Prof. Bingür SÖNMEZ saldırıya uğradı..


Dostlar
,

Öğrendiğimize göre, meslektaşımız Prof. Dr. Bingür SÖNMEZ,
Sarıkamış’ta silahlı saldırıya uğramıştır.

Yine meslektaşımız Opr. Dr. Aytekin ERTUĞRUL (E. Dz. Albay) şunları paylaştı :

” Bu saldırı yalnızca Prof. Dr. Bingür Sönmez’e yapılmamıştır. Bingür hocanın kişiliğinde Türk milletine karşı yapılmıştır. Türk milletini Anadolu’dan atma hareketlerinin zorbalıkla devamından başka bir şey değildir.”

“Sen misin Sarıkamış şehitlerini yücelten, onlara saygınlık kazandırmaya çalışan, işte sonun..” denilmiştir.

“Üzüldüğümüz nokta, bunun hesabını soracak adliye ve hükümetin
kalmamış olmasıdır.”

*****

Ankara Üniv. Tıp Fak. den çalışma arkadaşımız Prof. Hamit HANCI da
üzüntüsünü ve geçmiş olsun dileğini paylaşan bir ileti yolladı..

****

Bingür hoca Atatürk‘e ve ulusal değerlerimize bağlı bir yurtseverdir.
Sarıkamış tarihini çok iyi bilir ve bu dağlarda serüvenci Enver Paşa‘nın
feci biçimde telef ettiği 90 bine yakın vatan evladının hesabını sorar sürekli.

Bereket 2 kurşun yarası ciddi değildir. Elinden ve bacağından..
Bir nazik konu daha var ki, Bingür hoca usta bir kalp – damar cerrahıdır.
Ameliyatlarını sürdürebilmesi gerekir. Sol elindeki hafif yaralanma buna engel değil..

Şifalar diliyoruz. Bingör hoca, “İyileş de gelecek olsun!”
Fazıl Hüsnü Dağlarca, “geçmiş olsun” yerine bu tümceyi kullanırdı..

Sarıkamış Dayanışma Grubu adına yapılan açıklama önemli :

“Sarıkamış Dayanışma Grubu, Genel Başkanımız Prof. Dr. Bingür Sönmez’e yönelik  menfur saldırıyı nefretle kınıyoruz. Bu vesile ile genel başkanımıza yönelik saldırının  sıradan bir meczubun saldırısı olmadığını, bunun 1914-15 Sarıkamış Şehitlerini  ülkemizin ve tüm dünyanın gündemine taşıyarak bu trajik olayı insanımızın toplumsal  belleği ve vicdanında hak ettiği yere yeniden oturtan ve bu uğurda olağanüstü bir  çaba ve mesai harcayan sayın genel başkanımıza yönelik bu saldırının arkasında, Sarıkamış şehitlerinin ve Sarıkamış’ın hak ettiği yere gelmesini hazmedemeyen, son olarak da Sarıkamış’ta yaşamını yitiren şehitlerin anısına yaraşır dev bayrak direğinin Sarıkamış Bayraktepe’ye dikilmesini sindiremeyen zihniyetin olduğunu tüm kamuoyunun bilgisine  saygıyla sunarız.”

Yakalanan saldırganın adliyede hesap vermesini diliyoruz.
Tutuklanan saldırgan, AKP’li ESKİ BELEDİYE BAŞKANI İlhan Özbilen.

Bakalım AKP cenahları ne açıklama yaparlar??

Sevgi ve saygıyla.
24.8.2014, Tekirdağ

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net 

==========================

ÜNLÜ kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, bu sabah (24.8.14) Sarıkamış’ta silahlı saldırıya uğradı. Kol ve bacağından yaralanan Prof. Dr. Bingür Sönmez tedavi altına alınırken, saldırıyı gerçekleştiren Sarıkamış eski Belediye Başkanı İlhan Özbilen tutuklanarak cezaevine gönderildi. Saldırı anından hemen sonrasına ait görüntüler yaşanan dehşeti gösterdi.

Erzurum’un Narman İlçesi’nin Çimenli ile Şenkaya’nın Bardız köyleri arasında kalan
65 km uzunluğundaki 9’uncu Kolordu’ya bağlı tümenlerin 22 Aralık 1914’te gittiği
’Top Yolu’nu gönüllülerle ile birlikte 20-23 Ağustos günleri arasında tamamlayan Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve üyeler,
dün akşama doğru Sarıkamış’a geldi. Otelde dinlenmeye çekilen Sarıkamış Dayanışma Grubu üyeleri, bu sabah saatlerinde Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy ile birlikte Sarıkamış’taki şehitlik programı için meydana gitti.

İŞTE O DEHŞET ANLARI:

BİNGÜR SÖNMEZ HASTANEYE KALDIRILDI

AK PARTİLİ ESKİ BAŞKAN SALDIRDI

Saat 10.30 sıralarında grup toplu halde yürürken, Sarıkamış eski Belediye Başkanı İlhan Özbilen, yanında yeğeni olduğu belirtilen kişiyle geldi ve kalabalığa “Bingür” diye seslendi. Prof. Dr. Bingür Sönmez’i yakından tanıyan ve Sarıkamış Şehitleri Anma Etkinlikleri nedeniyle aralarında sürtüşme olduğu belirtilen İlhan Özbilen, iddiaya göre tabanca ile peş peşe ateş etmeye başladı. Prof. Dr. Bingür Sönmez’in vurulduğunu gören gruptaki emekli subaylar ve AKUT’çular, saldırganın üzerine atladı.
Engellenen saldırgan daha çok ateş edemedi.

Herkesin dehşet dolu bakışları arasında Prof. Dr. Bingür Sönmez’i elinden ve ayağından vurduktan sonra kaçmaya kalkışan İlhan Özbilen ve yanındaki yeğenini, emekli subaylar ve AKUT’çular yakaladı.

Sarıkamış eski Belediye Başkanı Ak Partili İlhan Özbilen ile yeğeni, olay yerine gelen güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alınarak Sarıkamış Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Özbilen, akşam saatlerinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İLK MÜDAHALE GRUPTAKİ DOKTORLARDAN

Prof. Dr. Bingür Sönmez’e gönüllüler arasında bulunan doktorlar ilk müdahaleyi yaptı. Doktorlardan bazıları Prof. Dr. Bingür Sönmez’i hastaneye götüren ambulansa binerek, yol boyunca müdahaleye devam etti.

Ambulans saat 12.00’de Kars’a vardı ve yaralı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakım altına alındı.
Bilinci yerinde olan, sol baldırı ile sol bileğinden yaralanan Prof. Dr. Bingür Sönmez’in sağlık durumunun iyi olduğu ve kanamasının durdurulduğu belirtildi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez’in yakın arkadaşı olan Atatürk Üniversitesi Rektörü,
Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Hikmet Koçak, bir ekip oluşturarak Kars’a gitti.

“FİLM İZLER GİBİ”

Olayı büyük bir şaşkınlık içinde izlediklerini anlatan AKUT’un Erzurum Temsilcisi Bünyamin Akbulut, saldırı anını DHA’ya anlattı. Akbulut, dehşet dakikalarını şöyle anlattı:

“Sarıkamış meydanında yürüyorduk. 30 kişiden fazlaydık. Sarıkamış Şehitliği’ni ziyaret edecektik. Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy ile birlikteydik. Eski belediye başkanı olduğunu söyledikleri kişi geldi, ’Bingür’ diye seslendi, sonra ateş etti.
Film izler gibi hepimiz şaşkınlıkla izledik. Sonra Bingür hocanın yaralandığını görünce olayın önemini kavradık. Hemen gönüllüler saldırganı yakaladı.”

BELEDİYE BAŞKANI: VURAN KİŞİ, İLHAN BEYDİ

Sarıkamış Belediye Başkanı Ak Partili Göksal Toksoy, Sarıkamış Dayanışma Grubu üyeleri ile birlikte yürüdükleri sırada olayın meydana geldiğini söyledi.

Başkan Toksoy, “Beraber dolaşıyorduk. Ateş edildi. Hocamız yere düştü.
Orada bulunanlar yakaladı. Vuran kişi, İlhan beydi. Kameralar o sırada kayıttaydı.
Ben de Bingür beyle beraber hastaneye geldim. Kanamayı durdurdular. Yaşamsal tehlikesi yok. Üzücü bir olay. Hala şoktayım.” dedi.

BİNGÜR SÖNMEZ: “ALLAH KORUDU, ÇOK ŞÜKÜR İYİYİM”

Saldırı olayına tanıklık eden AKUT Lideri Bünyamin Akbulut, kendisine telefonla ulaşan DHA muhabirine kalp cerrahı Prof. Dr. Bingör Sönmez’e yapılan müdahaleyle ilgili
bilgi verdi. Herkese beklediği iyi haberi vermek istediğini söyleyen Bünyamin Akbulut, “Bingür hocamın sağlığı yerinde. Kurşunlar girip- çıkmış. Allah’a şükür hiçbir sorun yok.” dedi.

Bünyamin Akbulut, daha sonra telefonu Prof. Dr. Bingür Sönmez’e uzattı.
DHA’ya saldırı sonrası ilk açıklamayı yapan Prof. Dr. Bingür Sönmez,

“Allah korudu. Çok şükür iyiyim. Sevenlerim merak etmesin. Sağlık durumum iyi.
En kısa sürede görüşeceğiz.” diye konuştu.

Öte yandan gözaltına alınan iki dönem Belediye Başkanlığı yapan İlhan Özbilen,
başkan seçilmeden önce Sarıkamış Belediyesi’nde Zabıta Müdürü olarak
görev yapmıştı.

VALİ: “ESKİ BELEDİYE BAŞKANI VE SİLAH ELİMİZDE”

Kars Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan ile birlikte Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne giden Vali Günay Özdemir, Prof. Dr. Bingür Sönmez’e “Geçmiş olsun” dedi. Prof. Dr. Bingür Sönmez’le kısa bir süre sohbet eden ve doktorlardan gelişmeler hakkında bilgi alan Vali Özdemir, bir gazetecinin,

“Saldırıyı Sarıkamış eski Belediye Başkanı İlhan Sönmez gerçekleştirdiği yönünde bilgiler var. Neler söyleyecek siniz?” sorusunu söyle yanıtladı:

“Şu andaki bilgiler öyle. Eski belediye başkanının yaptığı yönünde ve ifadesi alınıyor. Şu anda silah ve silahı kullanan kişi elimizde. Herhangi bir sıkıntı yok.”

Kars Valiliğinden konuyla ilgili yapılan açıklamada da,

“24 Ağustos Pazar günü saat 10.50 dolayında Sarıkamış ilçesinde Prof. Dr. Bingür Sönmez’e silahlı saldırı düzenlenmiştir. Saldırıda el ve ayağından yaralanan Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından Kafkas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınmıştır. Olayla ilgili, saldırıyı gerçekleştiren İ.Ö., adam öldürmeye teşebbüsten gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp cezaevine gönderilmiştir.” denildi.

Öte yandan yapılan saldırının ardından Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Başkanı olduğu Sarıkamış Dayanışma Grubu Yönetim Kurulu adına Ahmet Günay da yazı bir açıklama yaparak saldırıyı kınadı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 • “Sarıkamış Dayanışma Grubu, Genel Başkanımız Prof. Dr. Bingür Sönmez’e yönelik  menfur saldırıyı nefretle kınıyoruz. Bu vesile ile genel başkanımıza yönelik saldırının  sıradan bir meczubun saldırısı olmadığını, bunun 1914-15 Sarıkamış Şehitlerini  ülkemizin ve tüm dünyanın gündemine taşıyarak bu trajik olayı insanımızın toplumsal  belleği ve vicdanında hak ettiği yere yeniden oturtan ve bu uğurda olağanüstü bir  çaba ve mesai harcayan sayın genel başkanımıza yönelik bu saldırının arkasında, Sarıkamış şehitlerinin ve Sarıkamış’ın hak ettiği yere gelmesini hazmedemeyen, son olarak da Sarıkamış’ta yaşamını yitiren şehitlerin anısına yaraşır dev bayrak direğinin Sarıkamış Bayraktepe’ye dikilmesini sindiremeyen zihniyetin olduğunu tüm kamuoyunun bilgisine  saygıyla sunarız.”

İSTANBUL’A GÖTÜRÜLDÜ, MESLEĞİNİ YAPABİLECEK

Prof. Dr. Bingür Sönmez ilk müdahalenin ardından Ankara’dan gelen Sağlık Bakanlığı’na ait uçak ambulansla İstanbul’a götürüldü.

Tedavisine İstanbul’da devam edileceği belirtilen Prof. Dr. Sönmez’in sağlık durumu ile ilgili bilgi veren Dr. Haluk Kurt,

“Endişe edilecek bir durum yok. Kurşun elini sıyırmış, ameliyat yapabilir. Hocamızın yanında Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu ve ekibi bulunuyor. Prof. Dr. Bingür Sönmez
kendi isteği ile uçakla İstanbul’a gönderilecek. Herkese selam söylememizi istedi.” dedi.

HUSUMET VARDI

Prof. Dr. Bingür Sönmez saat 16.30 sıralarında ambulansla Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinden alınarak Kars Havaalanı’na götürüldü. Bu sırada gazetecilerin saldırıyla ilgili soru yağmuruna tuttuğu Prof. Dr. Sönmez önce “Kaza kurşunu” dedi. Prof. Dr. Sönmez bir gazetecinin ’Aranızda husumet var mıydı?’ sorusuna “Evet” yanıtını vermekle yetindi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez, ambulans uçağa alınacağı sırada bastıran yağmur nedeniyle bir süre ambulansta tutuldu. Saat 17.00 sıralarında ise ambulans uçağa alınarak, İstanbul’a götürüldü. (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27064185.asp, 24.8.14)

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Prof. Bingür SÖNMEZ saldırıya uğradı..” için bir yorum

 1. Dr Bingür Sönmez hocaya Sarıkamış’ta yapılan silahlı saldırıyı lanetliyoruz.

  Türkiye’de doktora ve aydına kalkan ellere kim cesaret veriyor?

  Tabii ki bu gerici iktidar veriyor.

  Dr. Bingür Sönmez’i AKP’li Sarıkamış eski belediye başkanı vurmuş.

  CANİLER ŞUNU İYİ BİLSİN :
  O GÜN ELBET GELECEK; DOKTORA, SAĞLIK ÇALIŞANLARINA,
  MASUM İNSANLARA, GENÇLERE, ÇOCUKLARA YAPTIĞINIZ SALDIRILAR NEDENİYLE, HEPİNİZ HESAP VERECEKSİNİZ.

  Dr. İbrahim Sözen
  24.8.14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir