Levent Gültekin : Ülkemizi mahvettiniz!

Levent Gültekin :
Ülkemizi mahvettiniz!

*****

Aralarında ‘Gerçeği gören namuslular’ da var,  az da olsa… æ

Araya yorumlarını ekleyerek gönderen : Prof. Dr. D. Ali ERCAN, 01.08.2015

*****

Ülkemizi mahvettiniz!

Levent Gültekin
levent gultekin 2
İslamcılar olarak yıllarca geçmiş hükumetlerden yakındık. ‘Ne kadar beceriksiz’  olduklarından şikayet ediyorduk. Türkiye’yi bir ‘uydu ülke’ konumunda tutan politikalardan rahatsızdık. Çoğunluğu gençlerden oluşan nüfusumuzun eğitim ve iş imkanlarının kısıtlı olmasına üzülüyorduk. ‘Türkiye esasında çok büyük bir devlet olabilirdi, ama dış güçler ve yerli piyon yöneticiler bunu engelliyordu.’ 

Böyle düşünüyorduk. Sonra siz iktidara geldiniz sevgili İslamcılar. Sanayide, bilimde, teknolojide, eğitimde, sanatta ve daha birçok alanda ne kadar geri kaldığımıza bakmadan büyük devlet havasına girdiniz. Batılılardan aldığınız borç parayla (Ve de 80 yıllık Cumhuriyetin alın teri birikimlerini, Limanları, Bankaları, Ormanları, Madenleri, Irmakları, Barajları, Özelleştirme adı altında hovardaca satıp savurarak æ) üç hastane, beş hava alanı, bilmem kaç km
yol yapınca büyük devlet olduğumuzu sandınız. Tıpkı, yıllarca eleştirdiğimiz emperyalistler gibi…

‘Eğitim sistemini düzeltememiş, iç barışını sağlayamamış, Dünyaya katkı sunacak tek bir değer üretememiş bir ülke büyük devlet olmaz. Önce bu alanlarda mesafe kat etmek gerek, hayale kapılmayın’ dedik ama dinletemedik. Zihinsel yetersizliğinizden kaynaklanan özgüven patlamasıyla (hırslı, kindar, dindar cahil cesaretiyle æ)  ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ felsefesini bir tarafa bırakıp büyük devlet olmadan, büyük devlet gibi davranmaya başladınız. Daha kendi halkınızın tümüyle konuşabilecek bir dil geliştirmeden Orta doğu halklarına liderlik taslamaya yeltendiniz.
Suriye meselesi patlak verdiğinde akıl almaz bir politika uyguladınız. Tıpkı, yıllarca eleştirdiğimiz emperyalistler gibi, bir ülkenin iç işlerine karışıp rejim değiştirmeye kalkıştınız. ‘Yapmayın’ dedik. ‘Eğer Suriye’nin başına bir iş gelirse Türkiye bu yükün altından kalkamaz’ diye adeta yalvardık. ‘Çatışmanın tarafı olmayalım. İnsani yardım yapalım. Gelenlere kapımızı açalım. Gerekirse arabulucu olalım. Ama ateşe benzin taşımayalım. Barıştan sapmayalım’ dedik ama dinlemediniz.
Sığ ve temelsiz bir hayal ve ihtiras uğruna Suriye’deki felakete ortak oldunuz.
‘Eğer İslamcı militanların Suriye’de toplanmasına destek olursanız, Hatay’ı Antep’i bu insanlara üs yaparsanız burası Pakistan olur dediğimizde bizi ‘Esadcı’ deyip aşağıladınız.
‘Suriye parçalanırsa orada bir Kürt devleti çıkar. Türkiye kendi Kürt sorununu henüz çözmemiş. İç barışını sağlayamamış. Suriye’deki muhtemel bir Kürt devleti oluşumunda sağlıklı bir tutum belirleyecek durumda değil’ dediğimizde ‘Suriye’de devlet olacak kadar Kürt yok’ diyerek bize cahil muamelesi çektiniz. (Suriye’de ~2 milyon Kürt yaşıyor. æ) 
‘Orta doğu’da bir mezhep çatışması var. Her gün yüzlerce insan ölüyor. Alevilerin sorunlarını bir an önce çözün. Çünkü Suriye’deki mezhep savaşından Türkiye de etkilenir’ diye defalarca yazdık. Fakat siz, bırakın Alevilerin sorunlarını çözmeyi, tam da böyle hassas bir dönemde 3. köprüye bu ülkenin Alevi vatandaşlarını incitecek bir isim (Türkiye’de her ~ 250 erkekten birinin adı olan ‘Yavuz’  sıfatı, aslında Osmanlı Padişahı Sultan Selim’in soykırım uyguladığı Türkmenler/Kızılbaşlar tarafından  bu Padişaha verilmiş bir lakaptır….  æ) koydunuz. Tüm bu yazdıklarımız arşivlerde kayıtlı.
Evet uyardık. Allah şahit ki adeta yalvardık. Fakat bize ‘vatan haini’,  ‘satılmış’,
‘Esadcı’, ‘Tayyip Erdoğan düşmanı’ diyerek sesimizin duyulmasının önüne geçtiniz.
Ve bildiğinizi okudunuz.
Şimdi ülkemizin nasıl bir belayla karşı karşıya kaldığını hepimiz görüyoruz.
Evet, Türkiye yerinde sayıyordu. Ama gene de büyüme, gelişme, ilerleme ihtimali vardı. Artık ne yazık ki sizin elinizde yaşam savaşı veren bir ülkeye dönüştü.
Ve sizin politikalarınızın neden olduğu felaketten sonra ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ felsefesinin ne kadar kıymetli olduğunu anladık. Türkiye’yi yoktan var edenlere
burun kıvırırken, Türkiye’yi ölüme götüren insanlar olup çıktınız. 
Bundan daha acı
ne olabilir?
Benzer bir durumu ‘barış süreci’nde de yaşadık. ‘Kürt sorununu çözüyoruz’ diye barış süreci başlattınız. O kadar kurnazca, o kadar hesaplı, o kadar çıkarcı davranıyordunuz ki bunu hepimiz görüyorduk. ‘Kürt sorununu çözmek için yüksek bir demokrasi gerekli. Fakat siz demokratik standartları düşürürken Kürt sorununu çözmeye çalışıyorsunuz
bu böyle olmaz’ dediğimizde bizi ‘Barış karşıtı’ ilan ettiniz. ‘Bölge giderek karışıyor. Bölge dengeleri bu işin çözümünü zorlaştıracak. Bir an önce adım atın’dediğimizde
yine her zamanki gibi bizi ‘takıntılı muhalif’ilan ettiniz. Yaklaşık bir yıl önce bir TV kanalında, ‘Her iki taraf da barış sürecini kendine kazanım elde etmek için kullanıyor.
PKK doğuda birçok ilde insanlardan vergi adı altında haraç almaya başlamış.
Devlet buna, çatışmaya meydan vermeden engel olmalı’ dediğim için beni adeta
linç ettiniz. İki yıl boyunca, her şeye göz yumdunuz. Sürecin istismar edilmesini görmezden geldiniz. Şimdi bunları bahane ederek yeniden silaha sarılıyorsunuz.
Tüm bu itirazlarımızın, uyarılarımızın hepsi arşivlerde duruyor. Suriye’de yaptığınız onlarca hata, barış sürecinde takındığınız hesaplı tutum ve yaptığınız yanlışlar
şimdi ülkemizi büyük bir felaketle karşı karşıya bıraktı. Tek isteğimiz bu ülkede
huzur içinde, ağız tadıyla, dostça, kardeşçe, özgürce, eşit bireyler olarak yaşamaktı.
Ne yazık ki iktidarda kalmak uğruna bu umudumuzu yerle bir ettiniz.
Demokrasimizi geliştirip, iç barışı sağlayıp, barışçı politikalarla ülkemizi bölgenin
bu kanlı olaylarından en az zararla çıkarabilirdiniz. Dahası, bölgemizdeki kanın durması, ateşin sönmesi ve yükselişin başlaması için ‘model ülke’ olmamızı sahiden sağlayabilirdiniz.
Fakat bunu değil, çatışmayı tercih ettiniz.
Benimsediğiniz çatışmacı ve dini hamasete dayalı siyasetle, Türkiye’yi çatışmanın tam da göbeğine oturttunuz. Böylece hem geçmiş birikimlerimizi, emeklerimizi harcadınız,
hem de geleceğimizi kararttınız.
Sadece gözümüz gibi koruduğumuz inancımızı değil, birliğimizi, bütünlüğümüzü sağlayıp bir millet olma hayallerimize büyük darbe vurdunuz. Üstelik ‘Yanlış yaptık bari ülkeyi yakmayalım’ deyip politika değişikliğine de gitmiyorsunuz.
Her şey apaçık ortada. Arşivler orada. Yaptığımız uyarılar, hatta yalvarma derecesine varan çağrılar… hepsi kayıtlı. Barış için, kan dökülmesin diye, ülkemiz batmasın diye haykıranları duymazdan gelip, yanlışta ısrar ettiniz.
Şimdi hepimiz o yanlış politikaların faturasını ödüyoruz.
Kırk katır mı, kırk satır mı tercihi ile baş başa kaldık. Başımıza gelen felakete bakıp, politika değişikliğine gideceğinize suçu ‘dış güçler’e atıyorsunuz.
Ne yaparsanız yapın. Ne söylerseniz söyleyin. Her şey hepimizin gözü önünde oldu, oluyor. Bülent Arınç daha birkaç gün önce ne demişti: “Biz iktidara mecburuz.”
Çatışmayı, savaşı yaygınlaştırarak belki iktidarınızı bir süre daha koruyabilirsiniz.

Fakat, bu ülkenin İslamcılarının iktidarda kalmak için Türkiye’yi bile gözden çıkardıklarını
tarih elbette yazacak. 

Dünyada, iktidarda kalmak için savaşı, çatışmayı, düşman yaratarak var olmayı seçen hiçbir siyasetçi o çatışmadan kendini kurtaramadı. Bunun tek bir örneği yok.
Ülkemiz büyük bir yangın yerine dönmek üzere. Bu saatten sonra
kimin haklı olduğunun bir kıymeti yok. 
Hepimiz acı çekeceğiz.
Hep birlikte batıyoruz ve bu millete büyük bir bedel ödetiyorsunuz.
Bunu siz yapıyorsunuz. Sorumlu sizsiniz. Bu suç sizin. Hâlâ yalan söylüyor ve evlatlarımızı ateşe atıyorsunuz.
http://www.diken.com.tr/ulkemizi-mahvettiniz/=

============================================

Dostlar,
Bu ülkenin Levent Gültekin gibi içtenlikli dindar yurtseverlere gereksinimi var ve bereket yok olmadılar bu topraklardan…Sayın Gültekin’in yazdıklarını paylaşıyor ve kendisine teşekkür ediyoruz.
Böylesine önemli bir yazıyı sitemize gönderen sayın hocamız Prof. Dr. D. Ali Ercan’a da..

Ülkemiz ve bölge için ağır bir güvenlik sorunu durumuna gelen AKP – RTE ikilisine
bir an önce basiret, nedamet ve sağduyu diliyoruz..
Görüp de susan, suça ortak olanlara da!
Sevgi ve saygı ile.
1 Ağustos 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir