Sabahattin Önkibar : Genelkurmay Hükümeti böyle ikna etti

Sabahattin Önkibar :
Genelkurmay Hükümeti böyle ikna etti

 

 

 

 

 

portresi_kravatli


Aktaracaklarım kulis fısıltısı değil kesin bilgidir ve kaynağı Türk Silahlı Kuvvetleridir.

Önce PKK’ya karşı başlatılıp sürdürülen operasyonlarla ilgili bazı bilgiler:

TSK, “çözüm süreci” boyunca PKK’yı izlemekten vazgeçmeyip
sürekli bilgi depoladı ve istihbarat kaynaklarını aktif tuttu. 
Dahası, Kandil dahil bütün PKK kamplarını sürekli gözetledi! Bugünlerde yapılan taarruzlar ise asla imaj değil kesin imha operasyonları. Bazılarının iddia ettiği gibi dağlar taşlar vurulmuyor, mağara ve inler yerle bir ediliyor.

75 UÇAK VE HAVADA İKMAL

Yapılan ilk operasyon Türkiye’nin bugüne kadar PKK’ya yaptığı en büyük harekat. F-16 ve F-4’lerden oluşan toplam 75 uçak aynı anda havalanarak Kandil dahil PKK’nın bütün kamplarına bomba yağdırdı. Bu uçakların bazıları kesin hedef tespiti için yere inmeden kampların üstünde defalarca uçtu. Yakıtı bitenler ise Malatya’nın tepesine konuşlandırılan yakıt ikmal uçağı ile desteklendi. Belirlenen ve istihbaratı alınan mağara ve sığınaklar çok etkili olan yeni mühimmatlarla yerle bir edildi. Operasyonlarla PKK’nın ana depoları yani lojistik üsleri büyük ölçüde yok edildi. Dahası, sadece Kandil’de 190 ölü ve 300’ün üstünde zayiat verdirildi.

Yakın geçmişe kadar Kandil’de 6 bin civarında terörist barındıran PKK, Suriye olayı ile beraber bu sayıyı 2 bine indirdi. 4 bin teröristi ise IŞİD ile savaşa gönderdi. Dolayısı ile Kandil’deki terörist zayiatı yaralılarla beraber mevcudun dörde biri oranında.

KCK BÜYÜK TEHDİT

Benzer hava operasyonları aralıksız sürüyor.

Mesela önceki gece, PKK’nın bir daha gelmezler denilerek rehavete kapıldığı Kuzey Irak’taki kamplarına 37 uçakla ikinci bir harekat yapıldı. Aynı zaman diliminde yine yerleri tespitli olan yurt içindeki hedefler için 32 uçak kaldırıldı. Yapılan bu etkili bombalamalar sonucu canı yanan Kandil’den örgüte bütün gücünüzle saldırın talimatı verilmiş. Yoğunlaşan PKK saldırıları bunun için. İlk bilançoya göre, PKK’ya tahminden öte büyük bir zarar verilip örgüt paniğe sokulmuş ve Kandil’in “Öcalan devreye girsin ve süreci yeniden canlandıralım” açıklaması bunun sonucu.

TSK’ya göre bölücü örgüt ile mücadelede çok önemli boyut dağ kadrolarının yanısıra PKK’nın şehir yapılanması olan KCK’nın tasfiyesi ve bölge hakimiyetidir.

GÜNEYDOĞU SİLAH DEPOSU

Sivil unsurlar diye bilinen bu terörist yapılanma bazılarının barış dediği malum ihanet sürecinde çok güçlendi. Öyle ki Güneydoğu’nun 7-8 ilini silah deposu yaptılar. TSK bunların bir bölümüne nüfuz etmeye başlamış ve yakın bir gelecekte topyekün bir operasyon söz konusu. KCK, İstanbul gibi bazı merkezlerde de büyük bir insan gücüne sahip ama silah bakımından Güneydoğu misali bir yığınak söz konusu değil. Güneydoğu’daki valiler ise artık operasyona takoz olmuyorlar zira siyasi irade, bunun olmazsa olmazlığı noktasında kesin bilgilerle ikna edildi.

APO-FETHULLAH KOLKOLA

ve TSK’dan önemli bir tespit:

Güneydoğu’da bir paralel devlet daha oluşmuştur ve bu yapı ve ülkenin birliğini açıktan tehdit etmektedir.

İlginç olan şu:

Yine TSK’nın saptamaları ile Apocularla FETÖ’cüler arasında kesin bir ilişki söz konusu ve bu husus belgeli. İki paralel yapıyı bir arayan getiren ise MOSSAD ile CIAPeki IŞİD olayı, PYD, Suriye sınırı ve İncirlik konusu mu? Asker IŞİD’ı tehlikeli buluyor ama onu yaratan ve büyütenin yine Batılı istihbarat örgütleri olduğunu söylüyorPYD yine TSK için tehdit kapsamında!

TSK, SURİYE’YE GİRECEKTİ

PYD bağlamında ABD ile anlaştılar” ifadesi tamamen dezenformasyona dayalı bir spekülasyon. Nitekim PYD’ye ait unsurlar vuruldu ve 5 kayıp verdiler ki, Salih Müslim bunu kendisi açıkladı. Ancak mücadelede öncelik sıra ile PKK, IŞİD ve PYD şeklinde.

Gelelim ABD’nin ikna edilmesine:

TSK, harekete geçilmesi için önce siyasi iktidarı yani AKP hükümetini ikna etti. Suriye sınırında Kuzey ya da Kürdistan kuşağı inşası hedefinin İsrail’in emperyal bir projesi olduğunu ortaya koydu. Peşi sıra tampon bölge için hazırlıklar yaptı! Hayır yapılan hazırlık göstermelik değil, TSK sınırı geçip bunu yapacak!

CERABLUS’A TÜRKMEN ORDUSU

ABD bakmış ki Türkiye çok kararlı, mecburen Ankara ile masaya oturdu. İncirlik olayı bu masaya oturmanın sonucu. Kuzey ya da Kürdistan hattının kesilmesi için TSK şimdilik sınırı geçmeyecek ama onun yerine Cerablus’u 6 bin kişilik Bayırbucak Türkmen ordusunun yönetimine teslim edecek ki, bu mini ordu TSK tarafından açıktan destekleniyor. TSK zirvelerine göre, Cerablus IŞİD’den kısa bir süre içinde temizlenecek

ABD ile yapılan gizli bir anlaşma yok. 

Hadise, Washington’un TSK’nın kararlılığı görmesi ve onu karşısına almak istememesidir.

Sonuç ve hüküm: TSK görev başındadır.
(AYDINLIK, 31.7.2015)

============================================

Dostlar,

Yüreğimize su serpen gelişmeler bunlar..
Doğrusu, Sayın Önkibar bu yazısını geçen hafta yazdığında bir “fazla iyimser” bularak yazıyı beklemeye almıştık. Sanırız gelişmeler doğrulayıcı yönde.. Dileriz ki öyle olsun..

Ama kafamızın derinliklerinde sorunun çengeli duruyor : AKP – RTE neden bugüne dek bekledi? Bu zamanlama rastlantısal mı?

Yanıtımız hayır!.. Zamanlama rastlantısal değil! AKP – RTE’nin siyasal rant hesaplarına ikincil. Somut olarak “yinelenecek” seçime (“erken seçim” değil bu!) indeksli.. HDP ve MHP’den birkaç puan emanet – kaçmış oyu geri almak ve 276’yı aşmak.. Buna da yakın görünüyor kimi kamuoyu yoklamalarında.. Ülkemize bedeli çoook ağır olmakta..

Türkiye 20 Temmuz 2015 Suruç kıyımı ile “başlatılan” “kurgulu-denetimli kanlı karmaşa” ile 7 Ağustos’a dek resmi kayıtlarla 50’yi aşkın insanını yitirdi.. Kayda alınamayan Korucu ölümleri  bunun dışında.. Bölücü örgütün yitiklerinin çok daha fazla olduğunu öğreniyoruz. Sonuçta hepsi insan ve bu kanlı faturanın ABD – AB – İsrail 3’lüsünün komplosu olduğunu unutmamak gerekiyor. AKP iktidarı özellikle bu 3’lü ile siyasal flört etti ve iktidarda kalma uğruna ülkemiz bir yol ayrımına sürüklendi. Bu siyasal tercihin bedeli mutlaka ödenmeli, ödetilmelidir.

AKP – RTE, stratejik hatalarını belki belli oranlarda düzeltime girişmiş sayılabilirler..
Ancak gerekçeleri ahlaksal ve hukuksal olarak asla onanamaz.
Dolayısıyla, olası “yinelenecek” seçimde halkımız AKP’yi fazladan oy vererek şımartmamalıdır. HDP ve MHP’nin oyları azalabilir, baraj altına düşmeyecek biçimde azalmalıdır.. Bu oylar AKP dışında başta CHP, Vatan Partisi, SP’ne dağılabilir..

Halkımızın sağduyusuna güveniyoruz..
Ancak gelişmelerin içyüzünün de bıkıp usanmadan kamuoyuna açıklanması gerekir.

SÖZCÜ‘nün haberine göre (7.8.15, syf. 11) New York Times (NYT),

– “Erdoğan Türkiye’yi savaşa sürükleyecek içerikli bir haber yapmıştır.

NYT‘ta son gelişmeler, “Erdoğan’ın erken seçim senaryosu” olarak nitelenmekte ve AKP’nin yeniden tek başına iktidar olmak için PKK’ya yönelik operasyon başlattığı belirtilmekte..

Sevgi ve saygı ile.
07 Ağustos 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

 

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir