CHP’li GÖK : MHP SİYASETİ İFLAS ETMİŞTİR..

CHP’li Gök: Biz MHP’yi anlayamıyoruz ve tanıyamıyoruz

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Suruç’ta yaşanan ve 32 kişinin ölümü ile sonuçlanan bombalı saldırının ardından terör konusunda verdiği araştırma önergesinin TBMM Genel Kurulu’nda reddedildiğini belirtirken, MHP’nin de AKP gibi ret oyu vermesini anlayamadıklarını söyledi.

Gök, Meclis’te düzenlediği basın toplantısı ile gündemdeki konuları değerlendirdi.
CHP’nin Suruç’ta yaşanan ve 32 kişinin ölümü ile sonuçlanan bombalı saldırının ardından
terör konusunda verdiği araştırma önergesinin TBMM Genel Kurulu’nda reddedildiğini belirterek, MHP’nin AKP gibi red vermesini eleştirdi.

Terör saldırılarının arttığı bir dönemde tüm partilerin Meclis’te birlik ve beraberlik içinde olması geretiğine dikket çeken Levent Gök, önergenin tüm terör örgütlerinin gerçekleştirdiği saldırıları kapsağıdını savundu. Önergenin AKP’li milletvekillerinin yanı sıra MHP’li vekillerin oyları ile reddedildiğini anımsatan Gök, dün iki partinin sergilediği tavrı anlayamadıklarını söyledi.
Gök, şöyle dedi:

“Meclis’teki oylamada dört partiyi ortak bildiriye davet eden iktidar partisinin tutumunun
ne denli ibret verici olduğunu gördük. Halbuki onlar da buna dört elle sarılmalıydı.
Başbakan ortak hareket için bildirge çağrısı yaptı, ancak dün Meclis’te aynı içtenliği göstermedi. Kurulacak komisyon yalnızca bizim partiden oluşmayacaktı. Terör konusunda kurulacak bir araştırma komisyonunu tüm partilere mensup üyelerden oluşacaktı. Kurulacak bu komisyon, ülkede güven ortamının oluşmasına, birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesine katkı sağlayacaktı. Maalesef bu engellenmiştir. İktidar partisi, kendisinin 7 Haziran seçimlerinde biten iradesine karşın seçimlerden sonra ortaya çıkan Meclis tablosunda Meclis’in yeni bir irade koymasını engellemiştir.”

MHP’Yİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Ama asıl kendilerini şaşırtan MHP’nin tavrı olduğunu belirten Gök şöyle dedi:

“MHP’nin niçin ret oyu verdiğinin anlaşılması mümkün değildir. Dün MHP siyaseten iflas etmiştir. Oylama sırasındaki ikircikli, mahçup, çekingen tavırları, oy versinler mi,
vermesinler mi şeklindeki kimsenin anlayamadığı, sonra AKP sıralarından kendilerine
Hadi niye vermiyorsunuz?‘ çıkışı üzerine Grup Başkanvekili’nin lütfen el kaldırması sonrasında, MHP’lilerin kullandıkları oy, tam bir aczin ifadesidir. MHP’nin siyasetinin iflas ettiğinin göstergesidir. MHP’nin bu önergeyi anlamadığı bellidir. Bu önergede PKK terörü de vardır. MHP verdiği ret oyu ile PKK terörünün araştırılmasını engellemiştir.
Dilinden PKK’yı düşürmeyen MHP’nin, PKK terörünün de araştırılmasını içeren önergemize niçin ret oyu verdiğini kamuoyu net bir şekilde bilmek istemektedir. MHP’nin kamuoyuna kendini anlatma mecburiyeti vardır. Biz MHP’yi anlayamıyoruz ve tanıyamıyoruz.”

KOALİSYON ÇALIŞMALARI

Levent Gök, koalisyon çalışmaları ile ilgili bugün kimi gazetelerde, CHP’nin 14 ilkesinin 5’e indiği yönündeki haberleri anımsatarak, CHP’nin 14 ilkesinin  olduğu gibi ortada durduğunu söyledi. Gök,

“CHP’nin, 14 ilkesinin ışığında Türkiye’nin 5 önemli meselesinin acilen çözümlenmesini öneren görüşü yanlış yorumlanmıştır. CHP’nin ışığı altında, bu beş ana şart değerlendirilecektir. 14 ilkemiz durmaktadır.

1. Eğitim
2. Dış politika 
3. Kürt sorunu 
4. Yeni anaya ve
5. Ekonomi

yeni kurulacak bir hükümetin öncelikli koşullarından olup, 14 ilke çerçevesinde biçimlendirilecek ve yürütülecektir.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun MHP ile de koalisyon görüşmelerinin devam ettiği yönünde açıklamasının hatırlatılması ve “Acaba CHP ile bir sorun mu var?” sorusuna Levent Gök,

MHP’nin 7 Haziran seçimlerinden sonra AKP’ye cankurtaran simidi gibi davranışlarına hepimiz tanık oluyoruz. Bu onların kendi bilecekleri bir iştir. CHP’nin görevlendirdiği kurul
AKP ile bir koalisyon olabilir mi, olamaz mı arayışını sürdürüyor. Ama MHP’nin ikircikli tavrı onları her zaman AKP ile yan yana da itebilir.” yanıtını verdi. (ANKA)

Yurt
Gazetesi, http://www.yurtgazetesi.com.tr/politika/chp-li-gok-biz-mhp-yi-anlayamiyoruz-ve-taniyamiyoruz-h93308.html

========================================

Evet dostlar,

Bu konuyu dün de web sitemizde işledik (Yılmaz Özdil’in KANDİL başlıklı yazısını yorumlarken, yazının altında; http://ahmetsaltik.net/2015/07/29/yilmaz-ozdil-kandil/)

“… Az önce (29 Temmuz 2015, saat 18:00), TBMM’deki Genel Görüşme yapılması ve Meclis Araştırması yapılması gündemiyle yapılan olağanüstü toplantı sonlandı. MHP her zamanki “stepneliğini” gene kaypakça yaptı ve Vural’ın ağzından daha önce kurulan bir Komisyona CHP’nin de katılmasını ve sorunun böylece çözülmesini önerdi. CHP ve HDP Meclis Araştırması yönünde oy kullandılar. AKP “hayır” dedi, MHP önce çekimser kaldı, AKP oylarının “yetmeyebileceği” algısı üzerine eller “hayır” için kalktı..

“Yüce Meclis” ülkeyi kan gölüne dönüştüren, iç savaş ve parçalanma – bölünme eşiğine sürükleyen gelişmeler karşısında kendini yadsıyarak, yaklaşık 3 saatlik bir Genel Görüşme ile yetindi ve yakıcı sorunların kökenine inmeyi hedefleyecek bir Meclis Araştırması’nı reddetti. Üstelik seçilmesinin 51. gününde hala kendisini yok sayan AKP – RTE siyasetinin gölgesinde.”

“Çirkin siyaset, AKP – RTE ikilisi ve sadık stepnesi MHP ile HDP ve dağdaki uzantısı PKK can – kan – şehit – gaziler üzerinden siyaset yaparken kimi kurumlarımız bunlara
alet mi olacak? 

Siyaset ufkunda AKP – MHP koalisyonu ya da MHP’nin dışarıdan destekleyeceği
AKP azınlık hükümeti görünüyor toz duman içinde ama gittikçe belirginleşerek..
En azından bir süre..”

*****

20 Temmuz 2015’ten bugüne 10 gün geçti ve 10 günde 51 insanımızı yitirdik!..
“Açılım” saçmalığı ile “analar ağlamasın..” idi değil mi??
Şimdi tüm yurt ağlamıyor mu ve daha da ağlamayacak mı?
Başbakan A. Davutoğlu “bedel ödeneceğini..” buyuruyor..
İnsanımızın can güvenliği sağlanamıyor!
Günlük ortalama 5.. Kayıtlara girdiği kadarıyla böyle..
PKK, IŞİD… tarafından ölenler – öldürülenler bu rakamın dışında..

Ortalık kan gölü ve Yüce Parlamento, bu ürkünç (vahim) sürüklenişin TBMM tarafından
bir araştırma komisyonunca incelenmesine “evet” demedi!? 2-3 saat öylesine “görüştü”!?

Kendini yadsıdı TBMM..

Seçimin 53. gününde TBMM hala atıl ve devre dışı..
Uzatmalı, düşük – emanetçi AKP kabinesi Bay RTE kurgusuyla fiilen iktidarı gasp
ve işgal etmiş durumda..

Bu kanlı – kurgulu kaos ile de yeniden seçimlere sürükleniyor Türkiye!

MHP “milliyetçilik şampiyonu” idi değil mi? Ağzıdan PKK eleştirisi düşmüyordu değil mi? “MHP’nin ipleri Atlantik ötesinde ve Bahçeli atanmış Müdür..” diye sürekli
yazan – söyleyen sayın yazar Sebahattin Önkibar haksız mı??

İçtenlikli – yurtsever MHP’liler… Bu size ve ülkemize reva mı??
Bu kaçıncı “kıyağı” MHP’nin AKP’ye..
İlki Abdullah Gül’ün CB seçimesinde idi..
Gereği size düşmüyor mu??

Sevgi ve saygı ile.
30 Temmuz 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir