Ermeni Patrik Vekilinden soykırım dersi : ‘Emperyalistler devre dışı bırakılsın.’


Ermeni Patrik Vekilinden soykırım dersi    :

Türkiye Ermenileri Patrikvekili Başpiskopos Ateşyan;

‘Yabancı devletlerin müdahaleleri ile çözüm olamaz’ mesajı verirken, Ruhani Meclisi Birinci Başrahip Anuşyan da ‘Emperyalistler devre dışı bırakılsın.’ dedi.

Ermeni Patrik Vekilinden soykırım dersi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Ocakları İstanbul Şubesi, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen

19-20. Yüzyıllarda Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu,

önceki gün Ord. Prof. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda başladı. Sempozyuma Türkiye Ermenileri Patrikvekili Başpiskopos
Aram Ateşyan
, Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi 1. Başrahip Tatul Anuşyan, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan, İstanbul Türk Ocağı Başkanı Dr. Cezmi Bayram, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşması yapan Ateşyan, 1915 olaylarında uluslararası güçlerin etkisine dikkat çekerek Ermeni meselesinin yabancı devletlerin müdahaleleri ile çözülemeyeceğini söyledi.

Ateşyan, Anadolu toprağının asırlardan beri var olan Türk-Ermeni ilişkilerinin beşiği olduğunu anlatarak, Tayyip Erdoğan’ın
24 Nisan 2014’te yayınladığı mesajın bir dönüm noktası olduğunu savundu. Ateşyan şöyle devam etti:
  • “Anadolu beşiğinin iki çocuğu bugün sakatlanmış durumda.
    Bu sakatlığın tedavi edilmesi, sakatlanmış iki çocuğun el ele yürümesi ve hatta sağlıklı geleceğe koşması bir gerektir. Bu sakatlığı tedavi edecek hekimler, Türk ve Ermeni taraflarıdır, yabancı hekimlerin ise sakatlığın giderilmesinden ziyade bunu daha da ilerletecekleri açıktır. Özellikle parlamentoların asli görevleri olan yasamayı bir yana bırakıp, yargıçlık, hele hele uzmanı olmadıkları tarih konusunda kararlar oluşturma mekanları haline gelmelerini anlamak mümkün değildir.
  • Ermeni sorununun uluslararası platformlarda iskambil kağıdı destesindeki joker olarak kullanılmasına bir son verilmesinin zamanı gelmiştir. Türkiye ve Ermenistan halklarının acılarının dinmesi, yaraların sarılması için düşmanlığı körükleyen kin ve nefret söylemlerinin sarsılmaz bir azimle terk edilmesi gerekir.
    Tanrı barışa, esenliğe ve kardeşliğe hizmet etmek üzere yola çıkmış olanların çalışmalarını bereketlesin.” 
  • Tatul Anuşyan da “Emperyalist devletlerin devre dışı bırakılması gerekir. Kendi topraklarımızdaki sorunu sadece biz çözebiliriz.” dedi.
‘TARİHİMİZDE SOYKIRIM VAKİ DEĞİLDİR’
Prof. Dr. Mustafa Özkan da Türk-Ermeni ilişkilerinin, tarihi oluşum koşulları içinde ele alınıp değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Özkan, “Türk milletinin insana bakışı ayrımcı değil birleştiricidir. Tarihimizde dil, din, ırk ayrımı asla olmamıştır. İşkence ve soykırım vaki değildir.” diye konuştu.
Prof. Dr. Mahmut Ak, kırgınlıklara saplanmak yerine yeni arayışlarda bulunmak gerektiğini belirterek “Ermeni milleti için Osmanlı, ‘milleti, sadıka‘ tanımlamasını yapmıştır. Dostluğumuzun kadim olduğu kadar ebedi olması gerek” dedi.
Prof. Dr. Cezmi Eraslan, Türk-Ermeni ilişkilerinin son 150 yılının kırgınlık ve ayrılık dönemi olduğunu ve meselenin tarihi olmaktan çıkıp siyasallaştığını dile getirdi.

(http://www.aydinlikgazete.com/politika/ermeni-patrik-vekilinden-soykirim-dersi-h60331.html, 07.01.2105)

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir