’na intikal ettirilerek (AS: yansıtılarak), hekimimiz hakkında “görevi ihmal ettiği” suçlamasıyla bir ön inceleme başlatıldı ve devamında, soruşturma izni verildi.

Bu gelişme üzerine, hakkında ceza mahkemesinde kamu davası açılması durumuyla ve “görevi ihmal” suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 257’nci maddesi gereği 2 yıla dek hapis cezası alması olasılığıyla karşı karşıya kalan hekimimiz, Odamızdan hukuksal destek talep etti (AS: istedi). Hekimimize gerekli hukuksal desteği sunan Odamız hukuk bürosu, gerekli hukuksal hazırlıkları yaparak, söz konusu soruşturma izni kararına karşı Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yoluna gitti.

İtirazı inceleyen Ankara Bölge İdare Mahkemesi, hukuk büromuzun savlarını haklı bularak, 03.07.2015 tarihli kararı ile söz konusu soruşturma izni kararını kaldırmıştır.
Bu kararında mahkeme; hekimin mevzuata uygun olarak hastayı reddetme hakkını kullandığını, bu durumu hastane idaresine bildirdiği halde olayın sürüncemede bırakıldığını,
bu nedenlerle olayda hekimin görevini ihmal ettiği sonucunun doğmadığını ifade etmiştir. Böylelikle, hekimimiz hakkında herhangi bir adli soruşturma yapılıp kamu davası da açılamayacaktır.

Öte yandan hekimimize şiddet uygulayan hasta hakkında ise, Kızılcahamam Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir kamu davası açılmış olup, bu dava da hekimimiz adına
Odamız hukuk bürosunca takip edilmektedir. (AS: izlenmektedir)

Bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla. 10.08.2015 

Ankara Tabip Odası

===================================

Dostlar,

Karar sevindiricidir. İlkeli davranan ve dik duran meslektaşımızla, örgüt bilinci kapsamında hukuksal destek veren Ankara Tabip Odamızı, bir üyesi olarak kutlarız.

Halkımız, siyasal iktidarın kışkırtmalarına ve hedef saptırmalarına takılmamalıdır.
Sağlık sisteminin sorunları esas olarak hizmetlerin piyasalaştırılmasından kaynaklanmaktadır. 
Sağlık çalışanları, sağlık hizmeti alacakların hasmı ya da düşmanı asla değillerdir; son derece zor ve ağır koşullarda çalışmakta ve özveri ile halka sağlık hizmeti sunmaya çabalamaktadırlar.
Sağlık hakkının içinin gereğince doldurulması için halkımız ve sağlık çalışanları birlikte davranmalıdırlar. Hedef saptırma ya da şaşırtma çözüm değildir.

Sevgi ve saygı ile.
10 Ağustos 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir