Melih Aşık’ın yazısı : “O Gün İskenderun”


Melih Aşık’ın yazısı : “O Gün İskenderun”

Melih Aşık’ın bugünkü Milliyet’te yayınlanan “O gün İskenderun” başlıklı yazısını aşağıda sunuyorum.

Saygılar, sevgiler.

Onur Öymen

**************

O Gün İskenderun

portresi

Melih AŞIK
Milliyet,
28.9.14


Yıl 1962… Radyo öğle bülteninde İskenderun’da bir Atatürk heykelinin parçalandığı haberini veriliyor… Yurtta büyük bir tepki var. Gerisini CHP’li Onur Öymen anlatıyor:

  • “Biz Siyasal Bilgiler Fakültesi Talebe Cemiyeti olarak haberi duyar duymaz harekete geçtik. Cemiyet yönetim kurulu üyeleri olarak para toplayıp taksi tuttuk. Akşam vakti yola çıktık. Sabah İskenderun’a vardık… Askeri garnizonda bir Atatürk büstü bulduk. İstanbul’dan da Tarık Zafer Tunaya öncülüğünde bir grup uçakla İskenderun’a gelmişti. Onlar da bize katıldı. O gün orada büstü yıkılan heykelin yerine koyduk ve büyük bir miting yaptık. Bütün yurtta sesimiz duyuldu…”

Bir de bugüne bakınız… Cizre’de Atatürk heykeli yakılıyor, Atatürk’ün koltuğunda oturan CHP Genel Başkanı ağzını açıp tek kelime edemiyor… Her biri koltuk sevdasına yakalanmış CHP kadroları ne Atatürk, ne Laik Cumhuriyet için ağızlarını açıp tek kelime konuşamıyor.

===========================================

Dostlar,

CHP’yi Cizre’de yakılan heykelin yerine bir an önce yenisini dikmeye çağırıyoruz..

İvedilikle..

Sevgi ve saygı ile.
28.9.2014, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir