“Tam gün”de muayenehanelerin kapatılması AYM’ye takıldı


Doktorlara müjde!

SÖZCÜ, Nisan 9, 2014

“Tam gün”de muayenehanelerin kapatılması AYM’ye takıldı

Anayasa Mahkemesi, kamuoyunda “Tam Gün Yasası” olarak bilinen düzenlemedeki
“Tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin muayenehanelerinin 18 Nisan’a dek kapatılmasını” öngören hükümlerin yürürlüğünü durdurdu.

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeyle, “Tam Gün” düzenlemesini içeren yasanın yayınlandığı 18 Ocak 2014 tarihi itibariyle 2955 ve 2547 sayılı yasaya bağlı görev yapanlardan serbest meslek faaliyetinde bulunanlar veya özel kuruluşlarda çalışanların 3 ay içinde faaliyetlerini sona erdirmeleri istenmiş, sona erdirmeyenlerin
üniversite ile ilişiklerinin kesileceği bildirilmişti.

CHP, 6514 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bu düzenlemeleri içeren maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Başvurunun ilk incelemesini yapan Yüksek Mahkeme; yasanın, mesai saatleri dışında serbest meslek faaliyetinde bulunan veya özel kuruluşlarda çalışan öğretim üyelerine, üç ay içinde bu faaliyetlerini sona erdirmelerini öngören 14 ve 19. maddelerinin yürürlüğünü durdurdu.

Anayasa Mahkemesi, belirleyeceği bir tarihte başvuruyu esastan görüşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir