Türker ERTÜRK : Karşısında duvar var!

Karşısında duvar var!

portresi_adiyla

 

 

 

 

Geçen gün telefonuma kısa mesaj geldi. “Bedelli Askerlik için ihtiyaç kredisi. Cazip faiz oranları ve 3 aya varan taksit erteleme seçeneği ile başvuru için şubelerimize bekliyoruz” şeklindeydi.

Şaşkınlık içinde okuduktan sonra ağlasam mı, gülsem mi, yoksa bu mesajın gönderilmesine neden olan gayri ahlaki iradeye bela okuyup küfür etsem mi diye düşündüm. 12 yıllık icraatları gözümün önünden geçti, kendime geldim. Cumhuriyetimizin kurucu ideolojisine düşmanlık yapanlardan, emperyalist işbirlikçilerinden, terör ihracatçılarından, Siyasal İslamcılardan, Yeni Osmanlıcılardan, kadını horlayan ve 8 yaşındaki kız çocuğunu cinsel obje olarak gören düşüncenin yandaşları bekleneni yapmıştı.

Esas sorun bizim tarafta veya bizim tarafta olduğunu söyleyenlerde! Birbirine karşı karalamalar ve iftiralar, birleşmenin muhabbetini yapıp arkasını eylemle doldurmayarak oyalayanlar, farklı analiz yapıyor ve düşünüyor diye sansür ve ambargo koyanlar, daha neler! Aklımızı başımıza devşirmez isek bunlar bizim iyi günlerimiz. Tüm kurumları ile Ortaçağ karanlığı geliyor farkında değil misiniz?

HER FAKİR ASKER DOĞAR

Amerikalı darbe finansörü ve spekülatör Gerorge Soros “Türkiye’nin en iyi ihraç ürünü ordusudur” diyor. Sizin kafanız çalışmaz, bırakın bilimle, teknolojiyle ve üretimle uğraşmayı gelin bizim için Afrika’da, Ortadoğu’da, Arap çöllerinde, Asya’da, uygun göreceğimiz her yerde savaşın ve ölün yeter, geçinir gidersiniz demek istiyor.

Türkiye’nin halen kına yakılarak, davul zurna ile gidilen ve Peygamber ocağı olarak görülen askerlik sistemiyle, yurt savunması hem de en alasından yapılabilir ama emperyalizmin savaşçısı olunamaz. İşte bu nedenle “Batılı dostlarımız” askerlik sistemimizi değiştirmemizi, tamamen profesyonel sisteme geçmemizi isterler ve bu maksatla yerli işbirlikçilerinin de yardımıyla baskı yaparlar.

İşte AKP’nin çıkarmak istediği Bedelli Askerlik Yasası kutsal değerlerimize ve kolektif bilinçaltımıza saldıran ve dinamitlemeye çalışan bir hamledir. Bu yasa tarihin derinliklerinden gelerek bilinçaltımıza kazınan “Her Türk asker doğar” değer yargısını yok ederek yerine “Her fakir asker doğar” yaklaşımını ikame etmeye çalışan, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) sıradanlaştıran ve halkla arasını onarılmaz biçimde açmaya çalışan düşmanca bir tavrın tezahürüdür.

NİTELİKLİ AZINLIK!

Cumhuriyet tarihimiz boyunca bedelli askerlik yasası farklı içerikli de olsa 4 kere çıkmış. İlki 1980’li yılların ikinci yarısında, ikincisi 1990’lı yılların başlarında olmak üzere Özal döneminde, üçüncüsü ise 1999’da deprem nedeniyle yasallaştırılmış. Dördüncüsü 2011 Genel Seçimlerinden önce çıkarılmış. Şimdi yine AKP tarafından yine genel seçimlerden önce beşincisi çıkarılmaya çalışılıyor. Yasa kapsamına bakaya ve yoklama kaçakları dahil yaklaşık 700 bin gencimiz giriyor. Önceki bedelli askerlik yasaları uygulamaları gösteriyor ki, yasadan faydalanma ekonomik imkanlar nedeniyle yüzde 5-7 arasında değişmiş. Hadi bu sefer yüzde 10 olsun, eder size 70 bin kişi, aileleri ile 300 bin diyelim. Seçimler için düşünüldüğünde rakam az gibi durabilir. Ama bu miktar nitelikli azınlık, yani ekonomik durumu iyi, yani kuvvet çarpanı, yani çevresindeki oyların rengini değiştirme imkanına sahip!

TSK 2011’de olduğu gibi şimdi de şiddetle bu yasaya karşı çıkıyor. Ve bu yasa terörle mücadeleyi sekteye uğratır, güney sınırlarımızda artan istikrarsızlığın her an sıcak çatışmaya dönme riski düşünüldüğünde güvenlik zafiyeti doğurur, insan gücü kaynak planlamamızı olumsuz yönde etkiler, toplumsal dayanışmamızı tahrip eder ve gelecek nesillerin askere gitme iradesini kırar, askerden kaçma ve bakaya kalma isteğini arttırır diyor. Ama karşısında duvar var! Ama karşısında bu topraklara düşman bir irade var!

Saygılar sunarım. AYDINLIK, 06.12.14

=============================================

Dostlar,

Türkiye’nin bu paralı askerlik trajedisine artık bir son vermesi gerek.

Tahibat çok yönlü ve derin…

Sevgi ve saygıyla.
07.12.2014, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir