DİL DERNEĞİ 2014 YILI ÖDÜLLERİ

 

DİL DERNEĞİ 2014 YILI ÖDÜLLERİ

DİL DERNEĞİ ÖMER ASIM AKSOY ÖDÜLÜ
ÇEVİRMEN KORAY KARASULU’YA


Yaşamı boyunca Dil Devrimine emek veren, 30 Ekim 1993’te yitirdiğimiz,
Dilci Ömer Asım Aksoy’un devrimci düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak için Aksoy Ailesinin katkılarıyla düzenlenen Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü, 1995’ten bu yana değişik dallarda verilmektedir.

2104 yılında çeviri dalında düzenlenen ödülün Prof. Dr. Necdet Adabağ,
Prof. Dr. Rahmi Er, Prof. Dr. Nedim Kula, Prof. Dr. Nevin Özkan
ve (aile adına) Sevgi Özel’den oluşan seçici kurulu, “Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü”nü oybirliğiyle Koray Karasulu‘nun F. M. Dostoyevski’den çevirdiği “Kumarbaz” adlı yapıta vermeyi kararlaştırmıştır.

Koray Karasulu (1975), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirmiştir. Ataol Behramoğlu’nun öğrencisidir; onun yönlendirmesiyle yazınsal çeviriler yapmaya başlamış, tiyatro çevirmeni olarak da çalışmıştır. Puşkin, Dostoyevski, Tolstoy, Gogol ve Gorki gibi büyük yazarların önemli yapıtlarıyla çağdaş Rus yazarlarından da çeviriler yapmıştır.

Koray Karasulu’ya ödülü Dil Derneği’nin Çankaya Belediyesi, Cumhuriyet gazetesi ve pek çok kitle örgütüyle birlikte 26 Eylül 2014’te kutlayacağı 82. Dil Bayramında sunulacaktır. 82. Dil Bayramı töreni, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde, saat 18.00’de başlayacaktır.

* * *

DİL DERNEĞİ KERİM AFŞAR ÖDÜLÜ VERİLEMEDİ

Türk tiyatrosunun usta oyuncu ve yönetmeni Kerim Afşar’ı, 26 Eylül 2003’teki Dil Bayramında yitirdik. Türk Devriminin ödünsüz savunucusu Kerim Afşar’ın Türk tiyatrosuna verdiği emeği ve sanatçı kimliğini gelecek kuşaklara aktarmak üzere eşi Leyla Afşar ile Dil Derneği’nin birlikte düzenlediği, “oyun yazarları”nı özendirmeyi amaçlayan ödül, 2005’ten bu yana Dil Bayramlarında verilmektedir.

Ahmet Levendoğlu, Üstün Akmen, Gülşen Karakadıoğlu, Zeynep Kaçar ve
Leyla Afşar’
dan oluşan seçici kurul, 2014’te ödüle değer yapıt bulamamıştır.

=========================

Dostlar,

Bir Dil Derneği üyesi olarak etkinlikleri paylaşmak istiyoruz..
Bu çabaların öznelerine de başta Başkanımız Sevgi Özel olmak üzere
çok teşekkür ediyoruz..

Sevgi ve saygı ile.
26 Eylül 2014, Ankara

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir