ANKARA’da GÖKÇEK’in OTOPARK MAFYASININ CİNAYETİ!


ANKARA’da GÖKÇEK’in
OTOPARK MAFYASININ CİNAYETİ!

Gökçek’in otoparkçısı esnafa ateş açtı: 1 ölü !
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin otopark görevlileri ile esnaflar arasında çıkan kavgada, silahlar patladı. Bir esnafın yaşamını yitirdiği kavgada, silahı sıkan otopark görevlisi, çevredeki öbür esnaflar tarafından linç edilmek istendi.

Çevik Kuvvet Polisleri olaya müdahale etmekte geç kaldı, ambulans ile hastaneye götürülen kalbinden ve göğsünden vurulan 17 yaşındaki genç esnaf, yaşamını yitirdi. Silahlı kavga, öğle sıralarında işyerlerinin yoğun olarak bulunduğu Ulus Rüzgarlı Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre, dükkan önüne araç park etme nedeniyle esnafa gelen bir müşteri ile otopark işletmecisi tartışmaya başladı. Bir kova boya alıp çıkacağını söyleyen müşteriden otopark ücreti talep eden otopark görevlisi, ücret vermeyen müşteriye saldırdı. Bunun üzerin Ulus esnafı olayı protesto etmek için sokağa döküldü. ‘Rüzgarlı’da mafya istemiyoruz’ sloganları atan esnaf yolu trafiğe kapattı. Çevik Kuvvet polislerinin olay yerine gelmesiyle yol tekrar trafiğe açıldı.

Sonrasında esnaflar ‘esnaf uyuma’ sloganlarıyla Rüzgarlı sokaklarındaki ‘otopark tabelalarını’ kırdı. Eylemine devam eden çok sayıda esnaf, kepenk kapattı. Eylem sırasında bir otopark işletmecisi, esnafın üzerine yürüyerek havaya 7 el ateş etti. Otopark işletmecisinin silahından çıkan kuruşunlar 17 yaşındaki Mehmet Karagöz’e isabet etti. Kalbinden ve göğsünden vurulan Karagöz, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ağır yaralanan Karagöz, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Silah sıkan otopark işletmecisi esnaf tarafından linç edilmek istendi. İşletmeciyi aralarına alan esnafı polis kurtardı. Polis, otopark işletmecisini ifadesini almak üzere karakola götürdü. Olay yerine TOMA’larla gelen polis, öfkeli esnafı biber gazı ile dağıtmaya çalıştı.

Kepenk kapatan esnaflar Gökçek’i istifaya çağırdı

Ankara’da işyerlerinin yoğun bulunduğu Ulus Rüzgarlı Sokak’ta bir kişinin vurularak yaşamını yitirdiği otoparkçı ve esnaf kavgası sonrası esnaflar kepenk kapattı, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i istifaya çağırdı. Olayda esnaflar, silahla saldıran otopark görevlisini linç etmek istedi. Esnafın ücretli otopark uygulamasına tepki gösterdiği bölgedeki bir otoparkçı, eylemcilere kızarak belinden çıkardığı silahla etrafa ateş açtı. 17 yaşındaki bir genç, göğsü ve kalbine isabet eden kurşunlarla yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan silahlı otopark görevlisinin, Rüzgarlı Sokak’taki bir pavyon sahibinin oğlu olduğu öğrenildi. Büyükşehir Belediyesi’nin, işyerlerinin bulunduğu sokakta ücretli otopark işletmeciliği yapmasına tepki gösteren esnaflar, işyerlerinin kepenklerini indirip bir araya toplandı. Rüzgarlı Sokak üzerindeki ‘ücretli otopark tabelalarını’ kıran kalabalık, otopark görevlisine ait kulübeyi de devirip, tekmeleyerek yol ortasında uzun süre sürükledi. Yürürken ‘Melih istifa’ sloganı atıp, yuhalayan kalabalık, kepenklerini indirmeyen işyerlerine de tepki gösterdi. Bölgedeki gerilim devam ediyor.

Yurt Gazetesi; http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/gokcekin-otoparkcisi-esnafa-ates-acti-1-olu-h92122.html, 9.7.2015

=====================================

Dostlar,

Ankara’nın trafiği katlanılmaz ve sürdürülemez bir tıkanıklığa dayandı.
Beş milyona yaklaşan duragan (statik) nüfus ve yarım milyona yaklaşan günlük devingen (dinamik) nüfus, üstüne merkezi devletin kurumlarının ve çalışanlarının çok sayıda motorlu aracı ile muazzam bir kalabalığa sahne bir kent.. 1 milyonu aşkın motorlu araç.. Her 4-5 kişiden 1’ine 1 motorlu araç düşüyor.. Kent havası ısınıyor ve kirleniyor. (Türkiye’deki toplam 20 milyon motorlu aracın 1,5 milyona yakını Ankara’da..)

Melih bey inanılmaz bir rekorla 5. kez belediye başkanı ve neredeyse 22 yıldır yerel yönetim başkanı. Murat Karayalçın’ın gerçekten ufuklu çevre yolu dışında anlamlı bir altyapı yatırımı göremiyoruz Melih bey eliyle gerçekleştirilen. Çayyolu metrosunu bile yıllarca bitiremedi ve sonunda fiyaskoyu Ulaştırma Bakanlığı gidermeye çabaladı.

Başbakan Yard. B. Arınç, kendi partisinin ardışık belediye başkanı Gökçek için

“Gökçek Ankara’yı parsel parsel sattı.”

ifadesini kullandı. Son dönemlerde ana caddeler de dahil, kentin hemen tüm sokak ve caddeleri otopark mafyasına devredildi. Bölünmüş ana caddelerde (ne yazık ki “arter” deniyor!?) sağdaki şerit kesin olarak paralı otopark şeridi! Orta şeride de 4’lü ışıklarını (flaşör diyorlar!?) yakan “mutlak (!) hak sahipleri” geçici park edince, trafik tek şeritten “akıyor”!? Başkentin tepe yöneticileri bu acıklı tabloyu görmüyor mu? Bir cankurtaran, itfaiye.. kseinkes çok ama çok zor yol bulabiliyor. Acil olaya erişmede ortalama sürenin çok uzadığından eminiz. Ancak devletin tepe yöneticilerinin yolunu polis önceden açtığı için acı gerçekleri göremiyorlar. Bu yollar yurttaşa kapatılıyor, bekletiliyor ve mutlak bir geçiş üstünlüğü ile boşaltılmış yollarda muazzam koruma konvoyları ile, halkın sırtından, anlaşılmaz can korkusu (!?!) ile ve gerçek ederlerinden çooook pahalıya gelerek “Böyyüklerimiz” köşkten köşke, saraydan saraya seyr-ü safa ediyorlar. (Yunan Maliye bakanı motorsikletiyle eşiyle birlikte işten ayrıldı önceki gece..)

Işıkların süreleri kavşaktaki yoğunlukla uyumlu değil, güncellenmesi gerek. Örn. İçcebeci’den Kutlugün Sokak’tan Cemal Gürsel  bulvarına bağlanan kavşak.. Yeşil ışık 10 saniye ancak yanıyor, taa camiye dek birkaçyüz metre araç kuyruğu oluşuyor, birkaç kez kırmızı ışıkta bekleyerek ancak ana caddeye katılabiliyorlar.. Işıklandırma verileri değişiyor,, sık sık güncellenmeli.

Mutlaka toplu taşıma kapasitesinin artırılması gerek.
Başta metro, sonra körüklü belediye otobüsleri, son seçenek halk otobüsleri ve zorunlu ise dolmuşlar…

Yeni yollar.. Belediye arsaları üzerinde mutlaka belediye otoparkları..
Rant sevdasını frenleyip, bu alanların üstünü yeşil alan, altını da çok katlı otopark olarak düzenlemek ve kent trafiğini rahatlatmak.. Büyükşehirin yapmadığı yerde ilçe belediyelerinin
bu otoparkları yapması.. Sıhhiye’deki Çankaya Belediyesi otoparkı bir örnek.. Keşke belediye binasının altında olduğu gibi yeraltında olsa.. Gazi Üniversitesi yerleşkesi içindeki çok katlı binanın arada birkaç katı otopark!

Bisiklet yolları... Toplu taşımada hız ve nitelik iyileşmesi ile halkın güven ve beğenisini kazanması ve kişisel araçları kullanmadan caydırma..

İl Trafik Komisyonu yoğun saatlerde kenti dolaşmalı, havadan helkopter ile izlemeli ve
bir dizi yapıcı kararlar almalıdır.

Başkent trafiği ve park sorunu, –başkaca herhangi sıradan bir sorun gibi
İ. Melih Gökçek’e bırakılamayacak denli önemli bir sorundur.

Bakınız, otopark mafyası güpegündüz kentin ortasında silah çekerek
sözde havaya 7 el ateş etmekte ve 17 yaşındaki bir masum genci öldürmektedir.

Gerilim doruktadır ve her gün benzeri çok sayıda olay yaşandığı, yaşanaağı kesindir.

Bu cinayetin asıl neden olanı (asli faili) Gökçek, hatalı rant politikaları ve bu politikaları engellemeyen – destekleyen – görmezden gelen herkestir.

Ankara Valiliği olaya derhal el koymalı ve Mülki Yönetim olmanın gereklerini, yerel yönetim üzerinde zorunlu duruma gelen vesayet yetkisini kullanmalıdır. Bu makam halen 1. derecede sorumlu olduğu gibi, gerekeni yapmaması durumunda hem acı olaylar hem de sorumluluğu ağırlaşacaktır.

İçişleri Bakanlığı’nın  olaya el koyması ve Belediye Başkanı hakkında yasal işlem yapması gerekir. Ortada bir cinayet vardır; Devletin 1 numaralı görevi yırttaşının can güvenliğidir!

Danıştay’ın sokaklarda paralı park uygulamasını hukuka aykırı bularak iptal etmesine karşın, Gökçek hukuk tanımaz biçimde bu uygulamasını sürdürmektedir.

Kentin her yeri park değnekçilerinin terörüne teslim edilmiştir.

Batı’daki örneklerinde ise, uygun yerlerde, izin verilen park süresine göre ücretlendirmenin Parkmetre adlı araçlara bırakıldığı..

Arada ihale yok, ihale rantı yok, mafya yok..

Uygarca ve akılcılıkla yerleştirilen Parkmetreler var..
Gökçek’e yabancı olan, O’nu iten… bu 2 sözcük değilse ne, ne??

Ve merkezi yönetim neden seyirci??

“Ankara’yı parsel parsel satan adam” hakkında neden yasal işlem yapıl(a)mıyor??

Savcılık neden Arınç’ın çok ağır suçlamasını ihbar sayıp yasal işlem başlat(a)mıyor?
Gökçek neden Arınç’ı çok ağır suçlamasını kanıtlamaya davet edip hakaret davası aç(a)mıyor?

Ve de sevgili halkımız tüm bunları nasıl okuyor??
Tayyip beyin muradı olur da seçimler yenilenirse gene 5 oydan 2’si AKP’ye akacak mı??

Sevgi ve saygı ile.
09 Temmuz 2015, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
profsaltik@gmail.com

Yazının pdf biçimi : GOKCEK’in_OTOPARK_MAFYASININ_CINAYETI

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“ANKARA’da GÖKÇEK’in OTOPARK MAFYASININ CİNAYETİ!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir