Tecavüzcüye yardım eden din dersi öğretmeni!?

Tecavüzcüye yardım eden
din dersi öğretmeni!?

Dikili’de önceki yıl 15 yaşındaki liseli kıza tecavüz eden fırıncı, kendisine yardım eden karısı ve din kültürü öğretmeninin yargılandığı bugünkü duruşmada savcı mütaalasını açıkladı. Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmeni R.K. için en üst cezayı istedi.
Mahkeme 10 Nisan’a ertelendi.

Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 10. duruşması bugün yapıldı.
Dikili’de lise öğrencisi 15 yaşındaki E.A.’ya 2012’de tecavüz ettiği ileri sürülen fırıncı A.K. ve kendisine yardım ettiği iddia edilen eşi E.K. ile Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmeni R.K.’nin 15 yıla kadar hapsinin istendiği davanın duruşmasına “tutuksuz” olan sanıklar katılmadı. Mahkemenin bugünkü duruşmasında mağdurun tecavüzden dolayı “Ruh sağlığı bozulduğu ve tecavüzden dolayı majör depresiv bozukluk” raporu da dosyaya eklendi.
Savcı öğretmen sanık için en üst düzeyden cezalandırılmasını istedi. Savcının tutuksuz sanıklar için istediği hapis cezasını görüşmek üzere sanık avukatlarının mütalaa süresi istemi uygun görülerek duruşma 10 Nisan’a ertelendi.

CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Özgün Utku, “Davanın tüm duruşmasını izliyorum. Bugün çocuğun babası da duruşmayı izlemek zorunda kaldı. Kızının nasıl tecavüze uğradığını babası da duymak zorunda kaldı. Tecavüzü anne babasının da kanıtlamaya çalıştırılması hukuk sisteminin büyük kusuru olarak değerlendiriyorum. Babanın ifadesi yeterli olmalıydı. Bir de mağdur kızımız tecavüzü kanıtlamak zorunda bırakılıyor. Devletin çocuğu koruma yükümlülüğü var.

Hükümet açıkladığı aile paketiyle ile kadını istihdamdan çekip eve kapatmaya hazırlanıyor.

Doğumda kadın- çocuk ölüm oranının yüksekliğini düşürmeden doğurganlığı teşvik ediyor, çocuk tecavüzlerini görmezden geliyor.

Ülkemizde 18 bin çocuğun cinsel istismara uğradığı belirtiliyor.
AKP döneminde cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı ise 250 bin.
Bu tablo insanın kanını donduruyor.
“Hükümet aile paket açacağına bu korkunç tabloyu değiştirmeli.” dedi.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir