Lice’de PKK’lı teröristin heykeli kaldırılırken 1 uzman çavuş şehit!


Lice’de PKK’lı teröristin heykeli kaldırılırken 1 uzman çavuş şehit!


Dostlar,

Emperyalizmin maşası el kanlı bölücü taşeron örgüt PKK‘nın (“Terör örgütü”
tam tanım değil, hatta gerçeği örtücü..) seri katil militanlarından Mahsum Korkmaz‘ın Lice’de, elinde katil aleti kaleşnikof silahı olduğu halde yontusu yapıldı ve
AKP iktidarının izniyle dikildi.

Bu davranış – provokasyon eylemi Türkiye’nin tüm değerlerini hiçe saymak alamına geliyordu.. Az buçuk devlet aklı geç de olsa harekete geçti ve 12. CB / Yarı başkan seçiminin ardından bu uğursuz heykel dün, 19.8.2014 günü kaldırıldı. Heykelin kaldırılması sırasında pırıl pırıl, gencecik bir uzman çavuşumuz şehit edildi.

Yüreğimiz yanıyor… Bir seri katilin utanmazca dikilen eli silahlı yontusunu indirirken
bir de gencecik uzman çavuşumuzu şehit vermek.

Sebebe kalmasın.. diyoruz can-ı gönülden.

Hukuksal hesabı elbet bir gün sorulacaktır.

******************
Lice’de Mahsum Korkmaz heykeli kaldırıldı, olaylar çıktı

(Felat BOZARSLAN-Bayram BULUT/DİYARBAKIR
(DHA) – AA, 19 Ağustos 2014)
O heykele operasyon

Diyarbakır’ın Lice İlçesi Yolaçtı Köyü’nde PKK mezarlığına dikilen Mahsum Korkmaz heykeline mahkemenin el koyma kararı vermesinin ardından bölgeye güvenlik güçleri operasyon düzenledi. Güvenlik güçleri ile heykele el konmasını önlemek isteyenler
(AS: Türkiye Cumhuriyeti’ne meydan okuyanlar!) arasında olaylar çıktı. Çıkan olaylarda 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki olaylara müdahale için Mardin’den geldiği öğrenilen uzman çavuş Uğur İnal, öğle saatlerinde konuşlandırıldığı askeri birlikte silahını doldur boşalt yaparken karnından yaralandı. Tedaviye alınan Uğur İnal, doktorların çabalarına karşın kurtarılamayınca şehit oldu.

OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR

MARDİN’de VURULDU, DİYARBAKIR’da ŞEHİT OLDU

Lice’de meydana gelen olayların ardından uzman çavuş Uğur İnal’ın şehit olduğu haberi geldi. Diyarbakır’daki askeri kaynaklar, şehit olan uzman çavuşun Mardin’den takviye olarak geldiğini ve olayların ardından tekrar Mardin’e gittiğini bildirdi. Yanındaki arkadaşı, Mardin’deki askeri birlikte silahıyla doldur boşalt yaptığı sırada uzman çavuş İnal’ı vurdu. Helikopterle Diyarbakır’a sevk edilen uzman çavuş burada şehit oldu.
Uzman çavuşun JÖH’ler olarak bilinen Jandarma Özel Harekat birliğinden olduğu öğrenildi.  – Cengizhan ÇATAL/ANKARA

O HEYKELE OPERASYON

Diyarbakır’ın Lice İlçesi Yolaçtı Köyü’nün kırsal kesiminde geçen yıl çatışmalarda ölen PKK’lılar için mezarlık kuruldu. Mezarlığa PKK’nın Hakkari’nin Şemdinli ve Siirt’in Eruh ilçelerine ilk saldırılarını gerçekleştirmesinin yıldönümünde baskınları gerçekleştirenler arasında bulunan Mahsum Korkmaz’ın heykeli dikildi.

TSK: 250 KİŞİLİK GRUP SALDIRDI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, heykelin dikilmesinin ardından ‘terör örgütü propagandası yapıldığı’ gerekçesiyle kapsamlı bir soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Lice Sulh Ceza Mahkemesinden heykele ‘suç eşyası’ olduğu gerekçesiyle el konulması kararı istendi. İstem üzerine Lice Sulh Ceza Mahkemesi,
heykele el konulması kararı verdi.

OPERASYON DÜZENLENDİ

Mahkemenin el koyma kararının ardından güvenlik güçleri bu sabah saat 06.00 sıralarında heykeli kaldırmak için bölgeye operasyon düzenledi.

Mahkemeden Mahsum Korkmaz heykeline
el koyma kararı

Güvenlik güçlerinin heykelin bulunduğu alana girmemesi için geceden beri bekleyen grup, taş ve havai fişekle saldırarak engel olmaya çalışması üzerine jandarma ekipleri biber gazı ile müdahalede bulundu.


Zırhlı araçların lastiklerinin bile parçalandığı görüldü.

Gruptaki bazı kişilerin de güvenlik güçlerine silahla ateş açması üzerine büyüyen olayda 1 kişinin öldüğü, 1’i asker 3 kişinin de yaralandığı öğrenildi. Lice’deki olaylarda yaralanan uzman çavuş Uğur Ünal, akşam saatlerinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Çıkan olaylarda ağır yaralanan Mehdi Taşkın (24), tedavi altına alındığı
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, doktorlarla yaptıkları görüşmede başından kurşunla yaralanan Mehdi Taşkın’ın ölüm haberini aldıklarını belirterek, “Olayda iki kişi de yaralanmış. Vücuduna 4 kurşun isabet ettiğini öğrendiğimiz 1 yaralı şu anda hastanede ameliyatta bulunuyor. Diğer yaralının da tedavisi sürüyor” dedi.

TSK’dan Lice açıklaması: 250 kişilik grup roketatarla saldırdı

1’İ ASKER 3 YARALI

Olaylarda yaralanan Savaş Topkaya ile helikopterle getirilen ve kimliği açıklanmayan askerin tedavisi Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sürüyor. Polis, hastane çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Acil servise 10 m uzaklıkta arama noktası kuran polis, geçiş yapan araçları durdurup arama ve içindeki yolcular üzerinde kimlik kontrolü yapıyor.

Yaralılardan kimliği henüz öğrenilemeyen kişinin de tedavine Eğitim ve Araştırma Hastanesinde devam ediliyor.

BAŞINDAN VURULMUŞ

Mehdi Taşkın’ın yapılan otopsisinden başından vurulduğu belirtildi. Taşkın’ın yakınları da cenazeyi almak için morg önündeki bekleyişlerini sürdürüyor.

HEYKEL 4 GÜN SONRA KALDIRILDI

Askerler, kalabalığın direnmesine karşın heykeli, dikildikten 4 gün sonra kaldırdı.

Operasyona katılan jandarma ekiplerinin Lice’ye dönüşü sırasında ilçe girişindeki
yol güzergahında bekleyen ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu grup,
askeri araçlara taş attı.

DİYARBAKIR-BİNGÖL YOLU KAPALI

Bu arada Diyarbakır Valiliği’nin aldığı kararla Diyarbakır-Bingöl karayolu ulaşıma kapandı. Diyarbakır yönünden Lice’ye gitmek isteyen araçların geçişine izin verilmezken, karayolu üzerinde denetim noktaları kuruldu.

BAKANLIK: HEYKEL KALDIRILDI

İçişleri Bakanlığından, Diyarbakır’ın Lice ilçesi Yolçatı kırsalındaki heykelin
sabah saatlerinde jandarma ekiplerince kaldırıldığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Yolçatı kırsalında tespit edilen heykelin durumuna ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, “Yolçatı kırsalında yapıldığı tespit edilen heykel 19 Ağustos 2014 günü sabah saatlerinde jandarma ekiplerimizce kaldırılmıştır.” ifadesine yer verildi.

*************

İşte cinin Pandorra’nın şişesinden salıverildiği Türkiye’den kesitler..
Bir seri katilin yontusu 1 gece ansızın dikilmedi herhalde..
Yıkılırken de 250 kişilik grubun askeri birliklere saldırdığı, hatta ateş açtığı bildiriliyor.
Zırhlı asker araçlara ciddi zarar veriliyor, lastikleri yakılıyor.
Kamera görüntüleri nerede?
Bu eylemleri yapanlar yakalanıp adliyeye sevk edildi mi?
Edilmedi ise neden??
Demek ki ödün vererek de uzlaşma sağlanamıyormuş..

*****

Bir kez daha, ünlü Anadolu bedduasıdır : Sebebe kalmasın!

Ve Türkiye’nin daha çok gecikmeden, bölücü terörle müzakere değil mücadele etmesi gerektiğini anlaması için kör kör gözüm parmağına türünde, derslerle dolu bir acı olay.

Sevgi ve saygıyla.
20.8.2014, Tekirdağ

Dr. Ahmet SALTIK
www.ahmetsaltik.net
.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir