KOALİSYON BİLMECESİ : CHP-AKP Koalisyonu Üzerine

KOALİSYON BİLMECESİ


Değerli arkadaşlar
,
 

ADD Bilim Kurulu Üyesi Sayın Onur Öymen* CHP-MHP Koalisyon olasılığı üzerine kaygılarını dile getiren makalesini paylaşmış.Sayın Öymen’in düşüncelerine katılıyorum; ancak böyle bir olasılığı, yani birbirlerineen az iki boyutta ideolojik karşıt konumdaki AKP – CHP Koalisyon olasılığını ben çok düşük görüyorum.
(Aynı karşıtlık MHP-HDP için de söylenebilir)
Her şeyden önce ters kutupların birleşimi gibi, mantıken
“eşyanın doğasına aykırı” bir durum. (Akıl ve mantık kurallarının pek işlemediği Ülkemizde  ‘olmaz olmaz deme…’ özdeyişini de unutmamak gerekir
bu arada)
 
 
Aşağıdaki grafikte, Partilerin aldıkları oy ağırlıkları oranında kurulacak birliktelik gücü gösteriliyor. Ben bu konumlamaya göre 3 muhalefet Partisinin birlikte hükümet kurmak olasılığını (5/14) %36 olarak görmüştüm. (yani %50’nin altında!)
 
 Koalisyon_olasiligi_25.6.15

Çok arzulanan Muhalefet işbirliği, MHP-CHP-HDP koalisyonu mümkün olmadığına göre, kurulacak bir ikili-koalisyonda AKP mutlaka yer alacaktır. Sonuçta (eğer yeni bir seçime gitmeden Hükumet kurulursa!) bu CHP dışında, 4/9 (%44) olasılıkla AKP-HDP veya 5/9 (%56) olasılıkla AKP-MHP Hükümeti olacaktır.

AKP, ya ‘Açılım’ programını bir süreliğine askıya alacak ve iktidarda kalmak için MHP ile ortaklık yapacaktır ya da (AB/ABD’nin telkinleriyle)
Açılıma öncelik vererek HDP ile ortaklık yoluna gidecektir.
 
CHP en azından 2017’ye dek yine muhalefete devam edecektir.
Umarız ki, bu arada Seçim yasası değiştirilir (İllere +1 kontenjan Kuralı, d’Hondt yöntemi kaldırılır, Baraj %5’e düşürülür..).  
 
Yine dileğimiz odur ki; toplamda % 0,5 oy alan 3 küçük Parti,
Atatürk ilkelerini savunduğunu söyleyen Vatan Partisi, Ana Vatan Partisi ve DSP CHP’ne dahil olurlar; eleştirdikleri konularda reformlar yaparak daha güçlü bir biçimde seçime girerler. 
2017’de CHP %30,  HDP de %15 düzeyine gelebilir.
Sevgilerimle. æ
26.6.2015
Prof. Dr. D. Ali ERCAN
***
 
CHP-AKP Koalisyonu Üzerine
Onur Öymen7 Haziran 2015 seçimlerinde halkımız AKP’nin dışarıda kalacağı bir koalisyon kurulması veya HDP’nin dışarıdan destekleyeceği bir CHP-MHP Hükümetinin oluşturulması için fırsat vermişti.
Son günlerde yapılan kimi açıklamalar bu olasılıklara kapıyı kapatmışa benziyor. Muhalefet liderleri yüz yüze konuşma yoluna bile gitmeden, medya aracılığıyla AKP’siz bir hükümet seçeneğinin yolunun tıkanması kuşkusuz AKP’nin mutlaka hükümetin içinde olmasını savunan iç ve dış çevreleri sevindirmiştir. 
AKP dışında bir koalisyon kurmak için çeşitli öneriler sunan CHP’nin, bu yolun tıkanmasından sonra şimdi AKP’yle koalisyona mümkün, hatta tercih edilebilir bir seçenek gibi bakmaya başladığı izlenimi alınıyor.Uzun yıllardan beri iktidarın ortağı olamayan bir partinin içinde
çeşitli düşünce ve beklentilerle hükümete katılmayı benimseyenlerin bulunması anlaşılabilir. Ancak, “Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak” gibi gerekçeler ileri sürerek
böyle bir seçeneğe yönelmeyi düşünenler varsa onların anımsamalarında yarar olabilecek kimi ögeler şunlardır:
1- AKP’li hükümet oluşturulması kaçınılmazsa böyle bir koalisyonun CHP’siz de oluşturulması mümkündür. 
2- AKP’yle bir koalisyonun CHP’ye ne kazandıracağı ve hangi çevreleri sevindireceği,
ne kaybettireceği ve CHP’ye gönül veren kesimleri nasıl hüsrana uğratacağı iyi hesap edilmelidir.

3- İki büyük partinin bir büyük koalisyon kurmalarının dünyada örnekleri vardır.
Almanya’da Hıristiyan Demokrat ve Sosyal Demokrat Partiler böyle koalisyonlar kurmuşlardır. Ancak unutulmaması gereken husus, Atatürk’ün öncülüğünde CHP’nin büyük devrimler yaparak çağdaş, laik ve demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu olma özelliği taşıdığı, AKP’nin ise bu devrimlerin birçoğunu benimsemeyen ve Osmanlı döneminin özlemini çektiğini sık sık dile getiren bir parti olduğudur.

Demokratik ülkelerde, rejime ilişkin olarak aralarında köklü görüş ayrılıkları olan partilerin koalisyon yaptıkların örneği pek yoktur. Türkiye’de bu konuda yaşanan kimi denemeler laik cumhuriyeti güçlendirecek sonuçlar vermemiştir.

4- Birçok açıdan güç ve zahmeti olacağının bilinmesine karşın bir erken seçimin bile AKP-CHP koalisyonundan daha sakıncalı olup olmayacağı da iyi değerlendirilmelidir.

Bütün bu gerçekler ortadayken CHP’yi AKP’yle bir koalisyona sürüklemeye 

çalışanlar tarih karşısında taşıyacakları sorumluluğun bilinciyle hareket etmelidirler.

Saygılar, sevgiler.
26.6.20115

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“KOALİSYON BİLMECESİ : CHP-AKP Koalisyonu Üzerine” için bir yorum

 1. GDO’LU ORGANİZMA OLUR DA GDO’LU TOPLUM VE SİYASET OLMAZ MI
  GDO’LU ORGANİZMALAR VE TARIM
  Bir canlının gen diziliminin değiştirilmesi ya da ona kendi doğasında bulunmayan bambaşka bir karakter kazandırılması yoluyla elde edilen canlı organizmalara “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar”,kısaca GDO adı veriliyor. Bir canlıdan diğerine gen aktarımı, bir çeşit kesme, yapıştırma ve çoğaltma işlemi olup, genetik mühendisleri tarafından uygulanmaktadır. Aktarılacak gen önce bulunduğu canlının DNA sından kesilerek çıkarılıyor. Sonra vektör adı verilen taşıyıcı virüs ile bu gen DNA molekülüne yapıştırılıyor.
  GDO’LU TOPLUMLAR VE SİYASET!!!
  TIPKI BİTKİLERE UYGULANDIĞI GİBİ;
  BİR TOPLUMUN GEN DİZİLİMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ YANİ BİNLERCE YILLIK KÜLTÜRÜNÜN, KENDİNE ÖZGÜ YAŞAM BİÇİMİ VE YÖNETİM GELENEĞİNİN KENDİ DOĞASINDA OLMAYAN BAMBAŞKA BİR KARAKTER KAZANDIRILMASIYLA OLUŞTURULAN TOPLUMLARA”GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ TOPLUMLAR “, KISACA GDO’LU TOPLUM ADI VERİLİYOR!
  ASLINDA KENDİSİ DE GDO’LU DİNİ İMANI PARA OLAN ÜLKELERDEN, GENETİĞİ ÖZGÜN ÜLKELERE AKTARILACAK PROJE VE OYUNLAR BİR ÇEŞİT KESME, YOK ETME VE YAPIŞTIRIP ÇOĞALTMA İŞLEMİ OLUP, SİYASET MÜHENDİSLERİ TARAFINDAN GİZLİ LABORATUVARLARDA TASARLANIR, KOLAY YUTULACAK HAP YA DA SERUM HALİNE GETİRİLİR. SONRA VEKTÖR ADI VERİLEN TAŞIYICI VİRÜS YANİ YANDAŞ VE SATILMIŞ MEDYA, İŞBİRLİKÇİ PİYONLAR, SÖZDE AYDIN, SÖZDE DİNDAR, SÖZDE SİYASETÇİLER VE DE AYRILIKÇILAR TARAFINDAN 24 SAAT TOPLUMUN, ÜLKELERİN CAN DAMARLARINA ZERK EDİLİR.
  BİZİM GİBİ GELİŞMEKTE OLAN YA DA GERİ KALMIŞ ÜLKELERE BAKTIĞIMIZDA BU YÖNTEMLERİN NE KADAR BAŞARIYLA UYGULANDIĞI AŞİKARDIR.
  SON DÖNEMLERDE TÜRKİYE’NİN BOZ BULANIK DURUMUNA BAKIP “BİZ BU HALE NASIL GELDİK, SİYASET NASIL BU KADAR LAÇKALAŞTI” DEYİP DÖVÜNEN, İŞİN İÇİNDEN DE ÇIKAMAYAN, BECEREMEYEN HALKIMIZIN, İLGİLİLERİN BİLGİSİNE ARZ EDERİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir