CEM GÜRDENİZ: Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp


Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp

CEM GÜRDENİZ
http://www.aydinlikgazete.com/yazarlar/cem-gurdeniz/39730-cem-gurdeniz-deniz-kurmay-albay-murat-ozenalp.html, 4.5.14

O’nu ilk kez, 1995 yılında sınıf arkadaşım Amiral Türker Ertürk’ün Gemi Komutanı olduğu TCG Alçıtepe Muhribi’nin Harekât Subayı olarak tanımıştım. 2002 yılında komodorluğum sırasında TCG Gediz II. Komutanı olarak benim emrimde de çalışmıştı. Dinamik, akılcı, aydın, çalışkan, araştırmacı, yüksek karakter sahibi, çok iyi bir denizci, örnek bir lider, sınıf birincisi bir kurmay ve mükemmel bir aile reisi idi. Komutanlığını yaptığı TCG Gökova Fırkateyni’nden ayrıldığında, personelinin ardından hüngür hüngür ağladığını duymuştum. Balyoz kumpasına henüz eklenmediği 2011 yılında da,
bizlerin ilk esir alındığı 11 Şubat tutuklamalarına karşı yapılan 19 Şubat 2011
Anıtkabir eylemine, bulunduğu Marmaris Aksaz’dan yüzlerce silah arkadaşımızı ve ailelerini Ankara’ya o getirmişti. O denli cesur ve yüksek ruhlu bir denizciydi.

2011 yazında Hint Okyanusu’na ilk kez gönderilen Türk Deniz Görev Grubu’nun komodoru da Murat idi. Çok başarılı olduğu bu sefer sırasında bizler Hasdal’da tutukluyduk. Onu sefer sonrası Balyoz denen, Türk tarihinin yüzyıllarca utanarak lanetleyeceği sefil kumpas davanın mahkeme salonunda gördüğümde, başarılarından dolayı kutlamış, her başarılı ve seçkin Türk denizcisinin Balyoz kumpasına eklendiğinden, bu dava için üzülmemesi gerektiğini hatırlatmış ve O’na
“21. yüzyılın Hint Kaptanı ve de Murat Reis’i sen oldun” demiştim.

Murat’ı son olarak 21 Eylül 2012 günü, çadır tiyatrosu Silivri Mahkeme salonunda
Balyoz kepazeliğinin karar duruşmasında görmüştüm. Onun neşeli, hayat dolu aydınlık yüzü o karanlık günde bile ışık saçıyordu. Eğer Balyoz kumpası hiç olmasaydı, bugün sınıf birincisi bir Tuğamiral olarak görev yapıyor olacaktı. Eğer bu kumpasa rağmen Amiral yapılsaydı, ertesi gün istifa eder, makam ve rütbe hırsızlarının yanında anılmayı reddederdi.

Murat’ı, Cumhuriyet Donanması’nın bu seçkin evladını, 1 Mayıs 2014 günü öğle sularında geçirdiği beyin kanaması sonucunda kaybettik. Bir haftadır yoğun bakımda olduğu GATA’da yaşama gözlerini yumdu. Kurulan kumpasa, kumpas itiraflarına rağmen tutsaklığının devamına, Türkiye’nin her geçen gün kirlenen ortamına ve eşi ile çocuklarına duyduğu özleme dayanamayan yorgun bedeni, bir açık görüş günü pes etti ve beyin kanaması geçirdi.

Onun kaybına isyan etmemek mümkün mü? Ölümüne neden olan kumpas bir davanın yarattığı olaylar zincirine lanet etmemek mümkün mü? Onun ölümü ile asıl ölenin, kamu vicdanı ve devlet olduğunu haykırmamak mümkün mü?

Şimdi soru sormak zamanıdır

Genelkurmay Başkanlığı, Yargıtay’ın Balyoz kararında 237 kişi arasında 97’si muvazzaf, 134 denizcinin; buna karşılık 37 karacı içinde 1 muvazzafın bulunmasının yarattığı açık dengesizliği ve tarafgirliği neden görmezden gelmiştir?
Eğer denizci muvazzaflar da karacı muvazzaflar gibi tahliye edilseydi
Murat Özenalp bugün yaşıyor olmaz mıydı?

Bu davada en çok sayıda muvazzaf subaya sahip Deniz Kuvvetleri Komutanlığı,
halen idari komutasına sahip olduğu bu subaylarına neden sahip çıkmamıştır?
Bu hukuksuzluk ve kumpas itiraflarının MGK gündemine kadar taşındığı bir ortamda, neden hiçbir şekilde bu masum denizcileri sahiplenmemiş, onları kaderine terk etmiştir? Yalnızca hastalık ve koma durumlarında mı bu personele sahip çıkılmalıdır?

Dünya âlemin Balyoz davasının bir kumpas olduğunu itiraf ettiği ve sonu bir PKK affına bağlanacağı dillendirilen bir dönemde, bu rezil davanın tutsaklarına neden gereken sağlık özeni gösterilmez? Askeri cezaevlerinde kalan tutsaklar, Genelkurmay Başkanlığı kontrol ve denetimindedir. Bu, büyük bir sorumluluktur. Yaş ortalamasının 50 üzerinde olduğu çok sayıda en seçkin amiral, general ve subayın büyük bir yalan ve iftiranın varlığını bilerek tutsak edilmelerine rağmen, en azından gerekli sağlık altyapısının bu cezaevlerinde tam olarak sağlanamaması ve ambulansların yetersiz ve ekipsiz olması yaşam hakkı ihlali değil midir? Bir orgenerale GATA’da ortalama beş doktor düşerken, Hasdal gibi en yoğun dönemde 200’e yakın tutsağın kaldığı bir cezaevinde bile sadece bir doktorun gündüzleri görev yapması vicdanları yaralamaz mı?

Son soru

Genelkurmay Başkanlığı ve en çok tutsağa sahip Deniz Kuvvetleri Komutanlığı gerçeklere, en üst düzey itiraflara rağmen Balyoz oyununa hâlâ “hukuka saygılıyız” yalanı altında sırtlarını dönmeye devam mı edecek?

Murat Özenalp’in tutsak iken ölümünde, Balyoz kumpası zincirindeki her halkanın ve bu zinciri dışarıdan ellerinde tutarak destek veren ve sessiz kalan herkesin sorumluluğu vardır. Bu sorumluluktan aradan 100 yıl bile geçse kimse kaçamaz.

Murat kardeşim, köprü üstünü erken terk ettin. Seni çok özleyeceğiz. Emin ol, adını
Ali Tatar, Berk Erden ile birlikte nefes aldığımız sürece yaşatacağız. Bu bahriyenin gerçek sahipleri, Hint Kaptanı Murat Reis’i sonsuzluk okyanusundaki son seyrine gözyaşları içinde uğurluyor.

Rotan Cennet Olsun.  

CEM GÜRDENİZ: Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp” hakkında 1 yorum

  1. güner atakurt

    Sayın Cem GÜRDENİZ.Hassasiyetinizi anlamaya çabalıyorum.Seçmiş olduğunuz mesleğiniz sizlere ,ölmeyi , öldürmeyi ,veya hapsolmayı yaşamınızın bir parçası 0larak kabul etmenizi gerektirmektedir. .Olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz.Elbetteki hesap sormada olağanüstü şartlarda gerçekleşmesi lazımdır.O kutsal güne kadar ,hayatta kalarak ve bileylenerek,asla maziyi unutmadan,ve sizin gibi meslekdaşlarınızın hala içinizde azda olsa kalmış olduklarına inanıp , dirayetinizden en ufak bir taviz vermiyceğinizi diliyerek CUMHURİYETİ KORUMA VE KOLLAMA GÖREVİ nizi ilelebet hafızanızdan çıkarmamanızı rica ederim.SAYGILARIMLA.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.