SURUÇ Bombasının 5 hedefi

 

22 Temmuz 2015, AYDINLIK

Bombanın 5 hedefi
AYDINLIK Haber Merkezi, 22.07.2015

Suruç’taki bombalı saldırının arkasından bir yandan medyadaki koro, bir yandan da siyasal partilerdeki bağlantılar harekete geçirildi. Saldırının ardından yürütülen kampanya bombanın
5 hedefi olduğunu gösteriyor.
1. BÖLÜNME CEPHESİ
Saldırının arkasından teröre karşı işbirliği görüntüsü altında toplumun bütün kesimleri bölünme cephesinde biraraya getirilmek isteniyor. Saldırının ardından medyada boy gösteren “Kobaniciler”in propagandasının hedefi, “Barış cephesi kuralım, terörü lanetleyelim” kampanyasıyla herkesi Suriye’de PYD’nin Türkiye’de PKK’nın yanında saf tutturmak.
HDP bu amaçla hızla harekete geçti. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM’yi üç temel gündemle olağanüstü toplanmaya çağırdı. Demirtaş, yeter sayıya ulaşılması halinde açılacak Meclis’in hangi konuları görüşmesi gerektiğini ise şöyle aktardı:
“Birincisi, çözüm süreci. Çözüm süreci eğer parlamentonun dahiliyle, alacağı kararla bir selamete kavuşursa barışı sağlamamız daha da kolaylaşacak. İkincisi, Türkiye’nin Rojava bölgesiyle ilişkileri… Ne olacak? Bütün bunları Parlamentonun netleştirilmesi gerek.
Üçüncüsü, dış politika ve IŞİD tehdidi de üçüncü gündem maddemiz olmalı.”

2. AKP-CHP KOALİSYONU
ABD’nin daha seçimler öncesinden propagandasına giriştiği, HDP destekli AKP-CHP koalisyonunun kurulması dayatılıyor. Bu koalisyonun bir numaralı gündemi “açılımı devam ettirmek”. HDP bu gündemin asli takipçisi olarak bu koalisyonu desteklediğini birçok kez açıkladı. TÜSİAD, hemen devreye girdi, “Huzur, barış, için bir an önce koalisyon kurulsun” açıklaması yaptı. TÜSİAD daha önce de AKP-CHP koalisyonunu desteklediğini açıklamıştı.

3. PKK’YI MASUM GÖSTERME, YASALLAŞTIRMA
Suruç saldırısının güncel politik düzlemdeki en önemli hedefi, PKK/PYD terör örgütünü masum göstermek! Obama’nın “IŞİD’e karşı aslanlar gibi savaşan kahramanlar” payesi verdiği, “güvenilir müttefik” ilan ettiği PKK/PYD’yi yasallaştırmak, böylelikle hem Türkiye’de hem de Suriye’de aynı çizgide buluşturmak amaçlanıyor.

Saldırının hemen ardından, büyük kentlerde ve doğu-güneydoğuda bombalı saldırıyı kınama gündemiyle yaygın eylemler düzenleniyor. “IŞİD terörünü protesto” gündemiyle toplananlar, eylemleri örgütleyenlerce “PKK seviciliği” noktasına sürükleniyor.
Daha geniş çaplı eylemler ise yolda. Selahattin Demirtaş, hafta sonu İstanbul’da IŞİD’e karşı bir yürüyüş yapılacağını açıkladı. Demirtaş, “Bu yürüyüşe de IŞİD barbarlığına karşı, uluslararası yürüyüşe vicdanı olan herkesi davet ediyoruz. Barış bayraklarıyla İstanbul’da görkemli bir yürüyüşe davet ediyoruz” dedi. Terör örgütü PKK, terörü lanetleyecek(!) Amerikalıların Irak’ta izlediği politikanın bir benzeri devreye sokulmaya çalışılıyor.

4. TÜRKİYE’Yİ ‘ABD KOALİSYONU’NA KATMA

Türkiye’deki, PYD’nin Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye ilçesi Tel Abyad’ı ele geçirmesinin ardından güçlenen, PYD eliyle inşa edilen “ABD koridoru”nu önleme kararlılığını bozmak amaçlanıyor.
IŞİD’in terör eylemlerinin arkasının geleceği tehdidinin yanısıra, PKK’nın artan eylemleriyle Türkiye, Suriye’deki ABD koalisyonunun tam güdümüne sokulmak isteniyor. Aynı zamanda devlet içinde Türkiye’yi ABD’nin dümen suyuna sokmaya çalışan güçlerin eli kuvvetlendiriliyor. Türkiye, geçen günlerde resmen açıklanan İncirlik mutabakatının genişletilmesi ve yeni dayatmaların kabulüne zorlanıyor.

5. İÇ SAVAŞ TEZGAHI 
IŞİD’in Türkiye’deki terör eylemlerinin devam edeceği propagandasına paralel olarak PKK da eylemlerini artırıyor. PKK yöneticileri, “ABD koridoruna müdahale” hazırlıklarına karşı, silahlı eylemleri yoğunlaştırmıştı. Suruç bombasının ardından ise bu kez doğrudan silahlanma çağrısı yaptılar. Nitekim Suruç bombalamasını protesto görüntüsüyle İstanbul’da  kalaşnikoflarla  sokağa çıktılar.

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Kendi güvenliğimizi almalıyız” derken KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık şunları söyledi: “Halklar, kültürler, inançlar, demokratik, sosyalist güçler bu katliamlara karşı durmak için kendi savunma sistemlerini geliştirmelidirler. Bu katliamcı güçlere karşı durarak, hesap sormalılar.
Artık bu hükümetten, bu devletten kendilerini korumalarını istememelidirler. Yaşanan olaylar ve ortaya çıkan gerçeklik halkımızın gecikmeden her alanda örgütlenmelerini tamamlayıp öz yönetimlerini kurma temelinde öz savunmalarını gerçekleştirmelerini zorunlu hale getirmiştir.”

==================================

Dostlar,

Suruç bombası ve kırımını (katliamını) yukarıda belirtilen beklentilerini boşa çıkarmalıyız..

Sevgi ve saygı ile.
23 Temmuz 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir