Onur ÖYMEN : NATO Zirvesi ve Terörle Mücadele ve bizim çağrışımlarımız..


NATO Zirvesi ve Terörle Mücadele ve bizim çağrışımlarımız..

Dostlar,

E. Büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı Eski Müsteşarı ve eski CHP Genel Başkan Yrd. Sn.
Onur ÖYMEN bu gün (içinde bulunulan gün anlatılıyorsa 2 ayrı sözcük olarak yazılıyor) Ulusal Kanal’da “NATO Zirvesi ve Terörle Mücadele” konusunu işledi ve programa erişim için erişkeyi (linki) aşağıdaki iletisi ile paylaştı.. 13:08 – 13:44 arası 35,5 dakikalık bir programda Haber Masası’na konuk oldu. IŞİD terör örgütü olgusu ve NATO bağlamında Türkiye’nin ateşe sürülerek kullanılması…

El Kaide içinde yıllardır var olan ve son zamanlarda yine Batı tarafından Irak ve Suriye hükümetlerine karşı operasyon amaçlı kışkırtılan bu maşa terör örgütü IŞİD,
adı geçen 2 ülkenin topraklarının %30’unu denetler duruma geldi! Petrol alanlarına yöneldi ve denetimden çıktı. İplerini elinde tutanların çıkarlarına zarar vermeye başladı..

Dolayısıyla artık derdest edilmesi gerekiyor..

Bunun için de Avustralya dahil  (!?) bir “koalisyon” ile, en önde ve başta Türkiye olmak üzere sorunun üzerine gidilecek.. Oysa Türkiye bu kanlı terör örgütüne hala
“IŞİD unsurları” demeyi sürdürmekte en tepedeki 2 yetkilisinin ağzından.

Üstelik aylardır, Musul Başkonsolosluğu’nun 49 çalışanı (ve aileleri) bu kanlı terör örgütünün elinde rehin (13 Haziran 2014’ten bu güne 90 gündür!)..
Başkonsolosluğu boşaltmamaları talimatını veren tarihimizin en başarısız Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ödüllendirilerek Başbakan yapıldı! RTE de 12. CB oldu..
Soylu halkımız, muhalefetin de desteği ile, 10 Ağustos’ta, bu zavallı politikaları güdenlere, RTE’ye destek verdi ve Köşke çıkardı.

12 yıldır AKP yönetiminde “koskoca bölge ülkesi” (!) Türkiye, 3 aydır 49 rehinini bir terör örgütünün elinden kurtaramıyor!?.. Ve muhalefet Türkiye’yi ayağa kaldıramıyor..

Dün Irak ve Suriye’de Şii yönetimlerin (Maliki ve Esad) devrilmesi ve Sünni bir yönetimin kurulması için mezhepçilik yaparak besledikleri, her türlü desteği verdikleri eli kanlı terör örgütü döndü, sahiplerini ısırmaya başladı.

Bu denli ardışık ve ciddi yanlış, Türkiye gibi binlece yıllık devlet geleneği olan bir ülkenin dış politikasınca nasıl yapılabilir??

Silah vb. yüklü TIR’lar aranmasın diye RTE Başbakan iken gövdesini koymuştu..
Şimdi de IŞİD’in aylardır rehin tuttuğu, son durumlarını bilmediğimiz 49 yurttaşımız için yayın – haber yasağı var… AKP hükümetinin gücü salt buna yetiyor galiba??

Yazıklar olsun! Program bize bunları çağrıştırdı..

Ortadoğu cehennemini değerlendirebilmek için deneyimli – birikimli – usta ve yurtsever diplomat Sn. Öymen’in bu konuya ilişkin  önemli katkısını izlemek gerekiyor..

Teşekkürler Sn. Öymen..

Sevgi ve saygıyla.
10.9.2014, Datça

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net

======================================

Bu gün (10 Eylül) Ulusal Kanal’da “NATO zirvesi ve terörle mücadele” konusunda yaptığım konuşmanın videosu aşağıdaki linktedir.

Attachments area
Preview YouTube video Haber Masası 10.09.2014 / Onur Öymen

Haber Masası 10.09.2014 / Onur Öymen

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir