MİT TIR’ları Lahey’de

 

MİT TIR’ları Lahey’de

Uluslararası Ceza Mahkemesi,
Türk (AKP) hükümetinin Suriye’ye silah göndererek “savaş suçu” işlediğine
dair ihbarı incelemeye aldı.
Cumhuriyet, 30 Temmuz 2015 (Haber portalı)

Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM),
Suriye’ye silah taşıyan MİT TIR’larına ilişkin suç duyurusunu işleme aldı.
Mayısta (2015) Cumhuriyet’in yayınladığı görüntülerin ardından

Türk hükümetinin “savaş, saldırı ve insanlığa karşı suç” işlediğini
savunan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) konuyu Lahey’e götürmüştü.

Savcılık Ofisi’nden gelen yanıtta,
– Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,
– Başbakan Ahmet Davutoğu,
– MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve
– eski İçişleri Bakanı Efkan Ala

hakkındaki suç duyurusunun incelemeye alındığı belirtildi.

Savcılık başvuruyu UCM’nin yetki ve görevlerini belirleyen Roma Statüsü çerçevesinde değerlendirerek soruşturma açılıp açılmayacağına karar verecek.

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Tacettin Çolak, AKP Erzurum Milletvekili olan Ala’nın “devletin tanımadığı bir mahkemede aleyhine suç uydurmakla” itham ettiği HKP lideri Nurullah Ankut hakkında dava açtığını aktardı. Ankut Reuters’e mülâkatında

“MİT tırlarında silah taşınması sadece Erdoğan yönetiminin değil, ABD, İngiltere ve AB’nin de ortak işledikleri bir savaş suçudur. Biz de konuyu Lahey Savcılığı’na taşıdık ve savaş suçu ihbarında bulunduk. Bu başvurudan olumlu sonuç çıkma olasılığı yüksek.” demişti.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr.
Kerem Altıparmak ise başvurudan olumlu sonuç çıkma ihtimalini düşük buluyor.
Roma Statüsü’ndeki savaş suçu tanımında “başka bir ülkeye silah gönderme” unsurunun yer almadığına dikkat çeken Altıparmak, silahların Suriye’de işlenen savaş suçlarında kullanıldığına dair irade bağı kurulması gerektiğini ifade ediyor.

Dolayısıyla AKP hükümeti güney komşusuna silah göndererek uluslararası hukuku ihlal etmiş olsa bile, savaş suçuişlediğine hükmedilmesi için silahların siviller üzerinde kullanılması yönünde talimat verdiğini belgelemek gerekiyor.

HKP avukatlarından Doğan Erkan ise, UCM’nin hükümeti doğrudan yargılayamasa bile savaş suçu işlediği hükmüne varabileceğini vurguluyor.

=======================================

Dostlar,

AKP hükümeti Suriyeli isyancılara silah göndererek uluslararası hukuku ihlal etmiştir.
Bu silahların Suriye’de işlenen savaş suçlarında kullanıldığına ilişkin irade bağı kurulması gerekliliği aşılamayacak bir sorun olmayabilir. Suriye hükümeti bu bağlamda kanıtlara ulaşabilir ve HKP’ye verebilir. Böylece AKP’nin savaş suçu işlediğine ilişkin uluslararası hukukun (örneğimizde ICC- International Criminal Court, UCM – Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin yargılama yetkisini belirleyen Roma Statüsü!nün) öngördüğü suç ögeleri (unsurları) tamamlanabilir.

MIT_TIRLARI2_SILAH_DOLU_Cumhuriyet_29.5.12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIT_TIRLARI1_SILAH_DOLU_Cumhuriyet_29.5.12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ne yazık ki, Türkiye Roma Statüsü’ne taraf olmamıştır ve dolayısıyla UCM’nin yargı yetkisini tanımamıştır. Bu bakımdan eski İçişleri Bakanı Efgan Ala’nın itirazı yerindedir.

Öte yandan Anayasa md. 38 /son şöyledir :

(Değişik son fıkra: 7/5/2004-5170/5 md.) “Uluslararası Ceza Divanına taraf olmanın gerektirdiği yükümlülükler hariç olmak üzere vatandaş, suç sebebiyle yabancı bir ülkeye verilemez.”

Dolayısıyla Türkiye ileride Roma Statüsü’ne taraf olarak (imza koyarak ve TBMM’de onaylayarak) UCM’nin yargı yetkisini tanıdığında, geriye dönük olarak da bu kapsama giren suçların işleyenlerinin (faillerinin) Hollanda Lahey’deki bu Uluslararası mahkemede yargılanmasına engel çıkarılmaması beklenir. Burada suçun ve cezanın yasallığı evrensel ilkesine aykırı bir durum yoktur, failler açısından kazanılmış bir hak ileri sürülemez. Çünkü söz konusu suçlar halen Türk Ceza Yasasında tanımlıdır, failler iç hukuk kapsamında yargılanabilir. Sorun, adı geçen 4 kişinin (RT Erdoğan, A. Davutoğlu, E. Ala, H, Fidan) yargılanmak üzere UCM’ne verilip verilmeyeceği sorunudur. Bu da Anayasa md. 90 /son uyarınca Roma Statüsü‘ne hükümetçe taraf olunması ve uluslararası andlaşma metninin bir yasa ile TBMM’de uygun bulunmasını gerektirmektedir..

Gün ola harman ola…
Mazlumun ahı aheste aheste çıkarmış..
İlahi adalet er ya da geç yerini bulur.. dileriz.

Sevgi ve saygı ile.
30 Temmuz 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Kaynak :
Çetin, M. Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Türkiye’nin Durumu.
Ankara Barosu Dergisi Yıl:68 Sayı: 2010/3, syf. 335-360.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“MİT TIR’ları Lahey’de” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir