Cumhurbaşkanı adayı aranırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında düşünceler

Cumhurbaşkanı adayı aranırken dikkat edilmesi gerekenler
hakkında düşünceler

Portresi_gulumseyen

 

 

 

Onur ÖYMEN

Cumhurbaşkanı adaylarının belirlenmesi çalışmalarında son aşamaya gelindiği anlaşılıyor. AKP’nin adayının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olması konusunda iktidar partisinin görüş birliği içinde olduğu izlenimi yaygın. Muhalefet partilerinin şimdiye dek çeşitli kurum ve kişilerle yaptıkları temaslarda gösterilecek adayın sahip olması gereken nitelikler üzerinde durdukları anlaşılıyor. Ana ögeleri esasen Cumhurbaşkanlığı andında da belirtilmiş bulunan bu nitelikler konusunda toplumun geniş bir kesiminin görüşlerini yansıtan çevrelerin uzlaşma içinde oldukları görülüyor. 

Şimdi sorun  her partinin ayrı bir aday mı göstereceği yoksa mümkün olduğu ölçüde
çok sayıda partinin başından başlayarak aynı aday çevresinde mi birleşecekleridir.


Sayın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin muhalefetin bir çatı adayı önermesi görüşüne Sayın CHP Genel Başkanının da olumlu yaklaştığı basında yer alan haberlerden anlaşılıyor. Gerçekten böyle bir. çatı adayının üzerinde görüş birliğine varılması Cumhurbaşkanlığı seçimini partiler arası bir çekişme görüntüsünden çıkartıp muhalefetin ülkenin çıkarlarını her şeyin üzerine tutan bir kişilik üzerinde anlaştığı şeklinde yorumlanacak ve toplumdan geniş destek bulacaktır. 

Bu aşamada siyasal partilerin yönetiminde görev alanların böyle bir mutabakatı kolaylaştıracak bir yaklaşım içinde olmaları beklenir. Oysa basında yer alan haberlere göre CHP’nin bir Genel Başkan Yardımcısı ilk turda bütün partilerin kendi adayını koyacağını, ikinci turdaysa çatı adayının üzerinde uzlaşma sağlanabileceğini söylemiş. Bence böyle bir yaklaşımın daha ilk turdan başlayarak seçimlerin partiler arası bir çekişmeye dönüşmesi ve ikinci turda da bu çekişmenin olumsuz etkilerinin görülmesi riskini yaratması olasılığı güçlüdür 

Aynı Genel Başkan Yardımcısının, adı kamuoyunda Cumhurbaşkanı adayı olarak
ön plana çıkan ve destek bulan kimi kişiliklere karşı tavır alıp onlara Partide tepki olduğunu ileri sürmesi de yakışık almamıştır. Parti tabanının eğilimini kim ve nasıl ölçmüştür? Partinin yetkili kurulları bu konuda görüş oluşturmuşlar mıdır? Herhangi bir ad üzerinde olumsuz görüş bildirilmesi konusunda Partide alınmış bir karar var mıdır?


Iki. mıhalefet liderinin ortak bir aday üzerinde temas ve çalışmalarını sürdürdükleri bu aşamada kamuoyunda adları ön plana çıkan kimi kişiler hakkında açıkça olumsuz tavır sergilemek belki de seçimlerde muhalefetin başarı şansını gölgeleyebilir ve iktidar adayının şansını artıracak sonuçlar verebilir. Bunun ülkemize ödeteceği bedel yüksek olacaktır. Siyasal partilerde sorumluluk konumunda olmayanların, basın mensuplarının ve akademisyenlerin farklı görüşler sergilemeleri demokrasilerde yadırganacak bir durum değildir. Yadırganacak olan partinin ortak görüşünü yansıttığı varsayılanlarn toplumu ve Parti tabanını yanıltacak bir tutum sergilemeleridir.

Türkiye’de uzunca bir süreden beri yaşanan olumsuzlukları, sıkıntıları ve kaygıları gidererek taze ve umutlu bir yenilenme şansının yakalandığı bu günlerde iktidarın kendi adayını Cumhurbaşkanı seçtirme çabasına destek olmak istemeyenlerin sözlerinde ve davranışlarında çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Saygılar, sevgiler

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Cumhurbaşkanı adayı aranırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında düşünceler” üzerine 5 yorum

 1. Evet,yine mualefet içinde çatı adayını belirlediği an yine aynı anlaşmazlıklar sürecek ve akp ye yarayacak,

 2. Sayın Öymen,

  Bu yazınızı da yararlanarak yayımladık.
  Sağolunuz.

  2 noktayı hoşgörünüzle paylaşalım mı?

  1. Sanırım biz “Cumhurbaşkanlığı” değil “Cumhurbaşkanı” seçimş yapacağız..

  2. Siz ATATÜRK Devrimlerine -bizim gibi- gönülden bağlısınız. Bu bağlamda Dil Devrimi’ni de sahiplenmeniz beklenir sanırız. Ancak diliniz çoooook eski..
  Biz neredeyse güncel Türkçe’ye çevirisini yapıyoruz..

  Hem gençler de sizi daha rahat okur ve anlarlar;
  hem de bu alanda da topluma rol modeli olursunuz..

  Sevgi ve saygı ile.
  09 Haziran 2014, Ankara

  Dr. Ahmet SALTIK
  http://www.ahmetsaltik.net

  *************

  Bu iletimizi Sn. Öymen yanıtladı ve teşekkürleri ile sevgilerini iletti..

  Dileriz arkası gelir..

  Dr. A. Saltık

  *********************

  Bu arada Sn. Prof. Dr. D. Ali Ercan da Sn. Öymen’i yanıtladı bu yazısı için..
  Sevgili Onur bey… diye seslenerek, Türk demokrasisinin 0.60 puanlık bir demokrasi olduğundan söz ederek, siz ne yaparsanız yapın % 80-90 puanlık bir demokrasiye ve Cumhur başkanı adayına erişemeyeceğimizi belirtti..

  İletileri kaza ile silmiş olduk.. Yoksa aynen koyacaktık.. Özü bu..

  Dr. A. Saltık

 3. orijinal ileti şöyleydi :

  Sevgili Onur Bey, daha önce ki iletilerimde de paylaşmıştım; Türkiye’deki Demokrasi 100 üzerinden 60 puvanla Dünya’da 88. sırada olan bir Demokrasidir.. İktidarı ile, muhalefeti ile, seçmeni ile seçilmişi ile ortalaması 0,60 olan bir demokrasi..

  Bu bakımdan ne yaparsak yapalım, sonuç pek değişmez; seçilecek Cumhurbaşkanı, ister iktidar tarafından ister muhalefet tarafından, kim olursa olsun, yaklaşık 60 puvanlık bir şahıs olacaktır (Bizim ölçütlerimize göre 90-100 puvanlık adayların şansı olamaz!) ..Selam ve sevgiler. æ

 4. Ahmet bey,

  Onur Öymen, “Cumhurbaşkanı Adayı Aranırken, DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER, Hakkında Düşünceler,” diye başlık atmış… Bir İlkokul öğrencisi; bundan daha iyi bir başlık atardı.

  Onur Öymen, birçok Atatürkçü gibi Sayın Erdoğan’ın hiç zorlanmadan, ilk turda Cumhurbaşkanı seçilmesini sağlayacak GÖSTERMELİK BİR ADAY gösterilmesini istiyor…

  “Böylece AKP başsız kalır, dağılır… On binlerce insanın öleceği kadar büyük bir Faşist darbe yaparız,” diye düşünüyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir