Dr. Ata Soyer Savaş – Kapitalizm – Sağlık Sempozyumu


Dr. Ata Soyer Savaş – Kapitalizm – Sağlık Sempozyumu

Dostlar,

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi
Doç. Dr. Çiğdem Çağlayan‘ın 14 Aralık 2014’te TTB de yapılan “Dr. Ata Soyer Savaş, Kapitalizm, Sağlık Sempozyumu“nda yaptığı sunumu meslektaşımız
Doç. Dr. Özen AŞUT bizlere ulaştırdı. Sunumda, genel olarak savaş ve Suriye savaşı özeline ilişkin bilgi ve veriler bulunuyor.

Dr. Ata Soyer, yürekli bir Halk Sağlığı savunucusu dostumuzdu.
12 Eylül zulmüne uğramış, Halk Sağlığı Uzmanlık eğitimi aldığı Ankara Üniversitesi
Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndaki asistanlık görevinden uzaklaştırılmıştı.
(O yıllarda biz de Hacettpe Tıp’ta Halk Sağlığı asistanı idik..)

portresi

 

İlerleyen yıllarda sevgili Ata Radyoloji dalında uzmanlık eğitimi almış, daha sonra da yarım bırakılan Halk Sağlığı ihtisasını tamamlamıştı.
Albay olan babası, ATATÜRK’e hayranlığı yüzünden O’na “ATA” adını vermişti.
Rahmetli kardeşimiz Ata’nın Atatürk – Atatürkçülükle başı pek hoş olmadı ama net ve tutarlı bir Sosyalist olarak yaşam savaşımını sürdürdü. TTB’de yıllarca HALKIMIZIN SAĞLIĞI için  nitelikli emeğini esirgemedi. Pek çok ürün verdi, kitaplar yazdı :

– Sağlığın Siyasal Ekonomisi – Hekim
– Hekimlerin Sınıfsal Kökeni
– AKP’nin Sağlık Raporu
– Bir Muhalefet Odağı Olarak Tabip Odaları adlı kitapları bulunmakta.

Özellikle, AKP’nin gözükara maşalığını yaparak ülkemize zorla dayattığı Dünya Bankası – IMF – AB – ABD patentli kökü dışarıda “Sağlıkta Dönüşüm” politikalarına karşı yıllardır etkin olarak savaşım veren ve sosyalist bir sağlık emekçisi olan Dr. Ata Soyer,
TTB’nin çeşitli kurullarında uzun yıllar görev aldı ve SES üyesiydi.

Diyabet ve komplikasyonu böbrek yetmezliği O’nu bizden 60 yaşına varmadan kopardı.

TTB O’nun anısına 14 Aralık 2014 günü “Dr. Ata Soyer Savaş, Kapitalizm, Sağlık Sempozyumu” düzenledi. Bu kurultayda (simpozyumda) yapılan görsel sunulardan birini paylaşalım.. Lütfen tıklar mısınız??

Savas_Doga_Halk_Sağligi_Cigdem_Caglayan_TTB_14.12.14

Sevgi ve saygıyla.
18.12.2014, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Dr. Ata Soyer Savaş – Kapitalizm – Sağlık Sempozyumu” üzerine 2 yorum

 1. Çok değerli Ahmet Bey,

  Rahmetli Dr. Ata Soyer hakkında kaleme aldığınız bu yazıyı ne yazık ki ancak şimdi okuyabildim ve kendisine ilişkin yeni bazı şeyler öğrendim. Ne büyük tesadüftür ki, kendisi ile uzun yıllar önce ilkin tel.`da tanışmış (1989), daha sonra (sanıyorum 1994) Ankara`da, TTB Merkez Konseyi üyesiyken de görüşmüştük.
  Sevgili Dr. Soyer`in, yazınızda anlattığınız özelliklere uyar bir şekilde son derece duyarlı ve yardımsever bir insan olduğunu o zamanlar öğrenmiştim. Onu daha henüz 89 yılında Alm.`da, YK üyesi ve sekreteri olduğum bir Türk derneğinin çalışmaları esnasında bir tanıdığım aracılığıyla bulmuştum. O tarihte derneğimizden TR`ye bir “İlaç Kampanyası” etkinliğimiz olmuş ve Ata Bey bu etkinliğin TR ayağını kendi isteğiyle oluşturmuştu. Bu halk ve insan dostu hekimimiz, buradan (Alm.) çeşitli duyurular ve eczane destekleriyle Alman halkından topladığımız süresi geçmemiş çeşitli ilaçları, TR`de ilaç satın alma olanağı bulunmayan yoksul halka ulaştırarak bize çok önemli ve elbette övgüye değer bir yardımda bulunmuştu. Onu asla unutamam ! Kendisi İzmir`e göçtükten sonra ise, İzmir`e gidişlerimde onu DEU`ndeki odasında birkaç kez aramama rağmen bulamamış ve tabii bir daha görüşme olanağı bulamamıştım. 2013`de vefatını tesadüfen haber aldığımda ise nasıl üzüldüğümü anlatabilmem çok zordur.
  Işıklar içinde uyusun !

  Ahmet Tevfik ORTAÇ

  1. Teşekkür ederim değerli Değerli Ortaç,

   Merhum Ata Soyer aynı zamanda Halk Sağlığı Uzmanı idi. 12 Eylül’de asistan iken atılmış, çok uzun yıllar sonra Radyoloji (?) sonrası tamamlamıştı.
   Yıllar içinde sosyalist sol çizgi Kürtçü politikalarla bütünleşmeye varınca 1996’da yollarımız ayrılmıştı. TTB ne yazı ki 20 yıldır benzer çizgide..

   Sevgi ve saygı ile.
   02 Ocak 2017, Ankara

   Dr. Ahmet SALTIK
   Ankara Üniv. Tıp Fak. – Mülkiyeliler Birliği Üyesi
   http://www.ahmetsaltik.net profsaltik@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir