Türk F-16’ları IŞİD hedeflerini bombaladı: 35 ölü

Türk F-16’ları IŞİD hedeflerini bombaladı: 35 ölü

Kilis’in merkeze bağlı Seve Köyü karşısında bulunan Bab Bölgesi’ndeki bombardımanda IŞİD’in iki karargahı ile bir toplanma merkezi vuruldu. Sabaha karşı toplanma merkezine gelen IŞİD militanlarından 35’inin bombardımanda öldüğü bilgisi alındı.

Suriye sınırındaki hudut karakoluna dün IŞİD militanlarının ateş açıp astsubay Yalçın Nane’yi şehit etmesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri misliyle karşılık verdi. Savaş uçaklarının Bab Bölgesi’nde IŞİD’a yönelik bombardımanında iki karargah ile bir toplanma merkezi vuruldu, en az 35 IŞİD militanı öldü. Mehmetçik, Karkamış’ın karşısındaki Cerablus’taki IŞİD hedeflerini de vurdu.

Sınırdaki Oğuzeli Alayı’na bağlı Dağ Hudut Karakolu’na dün saat 13.30 sıralarında IŞİD militanlarının ateş açması sonucu astsubay Yalçın Nane şehit oldu, 2 uzman çavuş da yaralandı. Hemen ardından karşılık veren Mehmetçik, ateş açan IŞİD militanlarından birini silahıyla birlikte ölü gele geçirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri angajman kuralları gereği karşılık vererek tank atışlarıyla IŞİD mevzileri vuruldu.

Sınırdan aralıklar silah sesleri gelirken, Türk Hava Kuvvetleri gece yarısından sonra IŞİD’in kontrolü altındaki Bab Bölgesi’ne operasyon düzenledi. Diyarbakır 8’inci Ana Üs Komutanlığı’ndan saat 03.12’de havalanan 3 F- 16 savaş uçağı, saat 03.40’dan saat 03.53’e kadar, istihbarat çalışmaları ve İHA’lar tarafından önceden belirlenen IŞİD hedeflerini güdümlü bombalarla vurdu. Operasyona katılan uçaklar saat 04.24’te üslerine döndü.

35 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜ

Kilis’in merkeze bağlı Seve Köyü karşısında bulunan Bab Bölgesi’ndeki bombardımanda IŞİD’in iki karargahı ile bir toplanma merkezi vuruldu. Sabaha karşı toplanma merkezine gelen IŞİD militanlarından 35’inin bombardımanda öldüğü bilgisi alındı.

CERABLUS’TAKİ HEDEFLER DE VURULDU

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dün gece IŞİD’e karşı operasyonunda, Gaziantep’in Karkamış İlçesi karşısında bulunan IŞİD kontrolündeki Cerablus’taki hedefler de saat 23.30’dan itibaren tank ve obüslerle ateş altına alındı. Cerablus’a yönelik bu operasyonda da bir çok IŞİD hedefi vuruldu.

Sınır hattında sessizlik – VİDEO

CARABLUS’TA SESSİZLİK

Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nin karşısında bulunan Suriye’nin Carablus kentinin denetimini elinde bulunduran IŞİD’e ait bazı hedefler sabah erken saatlerde obüsler ile vuruldu. Akçakale’nin Kale mevkisinde konuşlu sınır birliğinden obüslerle IŞİD kontrolündeki hedeflere 20 civarında atış yapıldığı bildirildi.

İlçede kısa süreli tedirginliğe yol açan bu gelişmenin ardından gün içerisinde sınır hattında ise sessizliğin hakim olduğu görüldü. Kontrolünü IŞİD militanlarının sağladığı Carablus’taki sokaklar ile sınır hattında da kimsenin bulunmaması dikkat çekti.

Türkiye tarafından güvenlik önlemlerinin üst düzeyde tutulduğu bölgede askerler, gelişmeleri anlık olarak takip etmeyi sürdürüyor.

Başbakanlık’dan hava operasyonu açıklaması

“TÜRKİYE, SURİYE SINIRINA GİRMEDEN VURDU”

CNN Türk Ankara temsilcisi Hande Fırat, IŞİD’e düzenlenen hava saldırısında Türk F-16’ların Suriye sınırına girmediğini, bombardımanı Türkiye sınırından yaptığını söyledi. Operasyon kararının dün yapılan Güvenlik Zirvesi’nde alındığı öğrenildi.

2 KARARGAH 1 TOPLANMA MERKEZİ VURULDU 

Operasyonda IŞİD’e bağlı 2 karargah ve 1 toplama merkezi vuruldu.

[Haber görseli]

Dün Kilis’te, Suriyeli Türkmenlerin yaşadığı bölgeden ateş açılması sonucu bir astsubay şehit oldu, 2 uzman çavuş yaralandı. Çatışmada 1 IŞİD militanı da ölürken, bölgede çatışmalar geç saatlere kadar devam etti.

(VİDEO) İşte o anlar… Mehmetçik IŞİD’i böyle vurdu

İşte IŞİD’in Kilis’te saldırdığı sınır karakolu

SINIRDAN FOTOĞRAFLAR

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mensup askerlere, yaklaşık 1,5 yıldır IŞİD’in elinde bulunan Türkmenlerin yaşadığı Ayeşe köyünden dün saat 13.30 sıralarında ateş açıldı. Açılan ateşle bir astsubay şehit oldu, iki asker yaralandı. Türkiye, saldırıya tanklardan açılan ateşle yanıt verdi. Bir IŞİD militanı çatışmada öldü. Bölgeye çok sayıda özel harekat timi, çok sayıda asker, tanklar sevk edildi. Gaziantep 5.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan çatışmanın devam ettiği bölgeye gitti. Bölgede çatışmalar geç saatlere kadar devam etti.

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, yaptığı açıklamada, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığına bağlı Dağ Hudut Karakoluna, Suriye tarafından ateş açıldığını belirtti. Güvenlik güçlerinin, terör örgütü IŞİD’in kontrolündeki bölgeden açılan ateşe anında karşılık verdiğini vurgulayan Tapsız, “İlk ateş maalesef bir astsubayımız şehit oldu, 2 uzman çavuşumuz ise yaralandı. Ellerinden yaralanan askerlerimiz 112 Acil Servis ekiplerince Kilis Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Sağlık durumları iyi” dedi.

Şehit astsubayın Yalçın Nane, yaralı askerlerin isimlerinin ise Fatih Kurt ve Necef Çakmaktepe olduğu öğrenildi. Bu arada güvenlik güçleri, olay sonrası sınırın karşısındaki hedefleri ateş altına aldı. Bu sırada bir IŞİD militanının öldüğü belirtildi. Çatışmanın devam ettiği bölgeye, Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğg. Cemalattin Doğan da gitti.

[Haber görseli]

İçeri girildi iddiası

Suriyeli Türkmen kaynakları tarafından, Kilis Elbeyli Köyü’nün karşısında IŞİD ile çıkan çatışmanın ardından Türk birliklerinin 1 kilometre sınırın içine girdiği, top atışları ile de IŞİD mevzilerinin vurulduğu iddia edildi. Kilis’te, Suriye tarafında terör örgütü IŞİD teröristlerinin mevzilendiği yerden Mehmetçiğe açılan ateş sonucu 1 astsubayın şehit olması 2 uzman çavuşun da yaralanmasının ardından Diyarbakır’da çok sayıda F16 savaş uçağı sınıra doğru hareket etti.

Kilis Valiliği’nden önceki gün yapılan açıklamada da son günlerde Suriye sınırında meydana gelen gelişmeler ve çatışmalar nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla beş gün süreyle bazı bölgelerin özel güvenlik bölgesi ilan edildiği belirtilmişti. Sınırdaki gelişmeler nedeniyle Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı bordo berelilerden oluşan birlikler de önceki gün Kilis’e gelmişti. (Cumhuriyet haber kapısı, 24.7.15)

=====================================================Dostlar,

Erdoğan’ın ayakları yere ermiş görünüyor ?!?

En azından şimdilik, yangını denetim altına alan dek.. Belki söndürmeden gene değişecek..

Huylu huyundan, kilitlendiği – atandığı misyondan vazgeçebilir mi??

Bunca ağır bedelden sonra???

Bir Pirus utkusu mu (zaferi mi) desek? Gerçi ortada somut bir zafer yok ama..

Ya da Kasım’da yinelenmesi düşünülen / dayatılan  seçim öncesi yaygın toplum katmanlarının desteğini almak.. Birkaç puana gereksinimi var.. Buradan bir rüzgar yakalar ve yelkenlerini doldurursa AKP 276’yı aşabilir.. Kritik hedef şimdilik budur..
Anayasa değiştirme, Başkanlık.. sonraki zamanlara ertelenebilir nasılsa..

Çoook dikkatli olmak gerekir..
Can çıkmayınca huy çıkmazmış…

Sevgi ve saygı ile.
24 Temmuz 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir