Herkes oy kullansaydı Cumhurbaşkanı kim olurdu?

Dostlar,

Yalın Matematik kullanımı (4 işlem!), 10.8.14 günü yapılan 12. CB / Yarı Başkan seçiminde olabildiğince net irdelemeler yapmaya elveriyor.

Sn. Prof. Ali Ercan yine bunu yapıyor ve Radikal’den Ezgi Başaran’ın makalesine dayanak yaptığı kimi “üslü” ve uzun siyasal değerlendirmeleri kolayca boşa çıkarıyor..

Benzer kanıyı paylaşıyoruz Sn. Ercan ile..

Siyaset bilimcisi de, şarap yapıcısı da, mermer kaplamacısı da mezarcısı da,
bira içicisi de siyasetçisi de…. temel düzeyde Matematik öğrenmek, us yürütürken kullanmak ve sağlıklı sonuçlara varmak için “Matematiksel düşünme – düşünce” yi etkili bir araç olarak kullanmak zorunda.. Başka çıkar yolu yok..

Ama RTE – AKP yönetiminin giderek yeşillenen Türkiye’sinde
Mantık – Felsefe.. seçmeli; Din dersleri anayasal olarak zorunlu; Peygamberin yaşamı, Hadis, Arapça, Fıkıh.. vb. dersler de mahalle baskısı ile Matematiğin – Fen bilgisinin saat sayısı olarak önünde..

Varılacak yeri birkaç yıl sonra varın siz öngörün..
Liselere yerleştirmelerde veliler telaşta…
Hiçbir yere yerleşemezse çocuklar ZORUNLU İHL okuyacak..

İşte RTE – AKP Türkiye’sinin laik – ileri demokrasisi..

Veee; Y-CHP Genel Başkanı K. Kılıçdaroğlu’na göre
Türkiye’de laiklik tehlikede değil!?

Secsinler.. Siz kimi uyutmaya memursunuz??

Sevgi ve saygıyla.
22.8.2014, Tekirdağ

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net

=======================================

İşte bilimsel yanıt:
Herkes oy kullansaydı Cumhurbaşkanı kim olurdu?

Ezgi hanım, genç siyaset bilimcilerimiz (!) kusura bakmasınlar, sorunun özünü bırakıp ayrıntıda boğulmuşlar; şöyle ki…
 
10 Ağustos 2014’te CB seçimine Katılım : %75
Yerel seçimdeki katılım : %89 (AS: 30 Mart 2014)
Fark : %14
Seçmen sayısı : 54,7 milyon
Yerel seçimde oy kullanıp bu kez oy kullanmayanlar  :
0,14 x 54,7= 7,66 milyon
Bunların en az 7 milyonu “boykotçular”dır.
 
Sandığa gitmeyen bu 7 milyon kişi, sandığa gidip Ekmel Bey’e oy verseydi (RTE’ye oy veren MHP seçmenlerine karşın!) Oylar şöyle dağılmış olacaktı:
Ekmel bey : 22 milyon, % 46,8
RTE : 21 milyon, % 44,7
Demirtaş : 4 milyon, %  8,5Toplam :

 47 milyon,  %100,0

Yani Ekmel Bey 1. turu önde kapatacak, seçim KESİNLİKLE
2. tura kalacaktı… Yani RTE 1. turda k-a-z-a-n-a-m-a-y-a-c-a-k-t-ı !!!
 
2. Turda nasıl bir sonuç çıkardı, onu peşinen söylemek olanaklı değil. Belki de Demirtaş’a giden %8,5’in yarısı
Ekmel Bey’e gidecek, Ekmel Bey %51’le CB seçimini kazanacaktı, bunu bilemem; ama hesap bu denli 
açıkken, olasılıkla boykotçuları vicdani rahatsızlıktan kurtarmak için uydurulan varsayımlarla “RTE nasıl olsa Seçilecekti” tezini savunmak doğru değil.Sevgilerimle. æ

Prof. Dr. D. Ali ERCAN

===============================================EZGİ BAŞARAN’ın RADİKAL’de yer alan söz konusu yazısı…

İşte bilimsel yanıt: Herkes oy kullansaydı Cumhurbaşkanı kim olurdu?

21/08/2014

ODTÜ Ekonomi’den Yrd. Doç. Can Özen ve Kentucky Üniversitesi Siyaset Bilimi’nden Yrd. Doç. Ozan Kalkan bizim için “Herkes sandığa gitse 2014 seçim sonuçlarında oy oranları nasıl olurdu” sorusunu cevapladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçları açıklandığı akşam ve takip eden günlerde en çok konuşulan konulardan biri katılım oranının azlığıydı.

Bir kısım dedi ki… Seçimde sandığa gitmeyenler tatilini bölmeyen CHP seçmeniydi. CHP seçmenini Ekmeleddin İhsanoğlu için mobilize edemedi, kimse ‘tıpış tıpış’ gitmedi, ‘sahillerdeki’ muhabbetlerini bölmeye tenezzül etmedi. Dolayısıyla eğer onlar sandığa gitseydi, Ekmeleddin Bey kazanabilirdi. 

Bir kısım da dedi ki… Seçimde sandığa gitmeyenlerin çoğu AKP’lidir. Ramazan Bayramı sonrası AKP seçmeni de tatile, memleketine filan gitmişti. Dolayısıyla eğer onlar sandığa gitseydi, Tayyip Bey daha da yüksek bir oy oranıyla kazanabilirdi.

Benim de seçim gecesi yazdığım yazıyla (http://goo.gl/tu0Y9T ) dahil olduğum bir kısım da seçim sonucunun katılımın azlığına bağlı olarak değişmeyeceğini amma velakin buradaki kilit meselenin MHP oyları olduğunu, MHP’nin kalesi olan yerlerde çatı aday Ekmel Bey’in değil Tayyip Bey’in desteklendiğini söylemişti.

Görüleceği üzere tüm bu yaklaşımların ve analizlerin (elbette benimkinin de) bilimsel manada hiçbir kıymeti harbiyesi yoktu.

O nedenle bilimsel, daha doğrusu istatistik açısından bir mana teşkil eden yanıtı bulmaya gayret ediyorum bir süredir.

Hem siyaset hem de istatistik alanında uzman iki çok kıymetli akademisyenden yardım istedim. ODTÜ Ekonomi’den Yrd. Doç. Can Özen ve Kentucky Üniversitesi Siyaset Bilimi’nden Yrd. Doç. Ozan Kalkan’a anlamlı bir çalışma için en temel veri olarak neye ihtiyaç duyabileceklerini sordum. Türkiye’nin tüm ilçelerindeki Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını talep ettiler. Gerisini onlar anlatsın…

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çeşitli düzey ve kalitede analizler yapıldı. Bazıları daha bilimsel yöntemler kullandı. Fakat bunlarında geçerliliği tartışmalı ve hatta tümüyle kullanımı tartışmalı istatistiksel yöntemler kullandığını gördük. Özellikle de partiler arası geçiş ile ilgili varılan sonuçlar kullanılan yöntemle ortaya çıkamaz. Zira yığın veri ile bireysel davranış kestirmesi yapılamaz. Örneğin “MHP’li seçmen İhsanoğlu’nu desteklemedi” türünden ortaya atılan bir sonucu ekolojik çıkarım tekniği ile elde etmek mümkün değildir.”

Burada araya girerek benim ve bir çok başka kişinin MHP ile ilgili bu iddiasının çeşitli illerin oy oranlarını 30 Mart yerel seçimlerdeki parti oylarıyla karşılaştırarak ortaya attığını hatırlatma ihtiyacı duyuyorum. Fakat anlaşılıyor ki, illerin oy oranlarına bak ya da sadece geçtiğimiz seçimle bu karşılaştırmayı yapmak bilimsel bir anlam ifade etmiyor.

Peki nasıl olmalıydı?

“MHP seçmeninin İhsanoğlu karşısındaki tutumuyla ilgili sorunun yanıtını ancak kişi düzeyinde anketle verebilirsiniz. Eğer yığınlaştırılmış veriyle çıkarım yapacaksınız da bunu bizim biraz sonra yapacağımız gibi varsayımlarla yaparsınız. Fakat bu tür çalışmalarda en önem verilmesi gereken konu çalışmanın varsayımlarının ön plana çıkarılması, geri itilmemesidir.“

Öyleyse asıl meseleye, üstünde tartışma kopan hayati soruya gelebiliriz: Katılım tam olsaydı, yani herkes sandığa gitseydi Cumhurbaşkanı kim olurdu?

Yrd. Doç. Özen ve Yrd. Doç. Kalkan şöyle yanıtlıyor: “2003 yılında American Journal of Political Science dergisinde (siyaset bilim alanındaki en itibarlı yayındır-eb) Jack Citrin, Eric Shickler ve John Sides tarafından yayınlanan makalede “Herkes Oy Kullansaydı Ne Olurdu?” sorusunun yanıtı aranmıştı. Biz de 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi için o makalede kullanılan yöntemi uyguladık. Ve aşağıdaki şu varsayımları kullandık…”

BİR: 2014 Mart Yerel seçimleri nüfusun fotoğrafını çekmiştir. Diğer bir deyişle her ilçeden hemen hemen parti profili ortaya çıkmıştır.

İKİ: 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde oy kullanmayanlar ilçelerde 2014 Yerel seçimleri gibi dağılmıştır.

ÜÇ: Ekmeleddin İhsanoğlu oy kullanmayanlar arasında CHP ve MHP oylarını alacaktır. Bu muhafazakar bir varsayımdır. Yani açıklayacağımız sonuçlar, oy kullanmayan CHP ve MHP seçmeni İhsanoğlu’na oy verseydi ne olurdu sorusunun yanıtını verecek.

DÖRT: Recep Tayyip Erdoğan oy kullanmayanlar arasında Ak Parti oylarını, Selahattin Demirtaş da HDP ve DBP (BDP) oylarını almıştır.

**

Evet ilçelerdeki oy miktarları ile tüm bu varsayımların sonucu Özen ve Kalkan’ın simüle ettiği oy oranları, yani “Herkes sandığa gitse Cumhurbaşkanı kim olurdu” sorusunun cevabı şöyle…

Recep Tayyip Erdoğan: % 50.06

Ekmeleddin İhsanoğlu: % 39.50

Selahattin Demirtaş: % 9.11

Yani… Görüldüğü üzere herkes sandığa gitseydi de sonuç değişmiyordu. Zaten 2003’teki makalede Citrin, Shickler ve Sides de Eyalet Senato seçimlerinde ‘herkes sandığa gitseydi’ dahi bir iki eyalet dışında çok büyük farklılıklar olmayacağını ortaya çıkarmıştı.

Dolayısıyla katılımın azlığı seçim sonucunu –çok olağanüstü durumlar hariç – değiştirmiyor. Bu seçimlerde de yaşanan budur. Erdoğan yine kazanacaktı. İlk turda kazanacaktı. Ama iddia edildiği gibi daha yüksek bir oy oranıyla değil.

NOT:

1. Oy oranlarının toplamının 100 etmemesi uzun küsuratların yuvarlanmış olmasındandır.

2. Gerçek oy ile simüle edilmiş oy oranları arasındaki farkı da herhangi bir partinin oy tabanına yüklemek bu veri seviyesinde mümkün değildir

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir