Prof. Dr. Ali Nihat Bozcuk’u Yitirdik..

 

Yurtsever, ATATÜRK’çü, gerçek bilimci Prof. Dr. Ali Nihat Bozcuk’u Yitirdik..

ADD’de 2000-2002 ve 2003-2004 yıllarında Genel Başkan Yardımcılığı, ardından uzun yıllar Bilim Danışma Kurulu üyeliği yapan değerli hocamız Prof. Dr. Ali Nihat BOZCUK’u yitirdik.

Cenazesi 23 Şubat 2015 Pazartesi günü Ankara Karşıyaka mezarlığında kılınacak öğle namazının ardından defnedilecektir.

Merhum Bozcuk’un ailesi ve öğrencileri başta olmak üzere tüm Atatürkçülere, meslektaşlarına başsağlığı diliyoruz..

Prof. Dr. Ali Nihat BOZCUK kimdir?

Değerli Hocamız Prof. Dr. Ali Nihat Bozcuk’u Kaybettik

Hatay’ın Erzin ilçesinde 1941 yılında doğmuş, ilkokulu burada bitirmiştir. Eylül 1953’te parasız-yatılı olan Düziçi Köy Enstitüsüne sınavla girip “öğretmen okulu” adını alan bu okuldan 1959 yılında birincilikle mezun olmuştur. Aynı yıl Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’na çağrılmış ve 1963 yılında hem bu okuldan hem de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinden mezun olmuştur. İngiltere’deki Sussex Üniversitesinden 1970 yılında doktora derecesini almış, dönüşte Hacettepe Üniversitesi’nde göreve başlamıştır.

1976’da “Genetik, Evolusyon ve Moleküler Biyoloji” bilim dalında doçent olmuştur.
1982’de Hacettepe Üniversitesi Senato’sunda profesörlüğe yükseltilmiş, 1984-1991 arasında İnönü Üniversitesi’nde profesör olarak çalışırken Bölüm Başkanlığı’ndan Üniversitelerarası kurul üyeliğine dek yönetsel görevler üstlenmiştir.

Genetik, evrim ve yaşlanma biyolojisi alanlarındaki araştırmalarını Yurt içinde ve Hollanda, İngiltere ve ABD gibi çeşitli ülkelerde sürdürmüş, uluslararası kongrelerde bildiriler sunmuş, çeşitli bilimsel dergilerde toplam 82 adet yayın yapmıştır. Ulusal nitelikteki çalışmaları
toplam 56 adettir. Birisi tercüme, ikisi telif 3 kitabı bulunmaktadır.

TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Grubu Yürütme Komitesi Sekreterliği görevine seçilmiş ve Üniversitesi’nden izinli olarak 1980-1983 yıllarında bu görevi yürütmüştür.

1995-99 arasında Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini yürütmüştür.
Atatürkçü Düşünce Derneği’nde 2000-2005 yıllarında Genel Yönetim Kurulu üyeliği ve 3,5 yıl Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

TÜBİTAK Bilim ve Teknik, Cumhuriyet Bilim-Teknik, Atatürkçü Düşünce, Bilim ve Ütopya,  Bilim ve Gelecek gibi dergilerde ve Cumhuriyet Gazetesi’nde yaklaşık 90 tane popüler  makalesi yayınlanmıştır.

Prof. Bozcuk, evli ve 2 çocuk sahibidir.

================================================

Dostlar,

Nihat ağabey 1971’de Hacettepe Tıp Fakültesi’nde 1. sınıfta iken bize Gen ve Moleküler Biyoloji derslerine gelmişti.. Doktorasını İngiltere’de yeni tamamlamış genç, parlak bir hocaydı.
Sonraki yıllarda ADD’de hep omuz omuza çalıştık. ADD Genel Başkan yardımcılığı görevini kendisinden sonra biz üstlendik. ADD Bilim Danışma Kurulu’nda 4 yıl birlikte olduk. Geçtiğimiz yıl, hastalığını öğrendik.. Hekim olduğumuz için tabloyu biliyorduk.

O’nu gerçek bir ATATÜRKÇÜ, saygın bir bilim insanı ve en önemlisi
güvenilir – içten bir dost – ağabey olarak yaşamımız boyunca şükran ve özlemle anacağız..

Meslektaşı Suna hanıma ve meslektaşımız, oğlu Prof. Hakan Bozcuk’a… tüm sevenlerine ve sabır diliyoruz. Kendimize de..

Sevgi ve saygı ile,
20.02.2015

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Prof. Dr. Ali Nihat Bozcuk’u Yitirdik..” üzerine 2 yorum

  1. SAYGIN VE SEÇKİN BİR BİLİM ADAMI OLMASININ YANINDA ÖNCE İNSAN SONRA İYİ BİR YURTSEVER OLABİLMENİN TÜM NİTELİKLERİNE SAHİP DEĞERLİ VE GÜVENİLİR DOSTUM SAYIN ALİ NİHAT BOZCUK’U YİTİRMİŞ OLMAMIZDAN BEN DE DERİN BİR ÜZÜNTÜ DUYDUM.
    IŞIKLAR İÇİNDE YATSIN
    AİLESİNE, SEVENLERİNE VE ADD CAMİASINA SABIRLAR DİLERİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir