Merdan YANARDAĞ : GEÇİT VERMEYECEĞİZ

GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Yurt'un Sesi

Erdoğan, Çin’den savaş ilan etti!

Kime karşı?
AKP’nin Cumhuriyet’i yıkıp yerine dinci/mezhepçi bir faşizan dikta düzeni kurmasını engelleyen bütün toplum kesimlerine karşı…

Başka?
Kendisini diktatörlük yetkileriyle donatacak başkanlık rejimine geçit vermeyen bütün
siyasal güçlere karşı…
Başka bir anlatımla, Erdoğan ve dinci kadrosu Türkiye’nin bütün ilerici, aydınlanmacı, halkçı, toplumcu, yurtsever ve demokratik güçlerine bir saldırı başlattı.

Dört gündür Erdoğan ve AKP’nin kanlı kaos planını açıklıyor ve toplumu,
sorumluluk mevkisinde bulunan bütün yöneticileri, aydınları ve dünyayı uyarıyoruz.
Cumhuriyeti yıkan Erdoğan ve militan islamcı ekibi, yerine kendi mezhepçi rejimlerini kuramadı. Bugün yaşadığımız gerilimin bütün nedeni ortaya çıkan bu boşluk ve belirsizlik durumudur. Bir fetret durumu oluştu. Cumhuriyet yıkıldı, ama yerine ılımlı da olsa
bir şeriat rejimi tam olarak kurulamadı.

Erdoğan Anayasayı değiştirip, başkanlık sistemine geçerek Cumhuriyetin bütün kazanımlarını tarihe gömmek istiyordu. Bunu yapamadı. Hırçınlığının nedeni budur.

Bu stratejik planlamayı -ki buna açıkça karşı devrim diyebiliriz- bozan iki tarihsel etken oldu. Birincisi, Gezi/Haziran direnişi. İkincisi ise, 7 Haziran 2015 seçimleri.

İşte bu nedenle Erdoğan, inisiyatifi yeniden ele geçirerek karşı devrim sürecini sonuçlandırmak için, ülkede ve bölgede kaos planını devreye soktu.
Kanlı bir plan bu… Bir tür darbe!

Bu planı bozacak olan güç, Haziran direnişinin meydanlarda ve caddelerde oluşturduğu
geniş halk cephesidir.

====================================

Dostlar,

“Keskin Kalem” mahlasıyla yazılan makalelerin Sayın Merdan Yanardağ‘ın kaleminden çıktığı YURTta açıklanmıştı. Sayın Yanardağ, gerçekten de “çok keskin” saptamalarda bulunmakta, köktenci (radikal) çözümler önermekte.

Yazdıklarına büyük ölçüde katılıyoruz..
Şu paragrafı özellikle öne çıkarmak gerekiyor :

“…Erdoğan, inisiyatifi yeniden ele geçirerek karşı devrim sürecini sonuçlandırmak için, ülkede ve bölgede kaos planını devreye soktu. Kanlı bir plan bu… Bir tür darbe!”
Böylesine net ve apaçık yazılmalı.. Bizim de yaptığımız gibi..
Çünkü yalın gerçek bu!
Sevgi ve saygı ile.
1 Ağustos 2015, Yozgat

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir